Wypadanie włosów po porodzie
Wypadanie włosów po porodzie, zwane też łysieniem poporodowym, to problem, z którym ma do czynienia każda kobieta mniej więcej 2-3 miesiące po urodzeniu dziecka. To przejściowy, ale bardzo nasilony proces, wynikający z zaburzeń hormonalnych w organizmie kobiety po ciąży.
Wypadanie włosów po porodzie – przyczyny
Wypadanie włosów po ciąży (łysienie poporodowe) jest odmianą łysienia telogenowego, którego przyczyn upatruje się przede wszystkim w gwałtownym spadku poziomu hormonów żeńskich (estrogenów) po porodzie. Pod wpływem tych zmian 60% włosów znajdujących się w fazie anagenu (wzrostu) wchodzi w fazę telogenu (spoczynku), powodując nadmierne wypadanie włosów po upływie około 3 miesięcy.
Wypadanie włosów po porodzie – objawy
Poporodowe wypadanie włosów może objąć nawet 20-30% wszystkich włosów. W czasie łysienia poporodowego wypadają także te włosy, które nie wypadały w czasie ciąży oraz włosy, które powinny wypaść obecnie zgodnie z naturalnym cyklem rozwoju włosów. Mimo natężonego charakteru wypadania włosów po porodzie, nie istnieje ryzyko całkowitego wyłysienia.
Wypadanie włosów po porodzie – leczenie
Łysienie poporodowe jest stanem przejściowym związanym z wahaniami poziomu hormonów w organizmie, w związku z czym nie wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. Samoistny odrost włosów następuje zazwyczaj w przeciągu 6-9 miesięcy od porodu, jednak okres ten może nieznacznie wydłużyć się u kobiet karmiących piersią – laktacja powoduje wzrost stężenia prolaktyny w organizmie, której nadmiar przyczynia się do wypadania włosów. Proces wzrostu nowych włosów możemy jednak przyspieszyć poprzez stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, suplementów diety lub zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, np. mezoterapii lub karboksyterapii.