Skip to main content

Pryszcze na łopatkach

Pryszcze na łopatkach – charakterystyka problemu

Zmiany trądzikowe na łopatkach i co za tym idzie na całych plecach mogą być następstwem zaburzeń hormonalnych (trądzik pospolity), które sprawiają, że nadmierna aktywność gruczołów łojowych wpływa na wzrost blokującego pory w skórze sebum. Jest to stan, który sprzyja zakażeniom bakteryjnym i rozprzestrzenianiu się zmian. Ropne wykwity na łopatkach powstają także na skutek nadpotliwości, złej wentylacji odzieży i zaniedbań higienicznych.

Pryszcze na łopatkach- jak powstają?

Przyczyną powstawania wągrów na łopatkach jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna, która sprawia, iż łój jest wydzielany w nadmiarze, tym samym powodując powstawanie tych nieprzyjemnych zmian skórnych. Zaskórniki na łopatkach są również zazwyczaj następstwem nieprawidłowej diety (zbyt dużo słodyczy, kawy, pikantnych czy ciężkostrawnych potraw). Pryszcze na łopatkach, będące następstwem okresu dojrzewania, zwykle ustępują samoistnie, ale w wielu przypadkach konieczna będzie wizyta u lekarza.

Pryszcze na łopatkach – sposoby oczyszczania?

Pryszczy z łopatek nie powinno usuwać się samodzielnie. “Domowe” nakłuwanie wywołuje ból i niesie ryzyko poważniejszych dolegliwości. Pryszcze ropne powinien bezwzględnie leczyć dermatolog; wskazana jest także wizyta u kosmetyczki, dysponującej odpowiednim sterylnym sprzętem do ich usuwania. Jeśli przyczyną zmian jest niewłaściwa gospodarka hormonalna, należy sięgnąć po pomoc specjalisty endokrynologa. Warto także zmienić kosmetyki na takie, które nie podrażniają skóry i nie zapychają porów. W poważniejszych przypadkach lekarze zalecają preparaty do smarowania czy antybiotykoterapię.

Polecane zabiegi w leczeniu pryszczy:

 Terapia światłem LED

Alma Harmony Acne

Alma Harmony iPixel

0