Skip to main content

Mezoterapia igłowa – czy boli? Jak wygląda zabieg?

W ostatnich latach mezoterapia igłowa stała się coraz chętniej wybieranym zabiegiem estetycznym. Cenimy ją za wielowymiarowy, korzystny wpływ na kondycję skóry, szybki przebieg, brak wielu wyrzeczeń i… stosunkowo niską inwazyjność. Nie jest to jednak zabieg powierzchniowy. Wręcz przeciwnie, w trakcie klasycznej mezoterapii wykonuje się nakłucia za pomocą igły. Czy mezoterapia igłowa boli? Czego można się spodziewać w trakcie sesji zabiegowej? Wyjaśniamy! 

Co to jest mezoterapia igłowa i na czym polega jej działanie? 

Nie trudno się domyślić, że mezoterapia igłowa polega na wykonywaniu nakłuć za pomocą igły. Zwykle wybiera się te o możliwie najmniejszej średnicy. Cienkie igły pozwalają na wprowadzanie preparatów do mezoterapii na określony poziom tkanek. Dzięki igłom można wprowadzić odpowiednie substancje aktywne do głębszych warstw skóry właściwej. Właśnie na takiej możliwości opiera się działanie mezoterapii igłowej. 

Różnego rodzaju preparaty dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta są wprowadzane przezskórnie do tkanek. Tam, w miejscach wymagających regeneracji, mają największą szansę korzystnego oddziaływania na skórę. Mezoterapia igłowa jest doskonałym zabiegiem z zakresu anti-aging. Redukuje objawy fotostarzenia skóry – nawilża, ujędrnia, wygładza naskórek i redukuje przebarwienia.

Iniekcja substancji biostymulujących znajduje zastosowanie także przy niedoskonałościach, takich jak np. cellulit, blizny i rozstępy. Zabieg umożliwia aplikację preparatów na różną głębokość, dlatego z powodzeniem może być stosowany praktycznie na wszystkich partiach ciała, w tym tych delikatnych, takich jak okolice oczu, górna powierzchnia dłoni, czy dekolt.  

Czy mezoterapia igłowa boli? Jakie odczucia towarzyszą zabiegowi? 

Mezoterapia igłowa należy do zabiegów małoinwazyjnych. Nie wymaga cięć, zakładania szwów czy innej formy głębokiej ingerencji w tkanki. Niemniej jednak w trakcie procedury konieczne jest wprowadzenie cienkich igieł na określoną głębokość. Z tego powodu wiele osób obawia się zabiegu, zadając sobie pytanie, czy mezoterapia igłowa boli. 

Zabieg taki z całą pewnością nie należy do metod relaksacyjnych. Nakłucia będą odczuwane. Nie można jednak określić ich jako dolegliwości bólowe. W trakcie mezoterapii igłowej pacjent może odczuwać dyskomfort, ale nawet osoby z niską tolerancją bólu określają tę metodę jako bezbolesną. Krótkotrwałe ukłucie i ewentualnie mrowienie wynikające z aplikacji niewielkiej ilości preparatu są doznaniami, które w większości przypadków nie wymagają znieczulenia. 

Jakie formy znieczulenia stosuje się przy mezoterapii igłowej? 

Procedura przeprowadzana na newralgicznych partiach ciała, takich jak np. okolice oczu może wiązać się z nieco większym dyskomfortem. Z kolei zabieg obejmujący obszary, takie jak np. brzuch, czy uda bywa bardziej komfortowy. 

Osoby, które obawiają się, czy mezoterapia igłowa boli, muszą pamiętać, że obecnie dysponujemy wieloma sposobami, które maksymalnie podnoszą komfort w trakcie zabiegu. Skóra przed iniekcją może być znieczulona maścią zawierającą lidokainę. Dzięki niej zabieg jest bezbolesny. Stosowane są też systemy chłodzenia, które zmniejszają dyskomfort pozabiegowy. Ponadto doświadczony lekarz wprowadza igłę precyzyjnie na określoną głębokość. 

Mezoterapia igłowa – przebieg zabiegu

Jak było wspomniane, przed mezoterapia igłową obszar zabiegowy może zostać znieczulony, ale często nie ma takiej konieczności. Stopień odczuwania dyskomfortu w dużej mierze zależy od ilości i głębokości nakłuć, a także obszaru zabiegowego. 

Ilość nakłuć, objętość aplikowanego preparatu, a także głębokość jego wprowadzenia zawsze ustalane są indywidualnie. Pod uwagę brana jest ogólna kondycja skóry pacjenta, rodzaj niedoskonałości z jakimi walczymy, a także inne cechy specyficzne. 

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona. Może być też lekko opuchnięta. Jest to naturalna reakcja tkanek. Skóra na obszarze zabiegowym może też lekko szczypać. Prawdopodobne dolegliwości to uczucie rozgrzania. W miejscu iniekcji mogą występować również niewielkie ranki i ewentualnie zasinienia, które jednak zwykle mijają po maksymalnie kilku dniach. 

Po mezoterapii igłowej ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Rekonwalescencja jest jednak bardzo krótka i mało wymagająca. Tuż po zabiegu można wrócić do domu. O wszystkich koniecznych działaniach pacjent jest szczegółowo instruowany. 

Pomimo ingerencji w tkanki, mezoterapia igłowa zaliczana jest do zabiegów bezbolesnych, opartych na stymulacji naturalnych procesów i wysoce skutecznych przy różnych niedoskonałościach. Szczegółowe informacje uzyskasz w trakcie konsultacji klasyfikującej do odpowiedniego zabiegu. Zachęcamy do ustalenia terminu wizyty w Klinice Miracki w Warszawie lub Katowicach! 

Zapraszamy też do naszych klinik w Łodzi i Krakowie.

0