Skip to main content

Jak usunąć zmiany skórne na powiekach?

Zmiany skórne na powiekach, takie jak np. brodawki, kurzajki, czy włókniaki są nieestetyczne i problematyczne dla części osób. Stąd wiele z nich jest zainteresowanych laserowym usuwaniem zmian skórnych. Brzmi znajomo? Również masz na powiekach tego typu defekty? Dowiedz się, na czym polega laseroterapia i sprawdź, czy wymaga jakichś szczególnych przygotowań. Poznaj przeciwwskazania zabiegowe, zanim odwiedzisz specjalistę!

Laserowe usuwanie brodawek powiek

Laserowe usuwanie brodawek na powiece to szybki zabieg, który trwa około 15-20 minut. Czy to bolesna procedura? Nie, ponieważ przed jego wykonaniem lekarz aplikuje pacjentowi środek o miejscowym działaniu znieczulającym. Następnie w precyzyjny sposób używając wiązki lasera – naświetla niechcianą brodawkę na powiecie, doprowadzając do jej całkowitego usunięcia (wyparowania). Laserowe usuwanie brodawek nie wymaga rekonwalescencji ani szczególnych przygotowań.

Jak pozbyć się kurzajek z powiek? Laserowe usuwanie zmian

Kurzajki zlokalizowane na powiekach mogą powodować dolegliwości bólowe i podrażniać oko, dlatego zwykle zaleca się ich usunięcie. Powszechną metodą jest zabieg laserowego usuwania tego typu zmian skórnych, który umożliwia bardzo precyzyjne leczenie wybranego obszaru ciała i cechuje się niską inwazyjnością. Czy to boli? Strumień zimnego powietrza zmniejsza ewentualny dyskomfort, a w razie konieczności może zastosować środek o miejscowym działaniu znieczulającym. 

Warto wspomnieć, iż jest to całkowicie bezkrwawy zabieg i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Całkowite wygojenie obszaru zabiegowego następuje w ciągu około 4 tygodni. Jakie urządzenie jest używane podczas laseroterapii? Często lekarz korzysta z lasera pracującego w technologii frakcyjnej, który wykorzystuje metodę koagulacji. Terapia jest bezpieczna dla dzieci, dorosłych, kobiet w ciąży, jak i seniorów. 

Laserowe usuwanie włókniaków na powiekach

Laser medyczny pozwala też na całkowite wyeliminowanie włókniaka na powiece. Zwykle wystarczy jedna sesja zabiegowa, choć w niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie procedury. Usuwanie włókniaka laserem trwa kilka kilkanaście minut, nie jest to więc długotrwała kuracja. Zabieg jest komfortowy i może być przeprowadzony u pacjentów w każdym wieku. Czy można się opalać po usunięciu zmiany skórnej? Bezpośrednio po wygojeniu ranek nie powinno się eksponować ich na światło słoneczne, gdyż stwarza to ryzyko powstania nieestetycznych przebarwień posłonecznych.

Jeżeli chodzi o przeciwwskazania, w przypadku zabiegów laserowych czynnikiem wykluczającym jest m.in. skłonność do tworzenia się blizn przerosłych i keloidów oraz aktywne infekcje w obszarze występowania zmiany, typu opryszczka.

Inne metody usuwania zmian skórnych na powiekach

Poza laseroterapią zmiany skórne na powiekach można usunąć też innymi metodami np.:

  • chirurgicznie (tradycyjna procedura, która wykorzystuje skalpel, po usunięciu zmiany może pozostać niewielka blizna), 
  • elektrokoagulacją (zabieg trwa około 30-40 minut i pozwala pobrać usuniętą zmianę do badania histopatologicznego, nie pozostawia blizn),
  • krioterapią (wymrażanie niedoskonałości ciekłym azotem). Decyzję o rodzaju zabiegu podejmuje zawsze lekarz prowadzący wizytę kwalifikacyjną.

Masz dodatkowe pytania dotyczące usuwania zmian skórnych na powiekach laserem lub innymi metodami? Porozmawiaj z ekspertami w tej dziedzinie i umów się na konsultację w naszej Klinice Miracki

0