
Trądzik pospolity – w trosce o Twoją piękną i zdrową skórę
Trądzik pospolity to powszechne schorzenie skóry, które może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie i samoocenę. W Klinice Miracki oferujemy różnorodne zabiegi mające na celu poprawę kondycji skóry, redukcję objawów trądziku oraz zapobieganie bliznom potrądzikowym. Nasi Specjaliści dopasują terapię do Twoich indywidualnych potrzeb, aby umożliwić Ci osiągnięcie jak najlepszych rezultatów terapeutycznych. Sprawdź najskuteczniejsze metody Laserowego leczenia trądziku pospolitego.

Najpopularniejsze zabiegi Laserowego leczenia trądziku pospolitego
Skuteczna metoda leczenia różnego rodzaju trądziku, w tym trądziku młodzieńczego oraz pospolitego. Leczy trądzik na twarzy, plecach, dekolcie nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie. Głęboko wnika w skórę, powodując termiczne uszkodzenie gruczołów łojowych, niszczy bakterie, niweluje stan zapalny i zmniejsza produkcję sebum, pozostawiając nienaruszony naskórek.
Terapia przynosi widoczne rezultaty w leczeniu wszystkich form trądziku pospolitego, w tym: grudek, krostek i guzków, a ponadto także łagodnie odmładza, zmniejszając pojawianie się blizn potrądzikowych poprzez stymulację odnowy kolagenu. Leczy nie tylko istniejące stany zapalne, ale również zapobiega powstawaniu nowych zmian trądzikowych.
Częste pytania Pacjentów
Tak, w naszych Klinikach oferujemy skuteczne alternatywy dla leczenia doustnego, które mogą być odpowiednie dla wielu Pacjentów. Trądzik pospolity (aktywny) możemy leczyć przy użyciu Laserów Alma Harmony Acne, Discovery Pico Twain Activ Acne oraz technologii BBL HEROic Forever Clear. Są to metody bezpieczne, nieinwazyjne i dobrze tolerowane przez Pacjentów. Każdy przypadek traktujemy indywidualnie i dostosowujemy terapię do potrzeb Pacjenta.
Laserowe leczenie trądziku polega na precyzyjnym działaniu światła Lasera, które przenika w głąb skóry, niszcząc bakterie odpowiedzialne za rozwój zmian zapalnych. Leczenie trądziku przy pomocy Lasera Alma Harmony Acne oraz Discovery Pico Twain Activ Acne skutecznie eliminuje bakterie, uspokaja stany zapalne i zmniejsza wydzielanie sebum, co skutkuje poprawą kondycji skóry. Co ważne, zabieg nie uszkadza naskórka, dlatego rekonwalescencja jest minimalna. Regularne sesje mogą prowadzić do znaczącej poprawy wyglądu skóry bez konieczności leczenia farmakologicznego.
Zabiegi Laserowego leczenia trądziku pospolitego są bardzo skuteczne. Należy jednak pamiętać, aby w pierwszej kolejności skonsultować się z Dermatologiem w celu dokładnej oceny stanu skóry, zaplanowania terapii, a także wykluczenia potencjalnych przeciwwskazań. W przypadku pozytywnej kwalifikacji nasi Lekarze najczęściej rekomendują wykonanie serii minimum 3-4 zabiegów w odstępach 1 tygodnia. Liczba zabiegów potrzebnych do uzyskania pełnych efektów może się różnić w zależności od nasilenia zmian skórnych i indywidualnych reakcji skóry na terapię.
Zabiegi leczenia trądziku pospolitego przy użyciu Lasera Alma Harmony Acne lub Discovery Pico Twain Activ Acne są zazwyczaj dobrze tolerowane i nie wymagają znieczulenia. Odczuwalność zabiegu uzależniona jest od progu bólu każdego Pacjenta. Intensywność doznań może różnić się w zależności od indywidualnej wrażliwości skóry oraz obszaru poddawanego terapii. Podczas procedury Pacjent może odczuwać lekkie ciepło, delikatne mrowienie lub ukłucia, jednak większość osób nie określa tych odczuć jako bolesne.
Dowiedz się więcej o trądziku pospolitego!
Trądzik w swojej najpopularniejszej formie, czyli trądziku pospolitego, wbrew powszechnej opinii nie jest przypadłością dotykającą tylko młodych ludzi. Trądzik pospolity, nazywany też trądzikiem młodzieńczym, potrafi pojawiać się na skórze nawet po 30. roku życia (trądzik późny). Niestety, przypadków występowania trądziku pospolitego u osób dorosłych jest w obecnych czasach coraz więcej.
Trądzik pospolity to przewlekła choroba skóry, która wiąże się z zaburzeniami w pracy mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Charakterystycznymi objawami w przebiegu trądziku pospolitego są łojotok i stan zapalny, co powoduje powstawanie zmian trądzikowych w postaci: zaskórników otwartych i zamkniętych, krost, grudek czy torbieli ropnych. Trądzik może wystąpić zarówno na powierzchni twarzy, jak i szyi, pleców czy ramion – jednym słowem wszędzie tam, gdzie może mieć miejsce wzmożona produkcja łoju. Wyróżnia się kilka postaci trądziku pospolitego, m.in. trądzik zaskórnikowy niezapalny, grudkowy, grudkowo-krostkowy czy trądzik ropowiczy.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabiegów leczenia trądziku pospolitego w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.
