Skip to main content

Cellulit w ciąży – czy zniknie? Jak się go pozbyć?

Okres oczekiwania na przyjście dziecka na świat wiąże się z wieloma emocjami przyszłej mamy, ale także licznymi zmianami fizycznymi. Jednym z częstych problemów jest cellulit w ciąży, który może pojawiać się nawet u kobiet, które wcześniej go nie miały. Dlaczego w ciąży powstaje cellulit? Czy zniknie po porodzie? Dowiedz się więcej na ten temat! 

Przyczyny powstawania cellulitu w ciąży

Cellulit jest jednym z najczęściej występujących defektów estetycznych, ale też zdrowotnych, ponieważ wiąże się zaburzeniami krążenia krwi i limfy. Problem ten dotyczy większości kobiet w różnym wieku, a jednym z czynników zwiększających ryzyko jego powstawania jest ciąża. 

Tak zwana ,,skórka pomarańczowa” pojawia się na obszarach ciała z największą ilością tkanki tłuszczowej. Zwykle są to więc uda, pośladki i brzuch, nieco rzadziej łydki, kolana, piersi i wewnętrzna część ramion. Cellulit stanowi nierównomiernie rozłożone, naprzemienne złogi tłuszczu i płynu, przez co skóra wygląda na pofalowaną – zmiany te wyglądem przypominają skórę pomarańczy. 

Do zmian tego typu często dochodzi u kobiet w ciąży, nawet, jeśli wcześniej problem ten nie występował. Z kolei u kobiet, u których cellulit pojawił się jeszcze przed zajściem w ciąże, okres ten może nasilić widoczność zmian. Dlaczego tak się dzieje? Otóż istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko powstawania cellulitu w ciąży, ale głównie są to zmiany hormonalne. 

Progesteron (żeński hormon) odpowiada m.in. za transport i magazynowanie związków będących nośnikami komórek tłuszczowych. W trakcie ciąży naturalnie dochodzi do podwyższenia poziomu estrogenów. To z kolei przekłada się na tendencję do rozrostu i nierównomiernego odkładania komórek tłuszczowych. Zaburzenia hormonalne wpływają negatywnie również na siłę mięśniową i gromadzenie się wody w organizmie. 

Częstym problemem kobiet w ciąży są obrzęki. Z kolei pod wpływem spowolnionej pracy układu limfatycznego dochodzi do odkładania się toksyn w komórkach tłuszczowych oraz przestrzeniach między tkanką tłuszczową. Jest to jedna z głównych przyczyn powstawania cellulitu wodnego. 

Czy można zapobiec cellulitowi w ciąży? 

Cellulit w ciąży jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Na wahania hormonów w tym czasie nie mamy wpływu. Trzeba jednak pamiętać, że mamy wpływ na kilka innych czynników predysponujących do powstawania cellulitu. Są to głównie:

  • Masa ciała – nadmiar tkanki tłuszczowej niewątpliwie sprzyja powstawaniu cellulitu. Pamiętaj więc, że w ciąży jesz nie za dwoje, a dla dwojga. Zbyt intensywne przybieranie na wadze nie służy i może też zwiększać ryzyko cellulitu w późniejszych latach. 
  • Dieta – zawsze, nie tylko w okresie ciąży, ważna jest zdrowa, zrównoważona dieta. Powstawaniu cellulitu sprzyjają produkty wysokoprzetworzone, tłuste, słone i słodkie. Ochronnie na komórki organizmu działają natomiast świeże warzywa i owoce bogate w antyoksydanty. 
  • Ilość wypijanej wody – wbrew pozorom im mniej pijemy, tym więcej wody kumuluje się w organizmie. Aby zapobiegać obrzękom, a tym samym zmniejszyć ryzyko cellulitu, ważne jest więc intensywne nawadnianie organizmu. 
  • Aktywność – siedzący tryb życia sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, że istnieje wiele form aktywności, które są korzystne dla mamy i bezpieczne dla maluszka w brzuchu.  

Cellulit w ciąży – czy zniknie samoistnie? 

Zdarza się, że cellulit w ciąży ma charakter przejściowy, zwłaszcza, jeśli nie doszło do intensywnego wzrostu masy ciała. Przy utrzymaniu optymalnego przyrostu masy i dbaniu o zdrową dietę, cellulit może ustąpić samoistnie. Mowa głównie o jego postaci wodnej, wynikającej z gromadzenia się płynów w organizmie. 

Jednak w wielu przypadkach problem cellulitu pozostaje, a powrót do formy wymaga od młodej mamy szczególnego postępowania. 

Jak zlikwidować cellulit po ciąży? Polecane zabiegi  

Jeśli cellulit po ciąży nie zanika samoistnie, nie martw się. Poza dietą i aktywnością masz również wsparcie medycyny estetycznej. Cellulit można usuwać za pomocą technik termicznych, laserowych, emitujących ultradźwięki, zimne światło, podczerwień i wiele więcej. Dostępne są też metody relaksacyjne, usprawniające funkcjonowanie układu limfatycznego i przyspieszające rozkład tkanki tłuszczowej, takie jak np. endermologia, czy drenaż limfatyczny. 

Chcesz pozbyć się cellulitu po ciąży? Zachęcamy do ustalenia terminu konsultacji w Klinice Miracki w Warszawie Krakowie, Łodzi lub Katowicach. Lekarz zaproponuje skuteczną i bezpieczną dla młodej mamy metodę postępowania. 

0