Skip to main content
, ,

Specjaliści z katowickiej kliniki ujawniają jak wygląda usuwanie tatuażu

Tatuaż niekiedy wykonujemy spontanicznie i często żałujemy podjętej decyzji. Jednak nawet, jeśli przemyślimy wybór, rysunek na ciele po latach może nam przeszkadzać. Dzięki rozwojowi medycyny estetycznej nie musisz już przerabiać malunku – do dyspozycji masz laserowe usuwanie tatuażu. Jak wygląda taki zabieg? Dowiedz się więcej! 

Usuwanie tatuażu laserem – na czym polega?  

Tatuaż to nic innego, jak barwnik wprowadzony w głębsze warstwy skóry. Dzięki temu atrament pozostaje w niej na stałe – nie można go zetrzeć czy złuszczyć, chociaż z czasem może nieco wypłowieć. Jeśli wzór przestał Ci odpowiadać, możesz usunąć go jedynie za pomocą metod, które są w stanie dotrzeć do głębokich warstw skóry. Takie właściwości wykazuje energia lasera. 

Laserowe usuwanie tatuażu opiera się na powinowactwie energii urządzenia do barwnika, w tym przypadku atramentu zastosowanego do wykonania wzoru na ciele. Pod wpływem lasera pigment rozbijany jest na mniejsze frakcje. Te są kolejno usuwane ze skóry na drodze naturalnych procesów – nasz organizm pochłania je dzięki komórkom żernym (makrofagom), które eliminują również m.in. toksyny, zbędne produkty przemiany materii czy inne obce cząsteczki. Podobna zasada działania dotyczy usuwania przebarwień, czy rumienia – podstawą jest dobranie siły lasera oraz głębokości dotarcia jego energii w zależności od zmiany, jaką chcemy usunąć. 

Jakie urządzenia radzą sobie z niechcianym pigmentem? 

Pierwsze lasery przeznaczone do usuwania tatuaży radziły sobie tylko z czarnym barwnikiem – ciemny pigment tworzy największy kontrast z kolorem skóry. W naszej klinice wykorzystujemy nowatorskie urządzenia pikosekundowe, które umożliwiają eliminację także kolorowych pigmentów. Są to Discovery Pico Quanta, PicoSure Cynosure I Pico Plus Lutronic.

Urządzenia te emitują ultrakrótkie impulsy pikosekundowe lub nanosekundowe, które docierają wprost do barwnika. Absorpcja energii powoduje rozbicie atramentu na mniejsze frakcje, co daje doskonałe rezultaty nawet w przypadku jasnych tatuaży, np. w żółtych odcieniach. Możliwość precyzyjnego dotarcia na wybraną głębokość i objętość minimalizuje ryzyko uszkodzenia okolicznych tkanek. Dzięki temu laserowe usuwanie tatuażu nie pozostawia blizn czy nierówności. Wspomniane urządzenia posiadają też wymienne głowice, które możemy dostosować do wielkości tatuażu oraz specyfiki obszaru ciała, na jakiej się on znajduje. 

Laserowe usuwanie tatuażu – przebieg sesji zabiegowej 

Zawsze w pierwszej kolejności lekarz podczas konsultacji zapoznaje się problemem. Na podstawie szczegółów, takich jak np. typ skóry, wygląd tatuażu (intensywność jego koloru, barwa), a także jego lokalizacji i wielkości specjalista proponuje, które urządzenie będzie najskuteczniejsze do usunięcia rysunku z ciała. 

Podczas pierwszego zabiegu głowica urządzenia prowadzona jest precyzyjnie po obszarze tatuażu. Jednocześnie skóra jest stale chłodzona, co minimalizuje dyskomfort. Usuwanie tatuażu nie jest bardzo bolesne, ale też nie należy do procedur przyjemnych. Niemniej jednak bez wątpienia doznania bólowe są nieporównywalnie mniejsze od wykonywania tatuażu. 

Cały zabieg trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut. Czas jego trwania zależy przede wszystkim od głębokości, na jaką został wprowadzony pigment, a także od wielkości tatuażu. 

Tuż po sesji zabiegowej skóra jest mocno zaczerwieniona i przynajmniej przez kolejne dwa tygodnie wymaga szczególnej troski. O sposobie dbałości o obszar zabiegowy lekarz informuje wcześniej. 

Ile zabiegów trzeba wykonać, aby usunąć tatuaż? 

Ostateczne rezultaty usuwania tatuażu laserem nie są widoczne od razu. Ponieważ zabieg rozprasza barwnik, a za jego ostateczną eliminację odpowiadają procesy samoregeneracji organizmu, na efekt trzeba poczekać. Tatuaż zaczyna się rozjaśniać stopniowo. 

Małe, wyblaknięte tatuaże niekiedy mogą zostać usunięte już po jednym zabiegu. W przypadku obszernego rysunku z dużą zawartością atramentu konieczne jest powtórzenie zabiegu w kilku seriach. Ostateczny efekt zależy od wielu czynników. Możliwe jest, że w miejscu tatuażu pozostanie niewielki ślad w postaci jaśniejszego obszaru. 

Jeśli chcesz wiedzieć, na jakie rezultaty możesz liczyć w przypadku swojego tatuażu, zachęcamy do ustalenia terminu konsultacji wstępnej w Klinice Miracki w Katowicach Krakowie, Łodzi lub Warszawie. 

0