Skip to main content

Jak pielęgnować skórę po zamykaniu naczynek laserem?

Laserowe zamykanie naczynek to jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na pozbycie się nieestetycznych pajączków, czyli rozszerzonych naczynek. Tego typu zabieg trwa krótko, efekty są wyjątkowo dobre, a ryzyko jakichkolwiek skutków ubocznych niemalże zerowe. Warto jednak wiedzieć, jak sami możemy wesprzeć terapię – w jaki sposób pielęgnować skórę po zamykaniu naczynek laserem?

Laserowe zamykanie naczynek w Klinice Miracki

W naszej Klinice Miracki w Warszawie specjaliści wiedzą, jak trudny może być problem teleangiektazji, czyli właśnie pękających naczynek, potocznie nazywanych pajączkami Jeśli zmiana pojawia się na twarzy, często nie da się przykryć jej makijażem, a gdy robi się gorąco lub wychodzimy na mróz, wszystko staje się jeszcze mocniej widoczne. Jeżeli zaś rozszerzone naczynia pojawiają się na nogach, bardzo niekomfortowe może być noszenie szortów latem czy nawet wyjście na basen.

Owszem, popękane naczynka nie są problemem, który zagraża zdrowiu, ale może nieść za sobą wiele trudności związanych z samooceną, samopoczuciem i swobodą w codziennych kontaktach. Stąd też stawiamy na skuteczne rozwiązania i staramy się pomóc naszym Pacjentom w taki sposób, aby cieszyli się z efektów jak najdłużej. W tym celu wykorzystujemy nowoczesne lasery do zamykania naczynek. Są to urządzenia sprawdzone, ich inwazyjność jest niezwykle niska, a okres rekonwalescencji po przeprowadzanych nimi zabiegach został zminimalizowany niemalże do zera.

Wskazania i przeciwwskazania do zastosowania lasera

Wskazaniami do zabiegu laserowego usuwania zmian naczyniowych są różnego rodzaju zmiany naczyniowe, w tym: naczyniaki, rumień, trądzik różowaty. Przy pomocy lasera można usuwać zarówno naczynka na nogach, jak i na twarzy. Laseroterapia polecana jest szczególnie wtedy, gdy redukcja rozszerzonych naczyń krwionośnych jest nieskuteczna za pomocą innych metod.

Przeciwwskazania do zabiegu zamykania naczynek laserem obejmują:

  • ciążę i karmienie piersią,
  • świeżą opaleniznę,
  • aktywne infekcje skórne w miejscu zabiegu,
  • stosowanie leków fotouczulających,
  • niektóre choroby skóry (np. łuszczyca, egzema),
  • nowotwory skóry,
  • cukrzycę (szczególnie źle kontrolowaną),
  • skłonność do bliznowców (keloidów),
  • niedawno przeprowadzone zabiegi chirurgiczne na obszarze poddawanym leczeniu.

Przed laserowym usuwaniem naczynek odbywa się konsultacja, której celem jest dokładna ocena, czy w danym przypadku zastosowanie technologii laserowej jest bezpieczne.

Jak wygląda zabieg laserowego zamykania naczynek?

Zabieg laserowego zamykania naczynek nie wymaga specjalnego przygotowania ani długiego okresu rekonwalescencji. Przeprowadzany jest przez lekarza medycyny estetycznej lub wykwalifikowanego kosmetologa. Dla uzyskania optymalnych efektów laseroterapię wykonuje się w serii zabiegów powtarzanych w kilkutygodniowych odstępach.

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg, który polega na użyciu głowicy emitującej światło o określonej długości fali – najczęściej 532 i 1064 nm. Wiązka lasera pochłaniana jest przez hemoglobinę, znajdującą się w naczynkach krwionośnych. Światło lasera wnika na odpowiednią głębokość, powodując koagulację krwi i zamknięcie naczynek.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, ale objawy te zazwyczaj bardzo szybko ustępują. Zabieg laserowego usuwania naczynek trwa od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od wielkości obszaru poddawanego leczeniu i liczby widocznych naczynek. System chłodzenia, w który wyposażone są nowoczesne lasery, pomaga zminimalizować dyskomfort i chroni skórę przed przegrzaniem.

Efekty zabiegu usuwania naczynek na twarzy i nogach

Laserowe zamykanie naczynek na nogach i twarzy oraz usuwanie rumienia prowadzi do znacznej poprawy wyglądu skóry. Już po pierwszym zabiegu Pacjent może zauważyć wyraźną poprawę kolorytu cery. Dzięki precyzyjnemu zamykaniu naczynek na twarzy i redukcji zaczerwienienia skóra prezentuje się atrakcyjnie nawet bez makijażu. Pełne efekty można zauważyć kilka tygodni po zabiegu.

