Skip to main content

Przegląd zabiegów na twarz trądzikową

Cera z niedoskonałościami wymaga delikatnego, ale zdecydowanego traktowania. Gdy domowa pielęgnacja nie wystarcza, do dyspozycji mamy szereg zabiegów na twarz trądzikową. Wymieniamy te najpopularniejsze z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Sprawdź! 

Poprawa kondycji skóry trądzikowej dzięki peelingom 

Rozwój zaskórników zamkniętych i otwartych, krost, guzków i torbieli jest procesem złożonym. Składają się na niego zaburzenia keratynizacji okołomieszkowej – u osób z trądzikiem dochodzi do niewłaściwego gromadzenia się przerośniętych komórek naskórka i kierowania ich w głąb porów, co je zatyka. Ponadto problemem jest też nadreaktywność gruczołów łojowych, kolonizacja bakterii i gromadzenie zanieczyszczeń. W walce z trądzikiem kluczowym elementem jest więc oczyszczanie i właściwe złuszczanie naskórka. 

Jednymi z najpopularniejszych zabiegów stosowanych na twarz trądzikową są różne formy peelingów chemicznych. Prowadzą one do rozluźnienia przestrzeni międzykomórkowych – zmiękczają skórę, ułatwiają dostęp dla kosmetyków, stymulują syntezę kolagenu i elastyny, a w razie potrzeby prowadzą do złuszczania naskórka o różnej intensywności. 

Zastosowanie przy redukcji objawów trądziku mają również inne formy oczyszczania, zwłaszcza mikrodermabrazja wodna, peeling kawitacyjny, czy hydradermabrazja. Zabiegi takie łagodnie, ale dokładnie oczyszczają cerę, odblokowują pory i przyspieszają gojenie wykwitów.   

Zabieg na twarz z zastosowaniem maski tretinoinowej i cząsteczek złota 

Kolejnymi metodami stosowanymi przy skórze trądzikowej są zabiegi z zakresu kosmetologii, takie jak np. maska tretinoinowa zawierająca wysokie stężenie tretinoiny – rodzaju retinoidów. Działa ona przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo. Prowadzi też do złuszczenia warstwy rogowej naskórka. Właściwości takie wspomagają leczenie zmian trądzikowych. 

Na twarz stosuje się też preparaty zawierające cząsteczki złota, które są wprowadzane do porów z użyciem lasera dermatologicznego. Rozwiązanie takie pomaga obkurczyć pory i tym samym zredukować nadprodukcję łoju. Ponadto mikrodrobiny tego pierwiastka działają kojąco i redukują stan zapalny. 

Mezoterapia i radiofrekwencja mikroigłowa w walce z trądzikiem

Metodą nieco bardziej inwazyjną, ale dającą wyraźne efekty, jest mezoterapia mikroigłowa. Polega ona na stymulacji procesów naprawczych dzięki serii gęstych nakłuć. W trakcie takiego zabiegu stosuje się preparaty dobierane do rodzaju problemu. Sposób ten łączy się również z właściwościami fal o częstotliwości radiowej. Mowa o radiofrekwencji mikroigłowej, w trakcie której energia urządzenia kierowana jest wprost do skóry za pośrednictwem mikroigieł. W efekcie dochodzi do podgrzania tkanek, co obkurcza pory i pobudza produkcję włókien kolagenowych oraz elastyny.  

Redukcja trądziku i jego skutków ubocznych technikami laserowymi

Często wybieranymi zabiegami na twarz trądzikową są metody z zakresu laseroterapii. Stosuje się różne urządzenia – ablacyjne, które prowadzą do złuszczenia naskórka oraz nieablacyjne, które oddziałują tylko na głębsze warstwy skóry bez przerwania ich ciągłości. Przy zastosowaniu procedury na twarz często wybiera się lasery frakcyjne, które nie oddziałują na całą powierzchnię tkanki, a wywołują mikrouszkodzenia w formie cienkich kanalików oddzielone fragmentami nienaruszonej tkanki. 

Zabiegi takie wywołują efekt termolizy, czyli pod wpływem wysokiej temperatury obkurczają włókna kolagenu, zwężają pory, niszczą drobnoustroje bakteryjne i stymulują skórę. W zależności od zastosowanego urządzenia i częstotliwości emitowanej przez nie energii laseroterapię stosuje się zarówno w aktywnej fazie zmian trądzikowych, jak i do usuwania skutków ubocznych tej dermatozy – przebarwień i blizn. 

Wymienione zabiegi to zaledwie przykłady. Ważne jest też, aby forma terapii przeciwtrądzikowej była dobrana indywidualnie, w zależności od rodzaju i zaawansowania schorzenia. O szczegóły dostępnych opcji możesz więc zapytać podczas konsultacji w Klinice Miracki w Krakowie, Warszawie, Katowicach lub Łodzi. 

0