AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Trichotillomania

Trichotillomania to zaburzenie psychiczne, które objawia się niepohamowaną koniecznością wyrywania sobie włosów. Pacjenci najczęściej pozbawiają się włosów ze skóry głowy oraz brwi. Zdarza się, że również z innych owłosionych części ciała, jednak dzieje się to stosunkowo rzadko. Zaobserwowano, że dodatkowo, cierpiący na to schorzenie zjadają włosy, co prowadzi do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Niektórzy chorzy wpadają w swego rodzaju trans, podczas którego wyrywają włosy wręcz nieświadomie. Czasem pozbycie się włosów przynosi ulgę, jednak jedynie na krótki czas.

Trichotillomania – geneza, objawy

Przyczyny powstania zaburzenia, jakim jest trichotillomania, nie są do końca jasne. Często wiąże się je z przeżyciem bardzo silnego stresu, depresją, a przede wszystkim z wystąpieniem czynników genetyczno-środowiskowych. Jedni chorzy działają całkiem automatycznie, inni zupełnie świadomie. Towarzyszą im również różne uczucia: lęk, frustracja, ale także satysfakcja, przyjemność, uspokojenie. Objawami choroby są: wyrywanie włosów z głowy, brwi, czasem innych części ciała, także żucie i jedzenie włosów, powstawanie przerzedzonych lub łysych obszarów na głowie, konkretne uczucia związane z pozbawianiem się włosów. Często schorzenie to dotyka dzieci, zazwyczaj w wieku 11-13 lat, rzadko przed 6. rokiem życia. Zaburzenie ma okresy remisji i wznowy, a nieleczone staje się chorobą przewlekłą.

Trichotillomania – leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu trichotillomanii jest konsultacja u psychologa/psychiatry i podjęcie odpowiedniej terapii. Jest to terapia odwracania nawyków. Najważniejsze to zdanie sobie sprawy, że do wyrywania włosów dochodzi w pewnych sytuacjach, na skutek konkretnych zdarzeń. Chory musi sobie uświadomić, kiedy tak się dzieje i w jakich momentach. Istotne jest przyznanie się do choroby, zrozumienie jej i poznanie mechanizmu działania. Jednocześnie stosuje się także leczenie farmakologiczne. W celu poprawy samopoczucia, konieczne może okazać się uzupełnienie braku włosów. Bardzo często pacjenci cierpią również z powodu swojego wyglądu, czyli specyficznej utraty włosów. Pomocny może być przeszczep włosów, jeśli braki są duże, a także metody, które przyspieszają odrost włosów, wzmacniają je, poprawiają kondycję skóry. Zastosować można mezoterapię czy światło lampy LED.

Polecane zabiegi:

Lampa LED

Dr Cyj

Karboksyterapia

Smart Graft

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki