Skip to main content

Niebezpieczne pieprzyki – kiedy warto udać się na konsultację lekarską?

Pieprzyki to zmiany skórne, które w zależności od sytuacji, możesz usunąć ze względów zdrowotnych lub czysto estetycznych. Medycyna estetyczna oferuje pacjentom zabiegi usuwania pieprzyków za pomocą lasera, skalpela oraz innymi metodami. Dowiedz się, kiedy wygląd pieprzyków na ciele wymaga pilnej konsultacji dermatologicznej. Sprawdź, jak zniwelować ten problem skórny w bezpieczny i szybki sposób. 

Pieprzyki – kiedy są powodem do niepokoju?

Zastanawiasz się, kiedy pieprzyk jest do usunięcia? W opinii dermatologów należy usuwać pieprzyki, które są podrażniane poprzez kontakt z ramiączkiem od biustonosza, czy kołnierzykiem koszuli. Trzeba również pozbyć się zmian skórnych zlokalizowanych w odsłoniętych częściach ciała, gdyż są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV. 

Do usunięcia zwykle kwalifikują się też pieprzyki, które mają asymetryczny kształt, nierówne brzegi, w ostatnim czasie zmieniły kolor lub średnicę. Konsultacji dermatologicznej i prawdopodobnie usunięcia wymagają również zmiany skórne, które krwawią, swędzą i są nabrzmiałe lub gdy ich wielkość przekracza 3-5 mm. 

Wiedz, że wszelkie atypowe znamiona melanocytowe (tak zamiennie określa się pieprzyki) powinny być przebadane przez lekarza dermatologa. Korzystając z dermatoskopu lub wideodermatoskopu wyposażonego w specjalną kamerę specjalista szybko oceni podejrzane zmiany i w razie wskazań zaleci ich profilaktyczne usunięcie.

Pieprzyki – różne metody usuwania znamion melanocytowych

Pieprzyki mogą powodować dyskomfort na co dzień i obniżać samoocenę. Kiedyś były wycinane chirurgicznie, co wymagało założenia szwów i opatrunku uciskowego oraz wiązało się z pozostawieniem niewielkiej blizny. 

Obecnie coraz częściej pacjenci poddają się nowocześniejszym procedurom zabiegowym, takim jak np. laserowe usuwanie znamion dostępne także w naszej Klinice Miracki. Najczęściej wykonuje się zabiegi z użyciem lasera pracującego w technologii frakcyjnej, która wykorzystuje zjawisko tzw. koagulacji. 

Kolejnym dostępnym sposobem niwelowania pieprzyków jest elektrokoagulacja (inaczej diatermia chirurgiczna). Zabieg wykorzystuje prąd zmienny o wysokiej częstotliwości i daje zadowalające efekty szczególnie w przypadku małych oraz płytkich pieprzyków.

Laserowe usuwanie pieprzyków – na czym polega zabieg?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się laserowe usuwanie znamion, które jest bezkrwawe i praktycznie bezbolesne. Zabieg poprzedza wstępna konsultacja z lekarzem, podczas której omawia on przebieg terapii, przeciwwskazania, wskazania, zalecenia pozabiegowe. Poznaje też Twoje oczekiwania co do zabiegu. Specjalista wnikliwie bada pieprzyk i podejmuje decyzję o kwalifikacji do laserowego usuwania znamion. Zabieg może być przeprowadzany przez cały rok, w dowolnym momencie. Metoda ta jest dozwolona także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Jeśli pieprzyk jest mały, wystarczy jedna sesja, by go zniwelować. Zastanawiasz się, jak długo trwa laserowe usuwanie Pieprzyka? To bardzo krótka procedura, która zajmuje kilka minut. Wiedz, że laser nie pozostawia widocznych blizn ani nie uszkadza okolicznych tkanek. Całkowite zagojenie rany po usuniętej zmianie trwa 3-4 tygodnie. Po zabiegu powinnaś szczególnie dba o miejsce, z którego lekarz usunął defekt skórny. Pamiętaj, aby go nie opalać. Usunięty pieprzyk możesz wysłać do badania histopatologicznego.

Laserowe usuwanie pieprzyków – główne przeciwwskazania do zabiegu

Jeśli chodzi o czynniki wykluczające, są to: 

  • tendencja do powstawania bliznowców,
  • aktywne infekcje w rejonie zabiegowym, 
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, 
  • choroby nowotworowe. 

Jeśli chcesz sprawdzić, czy powinnaś usunąć pieprzyki, umów się na wizytę konsultacyjną w naszej Klinice Miracki. Przyjaźni i kompetentni specjaliści pomogą Ci w ocenie zmian skórnych i wybraniu indywidualnie dopasowanej kuracji.

0