Skip to main content

Zakola na głowie

Zakola najczęściej pojawiają się u mężczyzn i zwykle są pierwszym stadium łysienia typu męskiego. Objawiają się utratą włosów po bokach czoła i wędrowaniem łysienia w stronę czubka głowy. Zazwyczaj po ich pojawieniu się następuje dalsza utrata włosów, której efektem jest całkowite wyłysienie.

Zakola – przyczyny

Zakola to pierwszy etap łysienia typu męskiego. Nie oznacza to, że problem ten dotyka wyłącznie panów, zdarzają się bowiem również zakola u kobiet. Jednak to zakola u mężczyzn występują najczęściej. Łysienie androgenowe najprawdopodobniej wywoływane jest przez zaburzenia gospodarki hormonalnej. Uważa się, że ma ono również podłoże genetyczne. Zakola mogą pogłębiać się na skutek stresu, niewłaściwej diety oraz zażywania niektórych leków.

Zakola – objawy

Zakola najczęściej pojawiają się między 20. i 30. rokiem życia, przy czym pogłębiają się z czasem. Ich powstanie często poprzedza łojotok oraz pojawienie się tłustego łupieżu bądź łojotoku. Rozwój zakoli należy zacząć powstrzymywać natychmiast po pojawieniu się pierwszych objawów.

Zakola – leczenie

Za domowy sposób na zakola niekiedy uważa się specjalne wcierki, mające pomóc w poroście włosów. Niestety, nie jest to szczególnie skuteczna metoda. Najlepszą metodą na to, jak się pozbyć zakoli, będą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Zalecane procedury to między innymi karboksyterapia, mezoterapia igłowa a także kriomasaż i naświetlania specjalną lampą. W przypadku daleko posuniętych zakoli najczęściej skutecznym sposobem będzie zastosowanie przeszczepu włosów.

0