Skip to main content

Torbiele w nadgarstku – jak usunąć te zmiany skórne?

Nadgarstek łączy dłoń z przedramieniem. Jest to jeden z najbardziej ruchomych elementów kończyny górnej, umożliwiający nam sprawną motorykę. Jest on też narażony na różne schorzenia. Do często występujących patologii zalicza się torbiele w nadgarstku. Czym są takie zmiany i w jaki sposób można je usunąć? Dowiedz się więcej na ten temat! 

Torbiel nadgarstka – czym jest taka zmiana? 

Torbiel to forma guza, najczęściej o charakterze niezłośliwym. W przypadku lokalizacji przy nadgarstku zwykle jest to tzw. ganglion. Budową przypomina on worek wypełniony płynną treścią – jest to przestrzeń jamista, w której gromadzi się gęsta substancja. Z tego powodu defekt ten bywa określany jako torbiel galaretowata. 

Chociaż ganglion widoczny jest na powierzchni skóry w postaci różnej średnicy uwypuklenia, zwłaszcza podczas zginania dłoni, tak naprawdę ma początek w głębszych strukturach – występuje blisko stawów i ścięgien, skąd napływa treściwy płyn. Zmiana taka ma stałą lokalizację, a wrażenie jej przesuwania podczas dotyku wynika z ruchomości skóry, która nie jest połączona z guzem. Torbiele zwykle są też dość elastyczne, znacznie miększe w porównaniu do kości nadgarstka. 

Jakie są możliwe przyczyny powstawania ganglionów? 

Torbiele w nadgarstku należą do stosunkowo często diagnozowanych przypadłości. Wciąż jednak dokładne przyczyny rozwoju tego schorzenia nie są znane. Problem ten dotyczy głównie osób dorosłych i aktywnych fizycznie, dlatego najbardziej prawdopodobna jest etiologia urazowa. Tego typu narośle często pojawiają się po intensywnym używaniu dłoni – uprawianiu sportu, przesileniu, urazie. Przypuszcza się więc, że powodem rozwoju torbieli w nadgarstku są mikrourazy w obrębie ścięgien i torebek stawowych. Wiadomo również, że gangliony znaczenie częściej dotyczą kobiet, ale raczej nie mają one związku z predyspozycjami genetycznymi.   

Czy diagnostyka torbieli nadgarstka jest konieczna?

Objawy kliniczne torbieli w nadgarstku są bardzo charakterystyczne i zwykle łatwo je zdiagnozować. Zmiany takie można jednak pomylić z poważniejszymi przypadłościami, dlatego po zaobserwowaniu jakichkolwiek guzów na ciele najlepiej udać się do lekarza. Jeśli problemem jest faktycznie ganglion, specjalista najczęściej bez problemu go rozpoznaje i zaleca dalsze postępowanie. W razie potrzeby lekarz może też zalecić badania obrazowe, np. USG czy MRI. 

Metody zachowawcze w przypadku torbieli na nadgarstku

Diagnostyka torbieli w nadgarstku jest konieczna, natomiast leczenie nie zawsze. Zwykle są to zmiany niegroźne, które nie powodują bólu czy ograniczenia ruchomości ręki. Pierwszym etapem postępowania często jest więc obserwacja. Gangliony mogą się wchłonąć samoistnie. Zwykle trwa to kilka miesięcy, ale niekiedy także lat. Aby przyspieszyć proces regeneracyjny warto zadbać o odciążenie chorego nadgarstka. Zaleca się unikanie wysiłku w obrębie danej dłoni, czy stosowanie ortez stabilizacyjnych, uniemożliwiających wykonanie intensywnych ruchów.

Jeśli jednak ganglion się powiększa i uciska na okoliczne tkanki, może okazać się źródłem bólu, dyskomfortu i ograniczenia ruchomości. Bywa on również problemem estetycznym. W takich sytuacjach można zdecydować się na jego usunięcie. 

Zabiegi stosowane do usuwania torbieli w nadgarstku 

Najczęściej praktykowanym sposobem usuwania torbieli w nadgarstku jest jej nakłucie, czyli aspiracja. Konieczna jest więc ingerencja w warstwy skóry oraz powłokę samej zmiany. W trakcie zabiegu lekarz za pomocą igły i strzykawki usuwa treść torbieli. Specjalista w formie iniekcji może również podać leki o działaniu przeciwzapalnym. Zabieg taki daje natychmiastowe efekty, ale rokowanie po nim nie jest pewne. Stosunkowo często zdarzają się nawroty – z czasem torbiel w nadgarstku pojawia się ponownie. 

Kolejną opcją pozwalającą na usunięcie torbieli z nadgarstka jest zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. W tym przypadku specjalista dokonuje niewielkiego nacięcia, wycina całą zmianę i zakłada szwy. Metoda ta dedykowana jest zmianom o dużych rozmiarach i/lub powodujących dokuczliwe objawy. Po operacji często zaleca się czasowe usztywnienie nadgarstka, np. szyną ortopedyczną. W skrajnych przypadkach wskazana może być również rehabilitacja przywracająca utraconą sprawność. 

Osoby zainteresowane leczeniem zmian skórnych mogą skorzystać z pomocy specjalistów w Klinice Miracki w Warszawie, Katowicach, Łodzi lub Krakowie. 

0