Skip to main content

Laserowe usunięcie tatuażu – czy zawsze jest możliwe?

Tatuaż to bardzo indywidualna sprawa. Niektórzy decydują się na jego zrobienie, chcąc uczcić jakieś wyjątkowe wydarzenie, inni tatuują istotne dla nich motto, a dla kolejnych jest to po prostu kwestia estetyczna. Powodów jest wiele, tak jak i czynników, w związku z którymi decydujemy się dany tatuaż usunąć. Czy jednak laserowe usunięcie tatuażu zawsze jest możliwe? 

Niechciany tatuaż – jak go usunąć?

Zdarza się, że wzór, który kilka lub kilkanaście lat wcześniej był idealnym odzwierciedleniem nas, zaczyna być drażniącym elementem i wręcz nie możemy na niego patrzeć. Rozwiązaniem może być tzw. cover, czyli “przykrycie” starego tatuażu nowym. Czasami jednak początkowo konieczne jest rozjaśnienie pierwszego z nich, by wybrany tym razem motyw mógł faktycznie zgrać się z istniejącym już na skórze wzorem. Co więcej, covery zwykle są większe niż pierwotny malunek, a może być przecież tak, że najzwyczajniej w świecie nie chcesz mieć już żadnego tatuażu – jeśli zależy Ci na powrocie do Twojej naturalnej skóry, zmiana wzoru nie będzie żadnym rozwiązaniem. 

Idąc dalej – załóżmy, że decyzja o usunięciu tatuażu została podjęta. Jak to zrobić? Najskuteczniejszym, a przy tym bezpiecznym sposobem jest skorzystanie z zabiegu laserowego, zwłaszcza z lasera pikosekundowego. W Klinice Miracki Warszawa specjaliści wykorzystują lasery do usuwania tatuażu PicoSure oraz Discovery Pico – ich pojawienie się na rynku było przełomem, ponieważ bazują na trwających pikosekundę, silnych i niezwykle prezycyjnych impulsach, co pozwala osiągnąć wspomnianą wyżej wysoką skuteczność. Co więcej, tego typu urządzenia umożliwiają pozbycie się nie tylko tatuażu czarnego, lecz także takiego, do których stworzenia wykorzystano pigmenty czerwony, żółty, zielony, czy niebieski. Kolorowe wzory jeszcze do niedawna były znacznie trudniejsze do usunięcia. Dziś jednak nie jest to problemem – co w kontekście zadanego wcześniej pytania: “Czy laserowe usunięcie tatuażu zawsze jest możliwe?” – daje ważną wskazówkę.

W jakich przypadkach nie można wykonać laserowego usuwania tatuażu?

  • Zbyt wcześnie po jego zrobieniu

Od razu po wykonaniu malunku czujesz, że nie była to dobra decyzja? Niestety, trzeba w takim przypadku zaczekać do pełnego jego wygojenia, czyli około 6 tygodni. Dopiero po tym czasie można podejść do laserowego usuwania tatuażu.

  • Mając świeżą opaleniznę

Opalenizna – zarówno ta uzyskana naturalnie, jak i w solarium czy samoopalaczem – jest przeciwwskazaniem do wszystkich zabiegów laserowych. Po pierwsze, może osłabiać efekty zabiegu. Po drugie, pojawia się wtedy ryzyko poparzenia.

  • Leki i zioła światłouczulające

Połączenie tego typu substancji z energią lasera może prowadzić do oparzeń, obrzęków, rumienia, a nawet pęcherzy na skórze. Jakie zioła należy odstawić w czasie przygotowywania się do zabiegu laserowego usuwania tatuażu? Na pewno dziurawiec, bergamotkę, arcydzięgiel, skrzyp polny, a także nagietek lekarski. Konieczne jest też zaprzestanie stosowania witaminy A oraz jej pochodnych (retinoidów) – mowa również o kosmetykach, które mają w sobie takie składniki. 

Jeśli zaś chodzi o leki, działanie fotouczulające wykazują niektóre z farmaceutyków przeciwcukrzycowych, przeciwgrzybiczych, przeciwtrądzikowych, a także część leków psychotropowych, hormonalnych, stosowanych w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego i inne. Pamiętaj, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, w czasie wstępnej konsultacji przed zabiegiem laserowego usuwania tatuażu zawsze skonsultuj to ze specjalistą. 

  • Mając aktywne infekcje skóry w obszarze, który będzie poddany działaniu lasera

Skóra przed zabiegiem musi być zdrowa. Jakiekolwiek zmiany, np. alergiczne, w miejscu, w którym laser będzie pracował, są przeciwwskazaniem do jego użycia. 

Kiedy jeszcze powinno się zrezygnować z zabiegu laserowego usuwania tatuażu? 

Przeciwwskazaniem jest ciąża – kobiety spodziewające się dziecka powinny odłożyć zabieg na przyszłość (zarówno dla swojego dobra, jak i przyszłego dziecka). Tego typu laseroterapia nie jest wskazana też u osób, które mają skłonność do powstawania bliznowców, a także mierzących się z nowotworami skóry. 

Wszelkie tego typu kwestie należy zawsze omówić ze specjalistą, stąd tak ważna jest konsultacja wstępna. Chciałbyś/chciałabyś usunąć tatuaż? Wszystkiego dowiesz się w naszej Klinice Miracki: https://klinikamiracki.pl/kontakt/ 

Zapraszamy na zabieg do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!

0