
Jakie są efekty uboczne kwasów na twarz?
Zabiegi z kwasami są powszechnie wykonywane u osób, które walczą z oznakami fotostarzenia, bliznami potrądzikowymi i innymi niedoskonałościami skóry. Zastanawiasz się, czy tego typu procedury wiążą się z jakimiś skutkami ubocznymi? Sprawdź, czego się spodziewać po zabiegach z kwasami, zanim skorzystasz z tej metody!
Efekty uboczne stosowania kwasów na twarz
Jakie są efekty uboczne kwasów na twarzy? Peeling medyczny może powodować lekkie podrażnienie i zaczerwienienie skóry, co jest zupełnie naturalną reakcją. Przy kuracji kwasami może wystąpić też mocne złuszczanie naskórka przez kilka dni. U niektórych osób pojawia się wysyp różnych niedoskonałości po kwasach, np. wypryski, podskórne grudki. Jest to spowodowane m.in. przyspieszonym, naturalnym procesem złuszczania naskórka. Nadmierne złuszczanie może też zapychać ujścia mieszków włosowych, co skutkuje wspomnianymi wypryskami. Tego typu sytuacja może sugerować, że skóra nie najlepiej toleruje dany kwas lub został on użyty w nieodpowiednim (zbyt wysokim) stężeniu.
Innymi powikłaniami są przebarwienia, zwykle pojawiają się u osób, które zaniechały fotoprotekcji (podstawą pielęgnacji w trakcie i po kuracji kwasami jest stosowanie kremu SPF 50+). Niepożądanymi skutkami są też rumień trwały i bliznowacenie.
U kogo najczęściej stosuje się kwasy na twarz? Działanie kwasów na proces starzenia i niedoskonałości
Z uwagi na szerokie spektrum możliwości terapeutycznych, kwasy stosujemy u kobiet (jak również mężczyzn) w różnym wieku. W zależności od głębokości działania zabieg z kwasami może być powierzchowny, średniogłęboki lub głęboki. Jednym ze wskazań do zastosowania profesjonalnych kwasów na twarzy są przebarwienia skórne. Z uwagi na właściwości liftingujące z odmładzającymi, kwasy często są wykorzystywane również u pań, które chcą spłycić drobne zmarszczki, dodać poszarzałej cerze blasku i zdrowego kolorytu. Wiele z tych substancji wykazuje działanie silnie oczyszczające i wybielające, co sprawia, że aplikowanie kwasów na twarz pozwala kosmetologowi zniwelować różne niedoskonałości skóry typu:
- wypryski,
- zaskórniki,
- krostki.
Innymi wskazaniami do użycia kwasów, czyli peelingu chemicznego, są defekty kosmetyczne, takie jak blizny potrądzikowe, przesuszona skóra czy nadmierne wydzielanie sebum.
Kwas salicylowy, kwasy AHA, PHA, BHA. Rodzaje kwasów
Zabiegi z kwasami nie wymagają żadnych szczególnych przygotowań ze strony pacjentki, choć nie powinno się korzystać z solarium ani ekspozycji słonecznej przed rozpoczęciem kuracji. Jakie kwasy najczęściej aplikuje się w rejonie twarzy? W kosmetologii głównie wykorzystujemy następujące rodzaje kwasów:
- kwas laktobionowy,
- kwas azelainowy,
- kwas ferulowy,
- kwas fitowy,
- kwasy AHA – np. kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy,
- kwasy BHA – np. kwas salicylowy,
- kwasy PHA,
- kwas TCA,
- kwas kojowy,
- kwas siarkowy,
- kwas retinowy,
- kwas hialuronowy.
Substancje są aplikowane przez specjalistę w odpowiedniej ilości na wcześniej oczyszczoną skórę pacjentki. Następnie pozostawiamy je na kilka do kilkunastu minut, by mogły zacząć działać. Po tym czasie zwykle są neutralizowane innym środkiem, by złagodzić skórę po zabiegu, można dodatkowo nanieść na nią krem lub maskę kojącą.
W jakim zakresie mogą pomóc zabiegi z kwasami na twarz?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kwasy (peeling chemiczny) dają kosmetologowi szeroki wachlarz możliwości, rozwiązując wiele problemów skórnych. Głównym zadaniem tych substancji jest pobudzenie odnowy komórkowej skóry, działanie złuszczające martwy naskórek i wyrównywanie kolorytu skóry. Kwasy mogą działać odmładzająco, nawilżająco, spłycać drobne zmarszczki, odświeżać, wygładzać skórę, rozjaśniać przebarwienia, regulować wydzielanie sebum. Zabiegi z kwasami wzmacniają strukturę naczyń włosowatych, zmniejszając zaczerwienienia i działając przeciwzapalnie.
Warto wspomnieć, że indywidualnie dobrane kwasy do twarzy mogą być zastosowane przy profesjonalnej pielęgnacji każdego typu cery – nie tylko w obszarze twarzy, lecz także szyi i dekoltu. Kwasy kosmetyczne sprawdzają się przy pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej czy wrażliwej z trądzikiem różowatym – odpowiedni kwas w odpowiednim stężeniu pozwoli nam osiągnąć różne efekty.
Decydując się na stosowanie kwasów na twarz w domu, musimy pamiętać nie tylko o tym, by odpowiednio dostosować krem lub serum z kwasami owocowymi do rodzaju skóry, ale też stosować kosmetyki z kwasami zgodnie z zaleceniami producenta – niektóre składniki aktywne są na tyle silne, że należy je stosować np. tylko wieczorami lub kilka razy w tygodniu.
Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące przebiegu zabiegów z kwasami na twarz, umów się na konsultację w naszej Klinice Miracki.
Kategorie
Popularne Tagi
Popularne wpisy
- Akcja Ciało – zapomnij o nadmiarze tkanki tłuszczowej i ciesz się wyszczuploną sylwetką!
- Naturalnie piękna wiosną! TOP 3 zabiegi biorewitalizujące i stymulujące skórę
- Światowa nowość tylko w Klinice Miracki! Redukcja zmarszczek mimicznych PREMIUM PEARL Technology – efekty od pierwszego dnia
- Kiedy jest najlepszy czas na Depilację Laserową?
- Przygotuj Swoją skórę na wiosnę! Oczyszczenie, nawilżenie i ujędrnienie
- Karina i Krzysztof Miraccy w Kafka’15 – podcaście Gosi Ohme! Naturalność, regeneracja i stymulacja
- Pięknego Dnia Kobiet!
- Zaczynamy Akcję Ciało! Twoje naturalne piękno
- Jak długo po odsysaniu tłuszczu należy nosić ubranko uciskowe?
- Czy po liposukcji laserowej pozostają blizny?
- Jakie zabiegi można połączyć z liposukcją ultradźwiękową lub laserową?
- Czy dzięki liposukcji pozbędę się cellulitu?
- Dlaczego nie można pić alkoholu po mezoterapii?
- Dlaczego trzeba pić dużo wody po powiększaniu ust? Zalecenia po zabiegu
- Kiedy można się całować po powiększaniu ust?