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu na skórze mogą wystąpić podrażnienia, lekkie zaczerwienienie i obrzęk, które zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. Aby zminimalizować niekorzystne działanie, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń po zabiegu przekazanych przez lekarza. Dzięki nie tylko przyspieszysz gojenie się skóry, ale też utrwalisz i przedłużysz efekty laseroterapii.

Skóra w dobrej formie – jak pielęgnować ją po laseroterapii?

Zarówno w trosce o zdrowie, jak i z chęcią uzyskania jak najlepszych i najtrwalszych rezultatów, wskazane jest ścisłe przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Co należy robić po laseroterapii, a czego unikać?

  • Ochrona przed słońcem

Jak po większości zabiegów wykonywanych laserem, tak i po zamykaniu naczynek należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne. Jeśli laseroterapię wykonujemy latem, pamiętajmy o dokładnym smarowaniu się kremem z wysokimi filtrami UVA i UVB (minimum SPF 50). Zaraz po zabiegu należy też zrezygnować z solarium oraz samoopalaczy. Co ważne, opalania należy unikać też przed zabiegiem (co najmniej 4 tygodnie).

  • Delikatna higiena pełna troski

Po laserowym zamykaniu naczynek należy przez pierwsze kilka dni postawić na delikatną higienę – najlepiej czystą wodą, unikając perfumowanych środków, a już na pewno takich, które zawierają w sobie alkohol. Co więcej, skórę powinniśmy wtedy osuszać bez silnego pocierania jej, co mogłoby spowodować niepotrzebne podrażnienia (koniecznie należy unikać gąbek!). Dotyczy to także peelingów – na pewien czas należy z nich zrezygnować.

  • Temperatura pod kontrolą

Jeśli masz skłonność do powstawania pajączków, zapewne dobrze już to wiesz – wahania temperatur wpływają na nie niekorzystnie, nasilając intensywność i przyspieszając powiększanie się zmienionych obszarów. Unikaj zatem tego typu sytuacji, np. wychodzenia z mocno klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Co się z tym wiąże, po zabiegu (przez kilka-kilkanaście dni) zrezygnuj też z sauny i długich, gorących kąpieli – wysokie temperatury sprawiają, że naczynka ulegają rozszerzeniu.

  • Odpowiednia dieta

Dieta potrafi wesprzeć nasz organizm na wielu poziomach, w tym także w problemie pękających naczynek. Jeśli jesteś po zabiegu laseroterapii, pielęgnację możesz wspomóc piciem dużej ilości wody – co najmniej 2 l płynów dziennie – a także menu opartemu o posiłki pełne odżywczych substancji (w problemach naczyniowych pomocne są m.in. cynk i miedź). Unikaj zaś gorących oraz ostrych potraw, wypijania dużej ilości kawy i herbaty, a także alkoholu (koniecznie zrezygnuj z niego na 48 godzin przed i po zabiegu).

  • Zrób przerwę w treningach

Przez kilka dni po zabiegu zrób sobie też przerwę od intensywnych ćwiczeń. Po pierwsze, wpływają one na rozszerzanie się naczynek. Po drugie, pocąc się i wycierając ów pot, narażamy się na podrażnienia. Jeśli do tego ćwiczymy w miejscach publicznych, pojawia się większe ryzyko, że w ewentualne podrażnienie może wdać się infekcja. Co więcej, unikaj wtedy także basenu oraz innych miejsc z chlorowaną wodą.

Wszystkie wymienione tu czynności (lub rezygnacja z nich) są bardzo istotne w kontekście pielęgnacji skóry po zabiegu laserowego zamykania naczynek. Co więcej, duża część z nich, jak np. odpowiednia dieta i unikanie silnych środków kosmetycznych, powinny być stosowane na co dzień – nie tylko po tego typu terapii. Pozwoli to bowiem ograniczyć powstawanie kolejnych zmian.

Chcesz wiedzieć na ten temat więcej? Spokojnie, nasi specjaliści wszystko dokładnie Ci wyjaśnią. Kontakt do warszawskiej Kliniki Miracki znajdziesz tutaj: https://klinikamiracki.pl/kontakt/

Zapraszamy też na zabiegi do naszych klinik w Katowicach, Krakowie i Łodzi.

0