Trichotillomania
Trichotillomania to zaburzenie psychiczne, które objawia się niepohamowaną koniecznością wyrywania sobie włosów. Pacjenci najczęściej pozbawiają się włosów ze skóry głowy oraz brwi. Zdarza się, że również z innych owłosionych części ciała, jednak dzieje się to stosunkowo rzadko. Zaobserwowano, że dodatkowo, cierpiący na to schorzenie zjadają włosy, co prowadzi do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Niektórzy chorzy wpadają w swego rodzaju trans, podczas którego wyrywają włosy wręcz nieświadomie. Czasem pozbycie się włosów przynosi ulgę, jednak jedynie na krótki czas.
Trichotillomania – geneza, objawy
Przyczyny powstania zaburzenia, jakim jest trichotillomania, nie są do końca jasne. Często wiąże się je z przeżyciem bardzo silnego stresu, depresją, a przede wszystkim z wystąpieniem czynników genetyczno-środowiskowych. Jedni chorzy działają całkiem automatycznie, inni zupełnie świadomie. Towarzyszą im również różne uczucia: lęk, frustracja, ale także satysfakcja, przyjemność, uspokojenie. Objawami choroby są: wyrywanie włosów z głowy, brwi, czasem innych części ciała, także żucie i jedzenie włosów, powstawanie przerzedzonych lub łysych obszarów na głowie, konkretne uczucia związane z pozbawianiem się włosów. Często schorzenie to dotyka dzieci, zazwyczaj w wieku 11-13 lat, rzadko przed 6. rokiem życia. Zaburzenie ma okresy remisji i wznowy, a nieleczone staje się chorobą przewlekłą.
Trichotillomania – leczenie
Pierwszym krokiem w leczeniu trichotillomanii jest konsultacja u psychologa/psychiatry i podjęcie odpowiedniej terapii. Jest to terapia odwracania nawyków. Najważniejsze to zdanie sobie sprawy, że do wyrywania włosów dochodzi w pewnych sytuacjach, na skutek konkretnych zdarzeń. Chory musi sobie uświadomić, kiedy tak się dzieje i w jakich momentach. Istotne jest przyznanie się do choroby, zrozumienie jej i poznanie mechanizmu działania. Jednocześnie stosuje się także leczenie farmakologiczne. W celu poprawy samopoczucia, konieczne może okazać się uzupełnienie braku włosów. Bardzo często pacjenci cierpią również z powodu swojego wyglądu, czyli specyficznej utraty włosów. Pomocny może być przeszczep włosów, jeśli braki są duże, a także metody, które przyspieszają odrost włosów, wzmacniają je, poprawiają kondycję skóry. Zastosować można mezoterapię czy światło lampy LED.