Skip to main content

Spalanie tłuszczu z klatki piersiowej nie daje efektów? Dowiedz się, jak wymodelować ten obszar

Klatka piersiowa jest partią ciała znacznie różniącą się w zależności od płci. W przypadku kobiet zwykle dąży się do uwydatnienia piersi, co można osiągnąć zwiększając ilość lokalnej tkanki tłuszczowej, natomiast mężczyźni raczej chcą zredukować jej objętość na rzecz mięśni. Co zrobić, gdy ćwiczenia nie przynoszą efektów? Przybliżamy metody dedykowane spalaniu miejscowego tłuszczu!

Nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie klatki piersiowej – przyczyny

Przede wszystkim warto wiedzieć, że tłuszcz jest niezbędną warstwą tkanki podskórnej. Pełni on funkcję amortyzatora i magazynu energii. Jego objętość jest różna w zależności od danej partii ciała. Najwięcej tkanki tłuszczowej znajduje się na biodrach, udach i pośladkach. Nieco mniej na łydkach, ramionach i plecach. Natomiast najmniej na twarzy, szyi, dekolcie i… klatce piersiowej. Ostatni obszar powinien być raczej dobrze umięśniony. Znajdują się na nim również gruczoły piersiowe, mocniej rozbudowane i bardziej funkcjonalne u kobiet. 

Wygląd kobiecego dekoltu można nieco poprawić stosują lipotransfer, czyli przeszczep tkanki tłuszczowej. U Pań z lokalną nadwagą niekiedy występuje problem nadmiaru tłuszczu na tym obszarze, który zwykle łatwo zredukować z pomocą diety i ćwiczeń fizycznych. Problemem natomiast okazuje się nadmiar tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej mężczyzn. 

Panowie dążą raczej do uwydatnienia masy mięśniowej. W tym może jednak przeszkadzać lipomastia lub ginekomastia. Pierwsze z wymienionych zaburzeń wynika z lokalnego gromadzenia się nadmiaru tłuszczu w obrębie piersi, za co zwykle odpowiada nadwaga lub otyłość. Z kolei ginekomastia jest problemem nieco bardziej złożonym, w przebiegu którego dochodzi do zwiększenia objętości gruczołów piersiowych, zwykle o charakterze hormonalnym. 

Jak można wymodelować klatkę piersiową? Dieta i ćwiczenia

W przypadku nadwagi i otyłości, jak również miejscowej kumulacji tkanki tłuszczowej – polecana jest modyfikacja codziennych przyzwyczajeń. Sylwetkę można wymodelować dbając o zdrową dietę o indywidualnie dobranej kaloryczności. Niezbędny jest też ruch – chcąc poprawić wygląd danej partii ciała należy skupić się na ćwiczeniach angażujących konkretne partie mięśni. 

W przypadku osób, u których właściwy styl życia nie przynosi pożądanych rezultatów lub które borykają się lipomastią lub ginekomastią, można rozważyć także wsparcie medycyny estetycznej.  

Zabiegi służące redukcji tłuszczu w obrębie klatki piersiowej   

Tłuszcz zbudowany jest z adipocytów (komórek), które są wrażliwe na różne formy energii – ciepło, zimno, stymulację mechaniczną. W trakcie odchudzania zgromadzona w nich energia zostaje uwolniona na poczet koniecznej do zużycia energii. Gdy to nie wystarcza, tkanki tłuszczowej można pozbyć się również z pomocą zabiegów kosmetologicznych, estetycznych i chirurgicznych. 

Liposukcja ultradźwiękowa 

Fale ultradźwiękowe (HIFU) są na tyle skoncentrowane, że posiadają zdolność wprowadzania w ruch różnych cząsteczek tkankowych. Komórki tłuszczowe podczas tarcia generują wzrost temperatury, która prowadzi do ich zniszczenia. Kolejno są one wchłaniane na drodze procesów metabolicznych – efektem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Zabiegi z ultradźwiękami stymulują też fibroblasty (komórki skóry) do produkcji jej kluczowych składników budulcowych, zwłaszcza kolagenu i elastyny – w rezultacie dochodzi do zwiększenia gęstości, napięcia i elastyczności skóry.   

Nieinwazyjne zabiegi laserowe 

Tkanka tłuszczowa jest podatna na działanie wysokiej temperatury. W celu jej redukcji stosuje się więc urządzenia emitujące energię, która wybiórczo rozgrzewa tkanki i powoduje mikrouszkodzenia. Te z kolei inicjują procesy regeneracyjne skutkujące zmniejszeniem objętości tłuszczu i poprawą kondycji tkanek. 

Liposukcja laserowa może mieć charakter nieinwazyjny – z pominięciem naskórka. Wówczas uszkodzone elementy są wchłaniane przez układ odpornościowy. Natomiast przy większych depozytach tłuszczu stosuje się też zabiegi, które polegają na upłynnieniu tłuszczu przez wcześniej zastosowaną energię i kolejno jego odessaniu właściwą kaniulą, jak to ma miejsce przy klasycznej liposukcji. 

Kriolipoliza klatki piersiowej 

Tkanka tłuszczowa jest specyficzna – wrażliwa zarówno na ciepło, jak i zimno. W celu modelowania klatki piersiowej można więc zastosować także zabieg kriolipolizy, potocznie znany jako wymrażanie tłuszczu. W jego przebiegu dochodzi do chłodzenia tkanki prowadzącego do uszkodzenia błon komórek tłuszczowych. Naruszone elementy zostają stopniowo wchłonięte i uzyskuje się efekt lokalnego wyszczuplenia. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów służących do modelowania klatki piersiowej? Zapytaj o szczegóły w Klinice Miracki w Krakowie, Łodzi, Katowicach lub Warszawie.  

0