Skip to main content

Jakie zabiegi na utrzymującą się opuchliznę kostki?

Opuchlizna kostki, która utrzymuje się od wielu dni, może sygnalizować rozwój niewydolności układu krążenia kończyn dolnych, ale nie tylko. Zmagasz się z opuchlizną kostki od dłuższego czasu i nie wiesz, co może być tego przyczyną? Poznaj potencjalne czynniki sprawcze i dowiedz się, jakie zabiegi na opuchniętą kostkę mogą przynieść Ci ulgę.

Dlaczego opuchlizna z kostki nie schodzi?

Opuchlizna wokół kostki może być symetryczna, asymetryczna, powodować ból lub nie dawać żadnych objawów. Skąd się bierze tego typu przypadłość? Najczęstszą przyczyną opuchlizny kostki jest niewydolność żylna, ale oczywiście niejedyną (najpoważniejszym powikłaniem niewydolności żylnej jest zakrzepica żył głębokich). Do opuchlizny może przyczynić się przebyty uraz, toczący się w organizmie stan zapalny. U części pacjentek problem wynika z różnych chorób tkanki łącznej. Zdarza się też, że długo utrzymująca się opuchlizna kostki jest powikłaniem po operacji.

Zabieg skleroterapii na opuchniętą kostkę

By pozbyć się opuchlizny kostki, musisz poznać przyczynę jej powstania, udaj się więc do zaufanego lekarza specjalisty, który dokona odpowiedniego rozpoznania i zastosuje optymalną terapię. Przykładowo, w razie stwierdzenia przewlekłej niewydolności żylnej, potrzebna może okazać się skleroterapia wykonywana pod kontrolą USG. Zabieg ten niweluje żylaki oraz towarzyszące im objawy, takie jak:

  • opuchlizna nóg,
  • świąd,
  • skurcze,
  • uczucie ciężkości nóg.

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do światła żyły specjalnego środka. Procedura trwa około 20-30 minut i jest niemal bezbolesna. Wiedz, że po zabiegu musisz nosić pończochy uciskowe.

Drenaż limfatyczny i pneumatyczny na opuchniętą kostkę

Jeżeli obrzęk kostki jest duży, pomocne mogą okazać się zabiegi manualne. Często stosuje się tutaj drenaże limfatyczne lub pneumatyczne. Tego typu procedury drenujące niwelują opuchliznę kończyn dolnych, gdyż usuwają nadmiar wody z organizmu i usprawniają przepływ limfy (chłonki). Bardzo ważne jest, aby były wykonywane regularnie, zwykle potrzeba co najmniej kilku sesji zabiegowych, by osiągnąć pożądane rezultaty (choć prawdopodobnie odczujesz ulgę już po jednym masażu). Wskazane jest też bycie w ruchu, staraj się codziennie spacerować lub uprawiać inną ulubioną aktywność fizyczną, zwłaszcza jeśli prowadzisz siedzący tryb życia.

W przypadku opuchlizny pourazowej możesz stosować zimne okłady i staraj się trzymać kostkę powyżej poziomu serca, by ułatwić odpływ limfy z uszkodzonego obszaru. U części pacjentów (w zależności od typu urazu) stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak np.:

  • masaże wirowe,
  • krioterapię,
  • laseroterapię,
  • elektrostymulację.

By poprawić krążenie i usunąć nadmiar płynu, możesz spróbować też kinesiotapingu oraz wykonywać zestawy ćwiczeń ułożone specjalnie dla Ciebie przez rehabilitanta.

Zabieg endermologii na opuchniętą kostkę

Kolejną procedurą jest endermologia. Masaż podciśnieniowy intensywnie stymuluje tkanki, niwelując opuchliznę. Oczywiście jeden zabieg endermologii nie wystarczy, konieczna jest seria (dokładna liczba sesji ustalana jest indywidualnie, w zależności od danego przypadku). Może to być do 10 do 20 spotkań raz/dwa razy w tygodniu. Wiedz, że endermologia nie jest bolesna ani nie wymaga szczególnych przygotowań. 

Jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie obrzęk limfatyczny, może zalecić stosowanie środków farmakologicznych, które działają przeciwzapalnie i łagodzą objawy. W ramach leczenie konieczne mogą okazać się również opatrunki uciskowe, które możesz kupić w aptece lub sklepie z zaopatrzeniem medycznym. 

Chcesz zlikwidować opuchliznę kostki? Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy naszych ekspertów – umów na wizytę w naszej Klinice Miracki

0