Przyczyn powstawania trądziku pospolitego może być wiele. Z medycznego punktu widzenia bezpośredni wpływ na pojawienie się tego typu zmian skórnych mają przede wszystkim trzy poniższe czynniki.
- Nadaktywność gruczołów łojowych – związana z przerostem gruczołów oraz nadmiernym wydzielaniem przez nie łoju – przyczynia się do powstania trądziku. Zazwyczaj ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi, a dokładnie ze zwiększoną produkcją męskich hormonów płciowych (androgenów). Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą być związane z różnymi stanami chorobowymi, np. insulinoopornością, czy długotrwałym stresem.
- Trądzik pospolity może być wynikiem zaburzenia procesów rogowacenia przewodów, które wyprowadzają gruczoły łojowe. Nieprawidłowości w procesie złuszczania komórek warstwy rogowej naskórka powodują zablokowanie ujść gruczołów łojowych, a to prowadzi do powstania stanu zapalnego skóry, zaskórników, krost i innych zmian typowych dla danej postaci trądziku.
- Rozwój trądziku powoduje nadmiar bakterii Propionibacterium acnes. To drobnoustroje wchodzące w skład naturalnej flory bakteryjnej skóry, ale ich nadmierna ilość, w szczególności w okolicach gruczołów łojowych, prowadzi do stanu zapalnego, a stąd już niedaleka droga do zmian trądzikowych.
Problem skóry trądzikowej może jednak wynikać także z naszych predyspozycji genetycznych – podczas diagnostyki trądziku wieku dorosłego lub młodzieńczego, bardzo często okazuje się, że z tym schorzeniem zmagają lub zmagali się w przeszłości pozostali członkowie rodziny chorego. Nie bez znaczenia pozostaje również dieta – skórze trądzikowej nie sprzyjają m.in. tłuste potrawy, produkty o wysokim indeksie glikemicznym i niewystarczająca suplementacja witamin.
Doskonałe efekty leczenia trądziku uzyskuje się poprzez połączenie odpowiedniej pielęgnacji skóry z innowacyjnymi zabiegami dermatologii i medycyny estetycznej. Sprawdzą się w tym przypadku zarówno klasyczne metody walki z trądzikiem w postaci peelingów, mikrodermabrazji czy mezoterapii, jak i zaawansowane leczenie laserowe, które pozwala m.in. niszczyć bakterie wywołujące trądzik.
W terapii leczenia trądziku pospolitego opieramy się głównie na dwóch aspektach. Pierwszym jest zaleczenie aktywnego trądziku, a co za tym idzie, zmian w postaci krostek, wysięków i silnych zaczerwienień. Tu zastosowanie znajdują zabiegi farmakologiczne, specjalne terapie laserowe laserem z głowicą ACNE przeznaczoną specjalnie do leczenia aktywnych form trądziku.
Drugim aspektem leczenia trądziku pospolitego jest leczenie tych zmian, które powstały na skórze w wyniku przebytej choroby. Blizny potrądzikowe, czyli widoczny na skórze rezultat trądziku, często towarzyszą naszym Pacjentom przez długie lata po zaleczeniu choroby. Tymczasem laserowe terapie blizn po trądziku zalicza się do najbardziej skutecznych zabiegów medycyny estetycznej. Wykonywane z użyciem nowoczesnych laserów pikosekundowych: Discovery Pico i PicoSure, pozwalają szybko uporać się ze śladami po przebytym trądziku.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabiegów leczenia trądziku pospolitego, a także trądziku różowatego w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.
Trądzik możemy leczyć na wiele różnych sposobów – poprzez leczenie ogólne (doustne) środkami farmakologicznymi, leczenie miejscowe przy użyciu maści dermatologicznych (np. z nadtlenkiem benzoilu) czy przy użyciu nowoczesnych metod z zakresu medycyny estetycznej. Wdrożenie odpowiedniego leczenia zależy nie tylko od typu trądziku, z którym mamy do czynienia, lecz także nasilenia zmian chorobowych w trądziku. Dlatego z tym problemem warto przede wszystkim zgłosić się do dermatologa, który będzie w stanie zaproponować nam najlepszą metodę leczenia trądziku.
Podczas konsultacji z lekarzem dużo uwagi należy poświęcić zasadom właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej. Nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić nie tylko do tego, że nie uda nam się pokonać problemu trądziku, lecz także będą się nasilać objawy tej choroby. Wzmożone wydzielanie sebum często skłania osoby zmagające się z trądzikiem do nadmiernego przesuszania skóry – przynosi to jednak odwrotny skutek, bo po pewnym czasie skóra będzie produkować łój ze zdwojoną siłą. Stosowane przez nas kosmetyki do pielęgnacji skóry w przebiegu trądziku powinny mieć odpowiedni zestaw składników antybakteryjnych i matujących, jak również nawilżających.