HIFU – co to za technologia? Specjaliści z kliniki w Katowicach ujawniają

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zabiegi, które pozwalają na znakomitą poprawę wyglądu i redukcję wielu niedoskonałości w sposób nieinwazyjny, oparty na intensywnej stymulacji tkanek do przebudowy. Do takich należą te oparte na technologii HIFU. Co to za metoda? Jak fale HIFU oddziałują na skórę i przy jakich niedoskonałościach warto zdecydować się na ich wykorzystanie? Wyjaśniamy! 

Technologia HIFU – co to za skrót? 

Określenie HIFU to skrót od angielskich słów High Intensity Focused Ultrasound, co oznacza fale ultradźwiękowe o wysokiej rozdzielczości. Skoncentrowane fale dźwiękowe posiadają zdolność wnikania do głębokich warstw skóry, a nawet podskórnej tkanki tłuszczowej i powięzi mięśniowej (SMAS), co znalazło szerokie zastosowanie terapeutyczne, także w medycynie estetycznej. 

Energia ta dociera do tkanek z pominięciem naskórka, dzięki czemu zabieg z jej wykorzystaniem jest całkowicie nieinwazyjny. Zabiegi HIFU należą do nielicznych metod, które bez ingerencji w ciągłość skóry penetrują tkanki głęboko i intensywnie stymulują je do przebudowy. 

Jak fale ultradźwiękowe oddziałują na tkanki? 

Skóra i tkanka tłuszczowa na poszczególnych obszarach ciała mają odmienną grubość. Różni się ona także w zależności od indywidualnych cech Pacjenta. Nowoczesne urządzenia emitują energię HIFU na głębokość odpowiednią w zależności od potrzeb. Możliwość regulacji sprawia, że zabiegi takie mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Skoncentrowane fale dźwiękowe mogą dotrzeć nawet do 9 mm. 

Koncentrując się na głębokich warstwach skóry właściwej można oddziaływać na kondycję skóry i redukować oznaki starzenia. Z kolei kumulując energię na poziomie tkanki tłuszczowej uzyskuje się efekt wyszczuplający. Fale HIFU skupiają się na konkretnym obszarze zabiegowym. Pod ich wpływem dochodzi do inicjacji ruchu komórek, a w wyniku tarcia między nimi następuje wzrost temperatury. 

Przy wartości powyżej 56 stopni Celsjusza rozpoczyna się proces koagulacji białek, który narasta przy wyższej temperaturze. W efekcie powstają bardzo drobne, liczne i kontrolowane mikroparzenia wewnątrztkankowe, których nie widać na powierzchni skóry. Działanie takie pobudza naturalne procesy. Włókna kolagenowe ulegają obkurczeniu, co daje efekt bezoperacyjnego liftingu. Ponadto stopniowo, w wyniku procesów naprawczych, powstają nowe komórki składników skóry, w tym kolagenu i elastyny, które przyczyniają się do zagęszczenia i poprawy jędrności tkanek.  

Oddziałując na podskórną tkankę tłuszczową, pod wpływem rozgrzania dochodzi do uszkodzenia adipocytów. Kolejno komórki tłuszczowe są wchłaniane na drodze naturalnych procesów metabolicznych. Dzięki temu zabiegi HIFU służą także do modelowania twarzy i sylwetki. 

Jakie są wskazania do zabiegów HIFU?

Kluczową zaletą zabiegów HIFU jest możliwość głębokiej, ale wybiórczej penetracji tkanek. Dzięki temu metoda ta sprawdza się w przypadku wielu różnych niedoskonałości, takich jak np.:

 • zmarszczki;
 • przebarwienia, zaburzenia kolorytu;
 • utrata napięcia, wiotka skóra;
 • rozszerzone pory;
 • zaburzenia owalu twarzy;
 • rozstępy;
 • blizny;
 • lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej. 

Dlaczego warto wybrać zabieg HIFU? Efekty  

Zabiegi HIFU znane są jako metody pozwalające na przeprowadzenie liftingu bez skalpela. Technologia ta pozwala na redukcję oznak starzenia, ale też modelowanie twarzy. Dogłębna stymulacja tkanek nie tylko usuwa drobne zmarszczki i spłyca głębsze bruzdy, ale umożliwia też podniesienie opadających powiek, wyszczuplenie podbródka, czy uzyskanie jednolitej, promiennej cery. 

W naszej Klinice dysponujemy aż trzema urządzeniami opartymi na tej technologii, takimi jak SonoQueen Ultraformer III i Utims. Zabiegi mogą być przeprowadzane na newralgicznych partiach twarzy, jak i innych obszarach ciała. HIFU doskonale radzi sobie z niedoskonałościami na szyi, dekolcie, piersiach, ramionach, talii czy nogach. 

Co ważne, ta nieinwazyjna metoda praktycznie nie wymaga rekonwalescencji. Od razu po zabiegu można wrócić do domu. Efekty w postaci wyraźnie młodszej skóry, wyszczuplenia ciała, czy redukcji konkretnych niedoskonałości są długotrwałe i uzyskuje się je już po jednym zabiegu. 

Jeśli interesują Cię zabiegi HIFU, zachęcamy do konsultacji w Klinice Miracki w Katowicach lub Warszawie. Lekarz zapozna się z kondycją Twojej skóry, zaproponuje odpowiedni sposób postępowania i wyjaśni szczegóły.  

Zapraszamy na zabieg do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa

KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Wkrótce otwarcie:

ŁÓDŹ

Piotrkowska 157A (Łódź)

Kod pocztowy: 90-440 Łódź

KRAKÓW

Fabryczna 1 (Kraków)

Kod pocztowy: 31-553 Kraków

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki