Skip to main content

Jaki masaż antycellulitowy jest najskuteczniejszy?

Lipodystrofia, inaczej cellulit, jest schorzeniem objawiającym się przerostem i nierównomiernym rozłożeniem komórek tłuszczowych. W walce z tym defektem stosuje się wiele metod, w tym różne formy masażu. Jak stymulacja tkanek redukuje ten problem i jaki masaż antycellulitowy jest najskuteczniejszy? Dowiedz się więcej na ten temat! 

W jaki sposób masaż pomaga przy cellulicie? 

Cellulit zbudowany jest ze zbitej tkanki tłuszczowej, kumulujące się w formie grudek. Jednak wbrew pozorom problem ten wynika nie tylko z nadmiaru tłuszczu, dlatego dotyczy osób nawet o prawidłowej wadze ciała i właściwa dieta bywa niewystarczająca do jego redukcji. W przebiegu cellulitu dochodzi do wielokrotnego zwiększenia objętości adipocytów (komórek tłuszczowych), nawet przy ich prawidłowej ilości. Z kolei przestrzenie między nimi wypełnione są płynem i toksynami, co dodatkowo sprzyja przerostowi tłuszczu. 

Schorzenie to w dużej mierze ma podłoże genetyczne. Wpływają na nie również zaburzenia hormonalne i niezdrowy tryb życia, w tym niedostateczna ilość ruchu sprzyjająca zaburzeniom funkcjonowania układu limfatycznego. Masując skórę doprowadzamy do rozluźnienia przestrzeni międzykomórkowych, co wspomaga usuwania tłuszczu. Ponadto masaż usprawnia przepływ limfy, oczyszczając tym samym tkanki z toksyn. Mechaniczna stymulacja poprawia też ukrwienie tkanek, co z kolei zwiększa ich odżywienie i przyspiesza procesy regeneracyjne. Masaż antycellulitowy jest więc metodą skuteczną przy każdym typie tego problemu – tłuszczowej, wodnej i cyrkulacyjnej (mieszanej). 

Czy warto wykonywać masaże antycellulitowe samodzielnie? 

Osobom z cellulitem jak najbardziej polecane jest włączenie masażów do codziennej pielęgnacji. W warunkach domowych masaż taki można wykonywać za pomocą specjalnych rękawic, szczotek i rollerów. Wystarczy po wieczornej kąpieli wykonywać okrężne ruchy w obrębie obszaru zajętego cellulitem, czyli zwykle na pośladkach i udach. Zabieg taki stymuluje tkanki, a dodatkowo ułatwia wnikanie składników zawartych w kosmetykach antycellulitowych. W celu zwiększenia skuteczności walki z lipodystrofią można skorzystać także z profesjonalnych masaży będących w ofercie zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej w klinikach.  

Specjalistyczny, manualny drenaż limfatyczny

Duży wpływ na rozwój cellulitu mają zaburzenia krążenia limfy. Odpowiadają one za powstawanie obrzęków, które przyczyniają się do punktowego gromadzenia komórek tłuszczowych, a także za odkładanie zbędnych produktów metabolicznych, które prawidłowo powinny być usuwane przez sprawnie funkcjonujący układ limfatyczny. Właściwie wykonany masaż poprawia krążenie i redukuje cellulit. Potrzeba jednak wprawy i doświadczenia, aby wykonywać skuteczny drenaż limfatyczny. Nieznajomość zasad jego przeprowadzania nie przyniesie efektów, a nawet może pogłębić problem. Na zabieg taki warto więc udać się do specjalisty.

W trakcie manualnego drenażu limfatycznego specjalista wykonuje określone ruchy, we właściwym kierunku i z odpowiednią siłą nacisku. Zabieg taki zwykle trwa ok. 20 minut przy jednym obszarze zabiegowym. Metoda ta jest najskuteczniejsza, jeśli wykonujemy ją w seriach z niewielkimi odstępami czasowymi.   

Skuteczny masaż antycellulitowy – endermologia 

Formą popularnego masażu stosowanego przy cellulicie, jak również wielu innych niedoskonałościach jest endermologia (masaż endermologiczny). W tym przypadku stymulacja tkanek przebiega z użyciem specjalnego urządzenia z głowicą wyposażoną w roli masującego, które poruszają się w różnym kierunku. Podczas zabiegu Pacjent zakłada specjalny kombinezon, który ułatwia przesuwanie głowicy po ciele. Poza efektem masowania fałdu skóry wraz z podskórną tkanką tłuszczową jest dodatkowo zasysany dzięki wytworzonej próżni. Jest to masaż intensywny, a jednocześnie bezbolesny.  

Endermologia pozwala na rozbicie tłuszczu. Usprawnia też krążenie krwi i limfy oraz pobudza komórki skóry do odnowy. W efekcie pełnej serii zabiegowej dochodzi więc do redukcji cellulitu, a także ogólnej poprawy kondycji tkanek – ujędrnienia skóry, poprawy jej kolorytu, wygładzenia powierzchni. 

Interesują Cię skuteczne masaże antycellulitowe? Zapytaj więc o szczegóły takich zabiegów w Klinice Miracki w Łodzi, Katowicach, Warszawie lub Krakowie. 

0