Skip to main content

Jakie są zalecenia po zabiegu wolumetrii twarzy?

Świadomość swojej indywidualności i samoakceptacja to jedne z najważniejszych wartości wpływających na samopoczucie. Jeśli jednak przeszkadzają nam drobne mankamenty urody lub nie godzimy się z szybkim postępem czasu, wgląd można nieco poprawić, w czym pomaga m.in. wolumetria. Zabieg taki jest małoinwazyjny, ale konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad w okresie rekonwalescencji. Przybliżamy najważniejsze zalecenia po zabiegu wolumetrii twarzy i właściwy sposób pielęgnacji skóry!   

Na czym polega wolumetria twarzy i co można osiągnąć tą metodą? 

Wolumetria jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, który polega na korekcie kształtu, objętości i kondycji tkanek. Metoda ta wykorzystuje różnego rodzaju wypełniacze, które w zależności od składu i stężenia substancji cechują się odmienną plastycznością, właściwościami i zastosowaniem. Podaje się je w formie iniekcji, przy użyciu cienkiej igły lub kaniuli. Zabieg taki znajduje zastosowanie przy różnych partiach ciała, natomiast wolumetrię twarzy najczęściej przeprowadza się w następujących przypadkach:

  • przy wąskich i suchych ustach, w celu ich powiększenia, modelowania, nawilżenia i poprawy kolorytu;
  • przy zmarszczkach i bruzdach, w celu ich wypełnienia i spłycenia;
  • w przypadku spadku napięcia tkanek i ich opadania;
  • przy asymetrii, np. warg, nosa, łuków brwiowych;
  • w celu uwydatnienia wybranych obszarów, np. kości policzkowych, żuchwy;
  • przy zaburzeniach naturalnego owalu twarzy wynikających z postępu procesów starzenia, jak i niedoskonałości anatomicznych lub pourazowych. 

Jak może wyglądać twarz po wolumetrii wypełniaczami? 

Naturalne jest, że w miejscach nakłuć po wolumetrii twarzy może pojawić się zaczerwienienie, lokalne zasinienie i obrzęk. Obszar zabiegowy może być również tkliwy, ale objawy takie rzadko są określane jako ból. Najczęściej ślady po nakłuciach ustępują już po kilku dniach. 

Kiedy ustępuje zaczerwienienie i można ocenić efekty? 

W początkowym etapie obszar zabiegowy może wydawać się nadmiernie wypełniony, jednak w czasie ok. 2–4 tygodni część preparatu ulega wchłonięciu, a pozostałość wiąże się z tkankami i przyjmuje ostateczną formę. Finalne efekty zwykle można więc określić dopiero po ty czasie.    

Jak pielęgnować skórę po wolumetrii twarzy? 

Jeśli to możliwe, przez kilka dni (minimum dwa) po zabiegu wolumetrii twarzy warto zrezygnować z makijażu lub przynajmniej ograniczyć go do minimum. Nie ma przeciwwskazań, aby aplikować cienie do oczu czy tusz na rzęsy. Ważne jest jedynie, aby unikać zabrudzenia miejsc iniekcji. 

Ponadto wszystkie kosmetyki należy nakładać bardzo delikatnie, tak aby nie uciskać i pocierać skóry, co mogłoby doprowadzić do przemieszczenia wypełniacza. Do mycia należy wybierać wyłącznie łagodne środki przeznaczone do cery wrażliwej. Natomiast preparaty do pielęgnacji powinny nawilżać i zabezpieczać skórę – najlepiej zapytać lekarza przeprowadzającego zabieg, jakie kosmetyki sprawdzą się w Twoim przypadku.  

Czego i jak długo unikać po zabiegu wolumetrii twarzy? 

Poza troskliwą pielęgnacją i ochroną obszaru zabiegowego, po wolumetrii twarzy przez pewien czas zaleca się zrezygnować przede wszystkim z:

  • sauny i basenu;
  • opalania, zarówno naturalnego jak i w solarium;
  • gorących kąpieli;
  • intensywnego wysiłku fizycznego;
  • dotykania skóry, z wyjątkiem niezbędnych czynności pielęgnacyjnych;
  • picia alkoholu przynajmniej przez dwa dni. 

Wymienione zalecenia po zabiegu wolumetrii twarzy nie są przypadkowe. Zarówno wysoka temperatura, jak i wysiłek czy alkohol prowadzą do przyspieszenia krążenia i osłabiają naczynia krwionośne. Mogłoby to utrudnić gojenie obszaru zabiegowego i spotęgować skutki uboczne w postaci zaczerwienienia i obrzęku. 

Chociaż wolumetria jest zabiegiem o niskiej inwazyjności, wymaga drobnego przerwania ciągłości tkanek, dlatego obszar taki staje się nieco bardziej narażony na wnikanie zanieczyszczeń i drobnoustrojów – stąd potrzeba szczególnej dbałości o higienę. Warto więc przez okres kilku dni prać ręczniki po każdym użyciu, a jeśli to możliwe korzystać z jednorazowych. Należy zadbać również o czystą pościel.    

Zawsze po wolumetrii twarzy w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Katowicach lub Łodzi Pacjent jest dokładnie informowany o wszystkich zaleceniach pozabiegowych i wskazanej pielęgnacji skóry. Szczegóły przedstawiane są już na etapie planowania zabiegu.   

0