Skip to main content

Jakie są efekty uboczne kwasów na twarz?

Zabiegi z kwasami są powszechnie wykonywane u osób, które walczą z oznakami fotostarzenia, bliznami potrądzikowymi i innymi niedoskonałościami skóry. Zastanawiasz się, czy tego typu procedury wiążą się z jakimiś skutkami ubocznymi? Sprawdź, czego się spodziewać po zabiegach z kwasami, zanim skorzystasz z tej metody!

Efekty uboczne stosowania kwasów na twarz

Jakie są efekty uboczne kwasów na twarzy? Peeling medyczny może powodować lekkie podrażnienie i zaczerwienienie skóry, co jest zupełnie naturalną reakcją. Przy kuracji kwasami może wystąpić też mocne złuszczanie naskórka przez kilka dni. U niektórych osób pojawia, się wysyp różnych niedoskonałości po kwasach, są to: wypryski, podskórne grudki. Jest to spowodowane m.in. przyspieszonym naturalnym procesem złuszczania naskórka. Nadmierne złuszczanie może też zapychać ujścia mieszków włosowych, co skutkuje wspomnianymi wypryskami. Tego typu sytuacja może sugerować, że skóra nie najlepiej toleruje dany kwas lub został on użyty w nieodpowiednim (zbyt wysokim) stężeniu.

Innymi powikłaniami są przebarwienia, zwykle pojawiają się u osób, które zaniechały fotoprotekcji (podstawą pielęgnacji w trakcie i po kuracji kwasami jest stosowanie kremu SPF 50+). Niepożądanym skutkiem jest też rumień trwały i bliznowacenie.

U kogo najczęściej stosuje się kwasy na twarz? Co dają

Z uwagi na szerokie spektrum możliwości terapeutycznych, kwasy stosujemy u kobiet (jak również mężczyzn) w różnym wieku. W zależności od głębokości działania zabieg z kwasami może być powierzchowny, średniogłęboki lub głęboki. Jednym ze wskazań do zastosowania profesjonalnych kwasów na twarzy są przebarwienia skórne. Z uwagi na właściwości liftingujące z odmładzającymi, kwasy często są wykorzystywane również u pań, które chcą spłycić drobne zmarszczki, dodać poszarzałej cerze blasku i zdrowego kolorytu. Wiele z tych substancji wykazuje działanie silnie oczyszczające i wybielające, co sprawia, że aplikowanie kwasów na twarz pozwala kosmetologowi zniwelować różne niedoskonałości skóry typu:

  • wypryski, 
  • zaskórniki, 
  • krostki.

Innymi wskazaniami do użycia kwasów, czyli peelingu chemicznego są defekty kosmetyczne, takie jak blizny potrądzikowe, przesuszona skóra, czy nadmierne wydzielanie sebum.

Zabiegi z kwasami nie wymagają żadnych szczególnych przygotowań ze strony pacjentki, choć nie powinno się korzystać z solarium ani ekspozycji słonecznej przed rozpoczęciem kuracji. Jakie kwasy najczęściej aplikuje się w rejonie twarzy? W kosmetologii głównie korzystamy z właściwości kwasu: 

  • glikolowego, 
  • mlekowego, 
  • azelainowego,
  • ferulowego,
  • fitowego, 
  • AHA,
  • TCA,
  • kojowego,
  • siarkowego,
  • retinowego. 

Substancje te są aplikowane przez specjalistę w odpowiedniej ilości na wcześniej oczyszczoną skórę pacjentki. Następnie pozostawiamy je na kilka do kilkunastu minut, by mogły zacząć działać. Po tym czasie zwykle są neutralizowane innym środkiem, by złagodzić skórę po zabiegu, można dodatkowo nanieść na nią krem lub maskę kojącą.

W jakim zakresie mogą pomóc zabiegi z kwasami na twarz? 

Jak już wspomnieliśmy wcześniej kwasy (peeling chemiczny) dają kosmetologowi szeroki wachlarz możliwości, rozwiązując wiele problemów skórnych. Głównym zadaniem tych substancji jest pobudzenie odnowy mikrokomórkowej i złuszczenie martwych komórek naskórka. Kwasy mogą działać odmładzająco, spłycać drobne zmarszczki, odświeżać,  wygładzać i rozjaśniać skórę, regulować pracę gruczołów łojowych. Zabiegi z kwasami wzmacniają strukturę naczyń włosowatych, zmniejszając zaczerwienienia.

Warto wspomnieć, że indywidualnie dobrane kwasy (w odpowiednim stężeniu) mogą być zastosowanie nie tylko w obszarze twarzy, ale też szyi i dekoltu. 

Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące przebiegu zabiegów z kwasami na twarz, umów się na konsultację w naszej Klinice Miracki

0