Skip to main content

Od czego robi się cellulit? Co wpływa na powstawanie ,,pomarańczowej skórki”?

Cellulit staje się coraz powszechniejszym problemem większości kobiet na świecie, ale także wielu mężczyzn. Wiadomo więc, że genetyczna skłonność do jego powstawania to nie wszystko. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do rozrostu komórek tłuszczowych. Dowiedz się, od czego robi się cellulit, a będzie Ci znacznie łatwiej przeciwdziałać temu problemowi i redukować już powstałe nierówności! 

Predyspozycje genetyczne a występowanie cellulitu 

Jeśli Twoja mama lub babcia miały cellulit na nogach, udach, pośladkach, czy piersiach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to również Twój problem. Sam cellulit, czyli nierównomierne złogi przerośniętych komórek tłuszczowych nie jest dziedziczny. W genach otrzymujemy jednak wyższą skłonność organizmu do pewnych procesów, które mają wpływ na powstawanie cellulitu. Są to głównie:

  • skłonność do nadmiernego przybierania na wadze (m.in. tępo metabolizmu);
  • nadmierna ilość luźnej (wiotkiej) tkanki łącznej;
  • słabe krążenie krwi (niskie ciśnienie);
  • podatność na rozwój stanów zapalnych (zależna m.in. od sprawności układu immunologicznego);
  • skłonność do rozwoju zmian zwyrodnieniowych tkanki podskórnej (zwłóknień);
  • niska zdolność antyoksydacyjna. 

Na geny niestety nie mamy wpływu, podobnie jak na rasę – cellulit częściej występuje u kobiet rasy białej. Również wiek jest czynnikiem niezależnym, choć niezbyt istotnym w tym przypadku, ponieważ cellulit może dotyczyć już nastolatek w okresie dojrzewania, jak i kobiet starszych. Genetyczna skłonność do powstawania cellulitu oczywiście nie oznacza, że musi on wystąpić. Zależność ta jest obustronna – jeśli nikt w Twojej rodzinie nie miał cellulitu, nie oznacza to, że niezależnie od stylu życia ominie on również Ciebie. 

Wpływ stylu życia na powstawanie cellulitu 

Aby zrozumieć, od czego robi się cellulit, warto wyjaśnić proces jego powstawania. Problem ten często bywa mylnie przypisywany nadwadze. Tymczasem wiele bardzo szczupłych kobiet boryka się z tym defektem. U kobiet z nadmiarem tkanki tłuszczowej zwiększa się ryzyko cellulitu, który jest też bardziej widoczny, ale nadwaga nie jest jedynym powodem jego powstawania.

Proces powstawania cellulitu polega nie tylko na gromadzeniu się komórek tłuszczowych (adipocytów), ale także na ich wielokrotnym rozroście. Cellulit jest włókniejącym zwyrodnieniem tkanki łącznej, na którą naciska tkanka tłuszczowa.  

Zwykle w początkowy etapie rozwoju cellulitu w przestrzeniach międzykomórkowych gromadzi się limfa, która utrudnia prawidłowe rozmieszczanie się komórek tłuszczowych. W konsekwencji łączą się one w większe skupiska, stopniowo tworząc wyczuwalne i widoczne grudki. To właśnie powstające w ten sposób złogi limfy odpowiadają za obrzęk i pogłębianie się cellulitu. 

Z drugiej jednak strony również narastające złogi tłuszczu powodują zaburzenia krążenia krwi i limfy. Do zaburzeń takich może dochodzić pod wpływem niewłaściwego trybu życia głównie:

  • niskiej aktywności fizycznej,
  • niezdrowej diety bogatej w węglowodany,
  • siedzącego trybu pracy,
  • zaburzeń hormonalnych (przewaga estrogenów);
  • nadużywania alkoholu i palenia papierosów,
  • chronicznego stresu,
  • chodzenia w butach na wysokim obcasie,
  • noszenia obcisłych ubrań.  

Jak walczyć z cellulitem? 

Podstawą dbałości o zachowanie smukłej, jędrnej sylwetki jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Często jednak pomimo redukcji masy ciała cellulit pozostaje. Zdarza się też, że nagłe zmniejszenie masy ciała skutkuje pozostawieniem dużej ilości wiotkiej skóry, a to uwydatnia cellulit. 

Jeśli naturalne metody okazują się nieskuteczne, warto zdecydować się na wsparcie w postaci zabiegów z zakresu nieinwazyjnej lub małoinwazyjnej medycyny estetycznej. Obecnie dysponujemy szeregiem metod, które radzą sobie z cellulitem w każdej fazie zaawansowania. Oporna tkanka tłuszczowa i nierównomierne złogi komórek to również Twój problem? Zachęcamy więc do ustalenia terminu konsultacji w Klinice Miracki w Warszawie lub Katowicach. Zapoznamy się z Twoim problemem i zaproponujemy odpowiednią formę leczenia. 

Zapraszamy na zabiegi też do naszych klinik w Krakowie i Łodzi.

0