Skip to main content

Trądzik hormonalny – z czego wynika i jak go wyleczyć? Eksperci z kliniki w Krakowie wyjaśniają

Trądzik hormonalny (inaczej trądzik dorosłych) daje o sobie znać, pokrywając skórę dużymi, bolesnymi grudkami, krostkami i mnóstwem zaskórników. Choroba dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak powinno przebiegać leczenie trądziku hormonalnego? Jakie zabiegi na trądzik mogą przynieść oczekiwane efekty? 

Skąd bierze się trądzik hormonalny? Jak go zwalczyć?

Zanim przedstawimy zabiegi, które umożliwiają pomyślne leczenie trądziku hormonalnego, warto zastanowić się, co jest przyczyną tego schorzenia? Jak sama nazwa wskazuje, za rozwój zmian trądzikowych odpowiadają hormony, głównie androgeny. Zaburzenia gospodarki hormonalnej (androgenów, hormonów płciowych, melakortyny, hormonów wzrostu) prowadzą do rozwoju choroby. Skłonności do tej odmiany trądziku są warunkowane genetycznie. Do czynników ryzyka zaliczamy:

  • intensywną produkcję sebum (wywołaną przez zmiany hormonalne), 
  • zaburzony proces rogowacenia ujść mieszków włosowych, 
  • kolonizację mieszków włosowych przez bakterie Propionibacterium acnes

Jak zwalczyć trądzik hormonalny? Pierwszy krok to wizyta u dermatologa i endokrynologa (w celu wykonania badań stężenia hormonów we krwi). Leczenie trądziku często obejmuje terapię hormonalną, polega na stosowaniu miejscowych i doustnych preparatów. Osoby chore na trądzik hormonalny przyjmują antybiotyki (np. tetracyklinę), retinoidy (pochodne witaminy A). 

Leczenie trądziku światłem LED i peelingami chemicznymi

Jeśli chodzi o zabiegi na trądzik z zakresu kosmetologii High-Tech, dobre efekty daje naświetlanie skóry diodami LED. Diody emitujące światło w kolorze niebieskim i czerwonym likwidują zmiany zapalne i działają antyseptycznie. Warto podkreślić, że lampy emitują światło atermiczne, które nie powoduje nagrzewania tkanek. Liczba sesji terapeutycznych jest ustalana indywidualnie z kosmetologiem, jednak zwykle potrzeba co najmniej 8 zabiegów naświetlania. 

Poprawę stanu skóry ze zmianami trądzikowymi mogą zapewnić też peelingi chemiczne, które prowadzą do eksfoliacji naskórka i działają przeciwzapalnie. W terapii trądziku dobrze sprawdza się peeling kwasem:

  • pirogronowym – zmniejsza stany zapalne, hamuje nadmiar wydzielania sebum,
  • azelainowym – działa przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, 
  • glikolowym – ma silne właściwości złuszczające, oczyszcza, nawilża i pobudza skórę do regeneracji, wygładza blizny potrądzikowe.

Warto podkreślić, skuteczność działania danych peelingów medycznych zależy m.in. od:

  • stężenia i mocy kwasów,
  • ilości zaaplikowanego preparatu,
  • typu skóry.

Usuwanie blizn potrądzikowych laserem 

Jak zlikwidować blizny potrądzikowe będące następstwem ostrych stanów zapalnych? Pomocna może okazać się laseroterapia urządzeniami pracującymi w technologii pikosekundowej. Ultrakrótkie impulsy wchodzą w kontakt z niechcianą strukturą (blizną), zamieniając się w energię kinetyczną. Pod wpływem działania wiązki laserowej skóra się rozjaśnia, wygładza i jest bardziej sprężysta (z każdą kolejną sesją zabiegową blizna jest coraz mniej widoczna). Oczywiście w usuwaniu blizn po trądziku hormonalnym sprawdzają się również inne rozwiązania laserowe jak np. lasery frakcyjne nieablacyjne. Urządzenia te głęboko działają w skórze bez naruszania ciągłości naskórka, stymulując skórę do intensywnej regeneracji.

Mikrodermabrazja wodna – profilaktyka przeciwtrądzikowa

Mikrodermabrazja wodna to metoda chętnie stosowana w leczeniu, jak i profilaktyce przeciwtrądzikowej. Pozwala głęboko oczyścić skórę i złuszczyć zrogowaciały naskórek, a przy okazji wykazuje działanie silnie nawilżające. Zabieg normalizuje wydzielanie sebum, spłyca rozszerzone pory. Poprawa kondycji skóry jest zauważalna już po jednej sesji mikrodermabrazji wodnej, która trwa 40-60 minut. Zabieg ten jest często wykonywany u osób z cerą tłustą i trądzikową.

Jeśli chcesz wyleczyć trądzik hormonalny lub pozbyć się nieestetycznych śladów po chorobie w postaci blizn, umów się na wizytę konsultacyjną w naszej Klinice Miracki w Krakowie!

Zapraszamy też na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Łodzi, Katowicach.

0