Skip to main content
,

10 powodów, dla których warto zbadać „pieprzyki” po lecie

Znamiona barwnikowe, „pieprzyki”, piegi, przebarwienia – lista wakacyjnych pamiątek na skórze jest obszerna i niestety bywa niebezpieczna. Na szczęścia nastała jesień, która sprzyja regeneracji, badaniom i zabiegom laserowym. W Klinice Miracki nasi specjaliści wnikliwie zbadają zmiany na Twojej skórze oraz w bezpieczny, skuteczny i szybki sposób zlikwidują te, które stanowią zagrożenie dla Twojego zdrowia.  Poznaj 10 powodów, dla których warto zbadać znamiona właśnie jesienią!

1. Znamiona na skórze pojawiają się głównie po lecie

Jesień to czas na regenerację skóry po intensywnej ekspozycji na słońce, ale również na wizytę u dermatologa. To właśnie w okresie jesiennym wykrywa się najwięcej niebezpiecznych zmian powstałych na skutek nadmiernego promieniowania UV. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce rośnie z roku na rok, dlatego powinniśmy pamiętać o profilaktyce i po letnich kąpielach słonecznych badać pieprzyki – zarówno te nowe, jak i starsze, które mogą niebezpiecznie ewoluować.

2. Pieprzyk na twarzy, szyi czy plecach to znak, że Twoja skóra nie poradziła sobie w kontakcie ze słońcem

Znamiona barwnikowe pojawiające się po lecie to wynik promieniowania UV, z którym skóra nie potrafiła sobie poradzić. Pod wpływem promieni słonecznych lub solarnianych aktywują się komórki powodujące powstawanie opalenizny. Barwnik skóry – melanina – równomiernie rozkłada się w naskórku, dzięki czemu skóra zmienia kolor. Niestety za sprawą zaburzeń melanina zostaje nierównomiernie rozmieszczona i wówczas tworzą się pieprzyki i przebarwienia.

3. Jesienią łatwiej ochronisz obszar pozabiegowy przed słońcem

Usuwając pieprzyk wiosną lub latem bezustannie należy pamiętać o ochronie miejsca pozabiegowego przed promieniowaniem UV, najlepiej używając kremu z filtrem oraz skrywając skórę pod ubraniem. O wiele łatwiej jest więc jesienią, kiedy słońce nas nie rozpieszcza i z upływem czasu zakładamy na siebie kolejne warstwy odzieży.

4. Badanie znamion na twarzy i ciele jest szybkie i bezbolesne, a może uratować życie

Badanie skóry dermatoskopem nie boli, a doświadczonemu lekarzowi nie zajmuje dłużej niż 10 minut. Dzięki kilkukrotnemu powiększeniu zmiany przez specjalne urządzenie dermatolog lub chirurg-onkolog mogą zobaczyć szczegóły jej struktury. Jeśli lekarz uzna, że profilaktycznie lepiej usunąć znamię, w Klinice Miracki można tego dokonać w trakcie tej samej wizyty, dzięki czemu konsultacja jest gratis.

5. Usuwanie znamion jest błyskawiczne i nie wymaga rekonwalescencji

Laserowe, radiochirurgiczne lub chirurgiczne usuwanie znamion zazwyczaj pozwala na likwidację całej zmiany podczas jednego zabiegu. Pacjent od razu może wrócić do codziennych aktywności, choć oczywiście należy pamiętać o chronieniu skóry przed promieniowaniem UV. Skóra goi się w ciągu kilku dni, a przestrzegając odpowiedniej pielęgnacji i ochrony miejsca pozabiegowego ryzyko powstania blizn jest niewielkie.

6. Aż 1/3 osób zapadających na czerniaka umiera

Przyczyna dużej umieralności wśród Polaków zapadających na czerniaka tkwi w niewielkim odsetku osób regularnie badających swoją skórę. Często chorzy trafiają do lekarza w późnym stadium czerniaka, kiedy leczenie nie jest już tak skuteczne. Dlatego podstawą wyleczalności czerniaka jest jego szybkie wykrycie podczas badań profilaktycznych.

7. Wcześnie wykryty i usunięty czerniak jest w ponad 98% wyleczalny

Systematyczność konsultacji dermatologicznej lub onkologicznej daje ogromne szanse na wyleczenie, nawet jeśli diagnoza będzie wskazywać na czerniaka. Kontrolując pieprzyki możemy być pewni, że nawet najmniejsza zmiana w ich rozwoju zostanie błyskawicznie dostrzeżona. Podczas wizyty lekarz zakwalifikuje znamiona do usunięcia uniemożliwiając im niebezpieczną ewolucję.  Polegając tylko na swojej codziennej obserwacji umknąć nam mogą zachodzące zmiany, dlatego warto fotografować pieprzyki na ciele i twarzy i co jakiś czas porównywać ich ewolucję. W przypadku znamion znajdujących się w trudniej dostępnych obszarach można poprosić o pomoc bliskich.

8. Każdy może zachorować na czerniaka

Nawet osoby o ciemnej karnacji, kolorze włosów i oczach są narażone na czerniaka. Oczywiście, stopień zagrożenia jest w ich przypadku mniejszy, zwłaszcza jeśli prowadzą higieniczny tryb życia i chronią skórę przed promieniowaniem UV, może okazać się, że lekceważony pieprzyk zamienił się w czerniaka. Z wiekiem na skórze pojawiają się nowe znamiona, dlatego warto obserwować swoje ciało, czerniak może bowiem wystąpić na stopie czy plecach.

9. Pieprzyki w widocznym miejscu mogą być źródłem kompleksów

Znamię na policzku, czole czy nosie, prócz oczywistego niebezpieczeństwa i ciągłego narażenia na promieniowanie UV, może być przyczyną utraty pewności siebie i obniżenia poczucia atrakcyjności. Spore zmiany skórne na twarzy, zwłaszcza pieprzyki z włosami często wywołują kompleksy. Usunięcie ich przywraca więc pewność siebie i poczucie własnej wartości.

10. Badanie znamion powinno odbywać się 1-2 razy do roku

Znamiona barwnikowe ma niemal każdy, a biorąc pod uwagę możliwość ich rozwoju, konieczne jest badanie pieprzyków raz do roku. Grupa o podwyższonym ryzyku, czyli osoby o wielu znamionach, jasnej karnacji i oczach, blond lub rudych włosach, które doznawały poparzeń słonecznych w dzieciństwie i które posiadają historię czerniaka w rodzinie – powinny poddawać skórę konsultacji lekarskiej dwa razy do roku.

Zapraszamy na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Łodzi.

0