Skip to main content
,

Lekarze z naszej kliniki w Katowicach ujawniają jak usunąć cellulit

Dokucza Ci problem tzw. ,,skórki pomarańczowej”? Zastanawiasz się, jak usunąć cellulit? W takim razie jesteś w dobrym miejscu. Wyjaśniamy, od czego zależy wybór najlepszej metody postępowania i jakie zabiegi radzą sobie doskonale nawet z cellulitem w czwartym stadium zaawansowania! 

Zanim pozbędziesz się cellulitu, dowiedz się, jak powstał!

Wiadomo, że w walce o utrzymanie optymalnej wagi ciała i jędrnej skóry podstawą są dieta i aktywność fizyczna. Cellulit jest problemem, który wynika z nierównomiernie skumulowanych komórek tłuszczowych (adipocytów). Im więcej tkanki tłuszczowej, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu, ale nie jest to jedyne kryterium. 

Bardzo często cellulit dotyka kobiet szczupłych, aktywnych fizycznie i wysportowanych. Skłonność do powstawania tego typu zmian jest dziedziczona wraz z genami. Nie oznacza to oczywiście, że jeśli Twoja mama czy babcia mają cellulit, to problem musi dotknąć również Ciebie. Możesz jednak odziedziczyć m.in. skłonność do nadwagi, spowolnionego metabolizmu, posiadanie dużej ilości luźnej tkanki łącznej, czy słabsze krążenie krwi wynikające z niskiego ciśnienia lub słabej elastyczności naczyń krwionośnych. 

Cellulit w dużej mierze zależny jest również od układu hormonalnego. Estrogen (żeński hormon) pośrednio odpowiada za zaburzenia funkcji komórek tłuszczowych. Na powstawanie cellulitu szczególnie narażone są więc kobiety w okresie dojrzewania, jak i klimakterium. Ciąża i czas po niej także wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi. 

Do powstawania nierównomiernych złogów tłuszczu przyczyniają się także obrzęki. Mogą one być następstwem niektórych chorób (np. cukrzycy i schorzeń układu krwionośnego), jak i siedzącego stylu życia. 

Podstawowe rodzaje cellulitu i fazy jego zaawansowania 

W zależności od przyczyny wyróżnia się:

  • Cellulit wodny – jest następstwem gromadzenia się krwi i limfy. Problem ten często dotyka kobiet stroniących od aktywności fizycznej, ale także zestresowanych, niewłaściwie się odżywiających. 
  • Cellulit tłuszczowy – jest następstwem zaburzeń funkcjonowania adipocytów, które nadmiernie się rozrastają i naciskają na tkankę łączną. 
  • Cellulit mieszany (cyrkulacyjny) – stanowi połączenie obu poprzednich rodzajów. 

Pomijając przyczyny, cellulit dzieli się także pod względem zaawansowania zmian, wyróżniając:

  • Stadium I – grudki złogów tłuszczowych są mało widoczne. Uwydatniają się po ściśnięciu fałdu skórnego lub w trakcie siedzenia. To cechy charakterystyczne dla cellulitu wodnego, który może dotyczyć już nastolatek. 
  • Stadium II – powierzchnia skóry wciąż pozostaje gładka, ale po jej ściśnięciu zauważa się liczne grudki, często stwardniałe. 
  • Stadium III – cellulit jest widoczny niezależnie od przyjętej pozycji. Dotyk skóry może sprawiać ból. 
  • Stadium IV – powierzchnia skóry jest bardzo nierównomierna, co jest widoczne gołym okiem. Może występować także miejscowy stan zapalny.  

Jak usunąć cellulit w I i II stadium?

Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy cellulitu, warto już w tym momencie podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą na cofnięcie nieestetycznych zmian i przeciwdziałanie ich pogłębianiu. Przede wszystkim zadbaj o zdrową dietę, intensywne nawadnianie organizmu i aktywność fizyczną. Sprzymierzeńcem na drodze do utrzymania smukłej i jędrnej sylwetki bez nieestetycznych złogów tłuszczowych są nieinwazyjne zabiegi estetyczne. 

Cellulit w pierwszych fazach zwykle można wyleczyć poprzez usprawnienie mikrokrążenia i funkcjonowania układu limfatycznego. W tym celu świetnie sprawdzają się zabiegi, takie jak np. Endermologia LPG Alliance, drenaż limfatyczny, czy metody oparte na właściwościach hydroterapii i krioterapii.   

Jak skutecznie walczyć z zaawansowanym cellulitem?   

Przy zaawansowanym cellulicie zwykle konieczne jest podjęcie bardziej intensywnych kroków. Rozbicie tkanki tłuszczowej na mniejsze frakcje gwarantuje m.in. zabieg Storz Medical. Metoda ta polega na poddawaniu tkanek działaniu mocnej fali uderzeniowej o częstotliwości radiowej. 

Wśród metod odpowiednich dla osób, które zastanawiają się, jak usunąć cellulit, są także zabiegi iniekcyjne, polegające np. na przezskórnym podaniu preparatu Alidya w trakcie zabiegu mezoterapii. Inną metodą, która wymaga niewielkiej ingerencji w tkanki, ale daje satysfakcjonujące rezultaty jest karboksyterapia.  

Interesuje Cię, jak usunąć cellulit w sposób skuteczny? Zachęcamy do wizyty w Klinice Miracki w Katowicach lub Warszawie. Lekarz oceni stan Twojej skóry i m.in. na tej podstawie zaproponuje dedykowany plan zabiegowy. 

Zapraszamy też do naszych klinik w Łodzi i Krakowie.

0