Skip to main content

Cellulit na nogach – jak się pozbyć problemu szybko i skutecznie?

Na cellulit, m.in. z powodu wysokiego związku z układem hormonalnym, cierpi spory odsetek kobiet na całym świecie. Szacunkowo problem ten dotyczy nawet 80–90% Pań w różnym wieku, chociaż nie omija on również mężczyzn. Nieestetyczne, często bolesne zmiany zajmują różne partie ciała, ale szczególnie częstym defektem jest cellulit na nogach. Ja się pozbyć cellulitu z tych obszarów ciała? Dowiedz się więcej! 

Jak powstaje cellulit na nogach? Czym jest spowodowany? 

Skłonność do powstawania cellulitu często otrzymujemy wraz z genami. Trzeba jednak pamiętać, że predyspozycje takie nie są wyrokiem. Dziedziczymy jedynie pewne cechy, które mogą się przyczyniać do rozwoju cellulitu, m.in. słabość naczyń krwionośnych i limfatycznych, czy spowolniony metabolizm, a tym samym łatwość przybierania na wadze. Na występowanie cellulitu ogromny wpływ ma natomiast styl życia. 

Czynnikiem, który w dużej mierze powoduje nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej jest dieta i brak aktywności fizycznej. Jednak poza cellulitem tłuszczowym, który dotyczy głównie osób z nadwagą, rozpoznaje się także cellulit wodny. Ten rodzaj spowodowany jest głównie odkładaniem się wody w organizmie. Konsekwencją gromadzenia się płynów w komórkach tkanki łącznej jest napieranie na tkankę tłuszczową, co zaburza funkcjonowanie układu limfatycznego, powoduje gromadzenie się toksyn i kolejno generuje rozrost adipocytów (komórek tłuszczowych). 

Głównym czynnikiem predysponującym do występowania cellulitu wodnego i mieszanego jest styl życia, m.in. niska aktywność fizyczna, a także dieta. Gromadzeniu się płynów w organizmie wbrew pozorom sprzyja także nadmierna aktywność, np. stojący tryb pracy i forsowanie ciała. Dieta, zwłaszcza bogata w sól i węglowodany, także zwiększa ryzyko obrzęków. 

Cellulit powstaje głównie na partiach ciała, na których naturalnie występuje większa ilość tkanki tłuszczowej. Są to więc m.in. uda, brzuch, czy wewnętrzna część ramion. Jednak ze względu na niewątpliwy związek z obrzękami, do innych czynników, które przyczyniają się do występowania cellulitu na nogach, zalicza się także chodzenie w butach na wysokich obcasach, czy noszenie zbyt obcisłych ubrań, np. rajstop. Cellulit typu wodnego może więc dotyczyć nie tylko ud, ale także łydek i kolan.  

Jak się pozbyć cellulitu na nogach? Naturalne sposoby

Jeśli przyczyną cellulitu są skłonności do powstawania obrzęków, podstawą jego redukcji jest dieta i optymalna ilość aktywności fizycznej. Niestety ten typ zmian często dotyczy osób nawet bardzo szczupłych i wysportowanych, dlatego w walce z nim niezmiernie ważna jest systematyczność i dedykowane, wielowymiarowe postępowanie. 

Przede wszystkim pamiętaj o regularnej (codziennej!) pielęgnacji, która powinna uwzględniać elementy, takie jak:

  • Pobudzanie krążenia – wszelkiego rodzaju domowe masaże świetnie usprawniają krążenie krwi i limfy. Stosuj szczotki i bańki stymulujące tkanki. W ten sposób pobudzisz metabolizm i ułatwisz odżywianie tkanek.  
  • Terapia wodą – warto też wykonywać prysznice z użyciem naprzemiennie  strumienia zimnej i ciepłej wody. Wpływa to doskonale nie tylko na redukcje cellulitu na nogach, ale także poprawe napięcie i jędnrości dkóry. 
  • Peelingi – cellulit często rozwija się na partiach ciała, które dotknęła suchość i szorstkość skóry. Ma to związek m.in. z zaburzeniami syntezy kolagenu i elastyny. Zależność ta jest obustronna – również cellulit przyczynia się do niszczenia włókien kolagenowych. Warto więc wykonywać peelingi, które ułatwiają wnikanie składników aktywnych obecnych w stosowanych kosmetykach. 

Usuwanie cellulitu z nóg za pomocą medycyny estetycznej

Cellulit na nogach to trudny przeciwnik. Często nawet intensywne starania za pomocą domowych sposobów nie przynoszą wystarczająco satysfakcjonujących rezultatów. Warto więc zdecydować się na zabiegi wspierające, które potrafią rozprawić się ze zmianami w zaawansowanym stadium. 

W przypadku cellulitu na nogach zwykle największe znaczenie ma usprawnienie funkcjonowania układu krwionośnego i limfatycznego. W tym celu świetnie sprawdzają się masaże limfatyczne, endermologia, mezoterapia czy karboksyterapia. Przy większych złogach tkanki tłuszczowej stosuje się natomiast zabiegi oparte na ultradźwiękach, falach radiowych czy podczerwieni, a nawet takie, które łączą w sobie kilka technologii działania. 

Masz cellulit na nogach i nie wiesz, jak się go pozbyć? To nie problem. Szczegóły dotyczące najskuteczniejszych terapii, które będą dla Ciebie najodpowiedniejsze, poznasz w trakcie konsultacji wstępnej w Klinice Miracki w Warszawie Krakowie, Łodzi lub Katowicach. Już teraz ustal termin wizyty i skutecznie pozbądź się cellulitu!