Skip to main content

Jak pozbyć się sińców pod oczami?

Zmiana zabarwienia skóry w okolicy oka zaburza estetykę spojrzenia – przez ciemniejsze obszary twarz wygląda na smutną, zmęczoną i starszą. Jednak sińców pod oczami można się pozbyć. Sprawdź, jak to zrobić z pomocą profesjonalnych zabiegów!

Czym właściwie są sińce pod oczami i jakimi metodami można się ich pozbyć? 

Sińce pod oczami to nic innego jak obszary zmienione kolorystycznie – zwykle o odcieniu szarawym, niebieskawym, fioletowym, żółtym lub różowym czy brunatnym. Zmiany takie określa się też jako cienie. Przyjmują one różną postać – podkrążeń, pionowych bruzd (tzw. doliny łez), czy plamek. Najczęściej defekt ten spowodowany jest prześwitywaniem drobnych kapilar, które przez gęste usytuowanie wspólnie dają wrażenie cienia. Dotyczą one głównie osób z cerą naczyniową, dla której charakterystyczne jest płytkie osadzenie naczyń krwionośnych. Niedoskonałość ta staje się szczególnie widoczna również w przypadku spadku gęstości i elastyczności tkanek – gdy skóra się odwadnia, wiotczeje i jest cienka, kapilary stają się jeszcze bardziej widoczne. 

Aby pozbyć się sińców pod oczami ważne jest wykluczenie czynnika za nie odpowiedzialnego. Ponadto istotne jest wzmocnienie układu krwionośnego, a także poprawa ogólnej kondycji skóry. W tym celu sprawdzają się zabiegi stymulujące fibroblasty do wydzielania zdrowych komórek kolagenu i elastyny, metody poprawiające mikrokrążenie i wszelkie działania zwiększające stopień nawilżenia tkanek. W części przypadków sińce mogą też stanowić problem pigmentacyjny – wówczas stosuje się metody skutkujące rozbiciem nadmiaru skumulowanego barwnika. 

Poprawa kondycji skóry wokół oczu za pomocą mezoterapii

Jednym z zabiegów stosowanych do rewitalizacji skóry jest mezoterapia. Jej forma mikroigłowa polega na wykonaniu serii gęstych nakłuć – głębokość ingerencji dobiera się indywidualnie do obszaru zabiegowego. Kontrolowane mikrourazy są czynnikiem inicjującym wzmożone procesy naturalnej regeneracji tkanek. Po ich wykonaniu organizm wydziela przeciwciała i czynniki wzrostu, a także wytwarza nowe komórki kolagenu i elastyny. W trakcie zabiegu dodatkowo stosuje się substancje odżywcze, które dzięki nakłuciom docierają głębiej, niż ma to miejsce przy zewnętrznym stosowaniu kosmetyków. 

Natomiast mezoterapia igłowa ma na celu wprowadzenie różnych preparatów nieco głębiej, przy użyciu cienkiej igły i znacznie mniejszej ilości nakłuć. Działanie takiego zabiegu wynika głównie z właściwości zastosowanego preparatu. W ramach mezoterapii igłowej można zaaplikować m.in. wypełniacze z kwasem hialuronowym, koktajle witaminowe, osocze bogatopłytkowe czy autologiczną tkankę tłuszczową. 

Obie formy mezoterapii poprawiają mikrokrążenie, odżywiają tkanki, wyrównują koloryt i ujędrniają skórę. Pełne efekty po zabiegu mikroigłowym pojawiają się z czasem. Natomiast w przypadku użycia wypełniacza rezultaty widoczne są tuż po zabiegu, a po kilku tygodniach ulegają pogłębieniu.  

Karboksyterapia poprawiające mikrokrążenie pod oczami 

Korzystnie na sieć drobnych naczyń krwionośnych i ogólną kondycję skóry działa też karboksyterapia, czyli zabieg z użyciem dwutlenku węgla (CO2). Gaz ten podaje się podskórnie, gdzie prowadzi on do rozszerzenia kapilar, wzmocnienia ich ścian, stymulacji wytwarzania nowych naczynek włośniczkowych (drobnych naczyń krwionośnych), a tym samym do usprawnienia transportu tlenu i związków odżywczych. 

Zabieg taki usprawnia odprowadzanie limfy, dlatego stosuje się go również przy problemie z obrzękami w okolicy oczu, który często towarzyszy sińcom. Jest to metoda, która rewitalizuje tkanki poprzez pobudzenie naturalnych procesów, jakie zachodzą w ich obrębie.  

Zabiegi laserowe poprawiające koloryt skóry i redukujące sińce 

Sińce pod oczami o różnej etiologii można zredukować lub usunąć również dziki laseroterapii. Są to to zabiegi, które nie wymagają przerwania ciągłości tkanek – energia laserów o indywidualnie dobranej częstotliwości trafia na odpowiedni poziom tkanek także z pominięciem naskórka (w przypadku laserów nieablacyjnych). Wiązka świetlna powoduje wzrost temperatury i tym samym wybiórcze mikrourazy, co jest formą inicjatora przebudowy biologicznej. 

W trakcie laseroterapii dochodzi do obkurczenia sieci włókien kolagenu i elastyny, co daje efekt napięcia skóry. W późniejszym czasie pod wpływem wzmożonej produkcji składników tkankowych obserwuje się też zagęszczenie i poprawę elastyczności okolicy oczu. Metodą tą można też rozbić pigment w przypadku zmian barwnikowych, czy usunąć osłabione kapilary (pajączki, rumień). 

Jak widzisz opcji jest wiele, a te wymienione to zaledwie część. O szczegóły zabiegów na sińce pod oczami możesz zapytać w Klinice Miracki w Krakowie, Łodzi, Warszawie lub Katowicach. 

0