Skip to main content

Gdy serum na wory pod oczami nie działa… Sprawdź, jakie zabiegi rozwiążą problem

Okolica oka wymaga regularnej i właściwej pielęgnacji. Często jednak pomimo stosowania dobrego serum pod oczy pojawia się problem w postaci tzw. Worków i zasinień. Gdy metody zachowawcze nie pomagają, rozwiązaniem mogą okazać się profesjonalne zabiegi. Podpowiadamy, które z nich znajdują zastosowanie przy workach pod oczami! 

Najczęstsze rodzaje worków pod oczami – z czego wynika ten problem? 

Pod pojęciem worków pod oczami zwykle kryją się obrzęki. Sporadycznie mogą one wynikać z deficytu snu, zjedzenia niezdrowej kolacji lub zmęczenia. Bywa to również problem genetyczny, jak i chorobowy – worki pod oczami warto zdiagnozować. 

Tworzeniu się spuchniętych fałdów skórnych sprzyja niska kondycja tkanek. Im skóra jest cieńsza i mniej elastyczna, czym łatwiej dochodzi do jej opadania. Defekt ten może więc wynikać również z postępujących procesów starzenia. Nieco innym rodzajem worków są tzw. przepukliny tłuszczowe, które utrzymują się trwale i nasilają pod wpływem wielu czynników. W tym przypadku gromadzi się nie płyn wysiękowy czy nadmiar luźnej skóry, a dodatkowo tłuszcz. 

Widoczność worków pod oczami może być spotęgowana przez mocno zarysowaną dolinę łez i zmarszczki wokół oczu. Do nadmiernego zwiotczenia tkanek i obrzęków przyczyniają się też wahania wagi i zaburzenia hormonalne, dlatego defekt ten dotyczy osób w różnym wieku.  

W jakim zakresie może pomóc stosowanie serum pod oczy? 

Poszczególne rodzaje worów pod oczami wymagają odmiennego postępowania. Przy suchej i wiotkiej skórze ważne jest działanie liftingujące. Obrzęki natomiast warto ochładzać i koić, a także zredukować czynniki za nie odpowiedzialne. Z kolei przy nadmiarze nierównomiernie skumulowanego tłuszczu pomóc mogą już raczej tylko metody chirurgiczne. 

Codzienne stosowanie serum pod oczy, dobranego do indywidualnych potrzeb skóry, jest jak najbardziej zalecane. Wysokiej jakości preparaty pomagają przeciwdziałać rozwojowi niedoskonałości, a nawet redukują te już powstałe. Zwykle jednak efektywność takich preparatów jest ograniczona w przypadku zaawansowanych cieni i worków pod oczami. W takich przypadkach warto rozważyć profesjonalne zabiegi. 

Zabiegi rekomendowane w przypadku nadmiaru wiotkiej skóry 

Skóra z rozciągniętymi włóknami kolagenu naturalnie opada w kierunku działania grawitacji. Aby ją zagęścić i napiąć, należy zastosować zabieg stymulujący syntezę jej składników. Wśród metod takich jest np. mezoterapia. W jej trakcie różne substancje odżywcze i rewitalizujące wprowadza się do głębszych warstw tkanek za pomocą nakłuć – pojedynczych (mezoterapia mikroigłowa) lub serii (mezoterapia mikroigłowa). Metoda ta poprawia kondycję skóry, spłyca drobne zmarszczki, wyrównuje koloryt, co również optycznie zmniejsza widoczność worów. Wygląd okolicy oka można poprawić także dzięki wypełniaczom tkankowym. Znajdują one zastosowanie głównie w przypadku widocznej doliny łez. 

Na delikatną okolicę oka wymagającą regeneracji można zastosować również technologię laserową. Urządzenia takie generują wybiórcze, kontrolowane mikrourazy w głębszych warstwach skóry. Powstają one poprzez podniesienie temperatury. Skutkuje to obkurczeniem starych włókien kolagenu (lifting) i stymulacją produkcji jego nowych komórek, co z czasem zauważalne jest w postaci zagęszczenia i jeszcze wyższego napięcia skóry. Za pomocą laseroterapii można też usunąć zmarszczki i przebarwienia wokół oczu. 

Metody chirurgiczne rozwiązujące problem worków pod oczami 

W przypadku przepuklin tłuszczowych i sporego nadmiaru wiotkiej skóry małoinwazyjne metody mogą okazać się niewystarczające. W części przypadków rekomenduje się więc zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu niepotrzebnych tkanek. Obecnie procedury takie wykonywane są z użycie najnowszego sprzętu i technik zabiegowych, co ogranicza ich inwazyjność. Zwykle po chirurgicznej plastyce powiek dolnych można wrócić do domu już tego samego dnia. Ewentualne blizny w miejscu nacięć nie są widoczne, ponieważ wykonuje się je wzdłuż naturalnego załamania linii pod rzęsami. 

Jeśli zastanawiasz się, jaka metoda będzie najodpowiedniejsza w Twoim przypadku, zapytaj o dostępne opcje w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Łodzi lub Katowicach. 

0