Skip to main content

Co to jest brodawka łojotokowa i jak ją leczyć?

Brodawka łojotokowa (brodawka starcza) to łagodna zmiana nowotworowa, która zwykle pojawia się na tułowiu lub twarzy. Jak pokazuje praktyka dermatologiczna, występuje najczęściej u pacjentów po 30. roku życia (z wiekiem mogą się powiększać). Ten problem dotyczy również i Ciebie? Poznaj czynniki sprawcze tego typu niedoskonałości skóry. Sprawdź, jak usunąć brodawkę łojotokową!

Przyczyny rozwoju brodawki łojotokowej

Jesteś ciekawa, skąd biorą się brodawki starcze? Etiologia tych zmian skórnych nie jest do końca znana. Na rozwój brodawek łojotokowych wpływ mogą mieć czynniki genetyczne. Prawdopodobieństwo powstania narośli jest większe u osób, które często korzystają z kąpieli słonecznych bez dbania o odpowiednią fotoprotekcję. 

Jak wygląda brodawka łojotokowa i dlaczego warto ją usunąć?

Brodawka łojotokowa ma chropowatą powierzchnię, często wygląda jakby była „przyklejona” do skóry. Ma liczne szczeliny, w których gromadzi się łój i fragmenty naskórka. Zmiana początkowo mieć kolor zbliżony do skóry, szary, jasnobrązowy lub, przybierać ciemnobrunatne, czy też wręcz czarne zabarwienie. Zastanawiasz się, jak duża jest ta narośl? Brodawka łojotokowa ma średnicę o kilku mm do kilku cm. To właśnie głównie ze względu na nieestetyczny wygląd wielu Pacjentów decyduje się  na usunięcie brodawki łojotokowej.

Pamiętaj, że każda zmiana skórna, która budzi Twój niepokój, zawsze powinna być skonsultowana ze specjalistą. Badanie dermatoskopowe pozwoli ekspertowi w prosty sposób odróżnić łagodną zmianę od groźnej. Udaj się do lekarza dermatologa szczególnie jeśli masz liczne i duże brodawki, które:

  • swędzą, 
  • pieką, 
  • bolą,
  • krwawią,
  • mają nierównomierny kształt
  • mają nietypowe zabarwienie.

Jak usunąć brodawkę łojotokową? Łyżeczkowanie, krioterapia, laser

Brodawkę łojotokową możesz usunąć na kilka różnych sposobów. Do powszechnie przeprowadzanych metod zaliczamy łyżeczkowanie brodawki łojotokowej. Na czym dokładnie polega ta procedura? Lekarz likwiduje narośl, używając specjalnej łyżeczki dermatologicznej. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, nie musisz więc obawiać się bólu. 

Inną metodą usuwania brodawki łojotokowej jest krioterapia, która polega na miejscowym wymrożeniu zmiany. Dzięki bardzo niskiej temperaturze martwa brodawka odpada. Miej jednak świadomość, że zabieg może pozostawiać blizny. Po krioterapii brodawki łojotokowej u pacjentów dość często dochodzi też nawrotu (narośl odrasta w tym samym miejscu). Jak jeszcze można pozbyć się brodawki łojotokowej? Niekiedy stosuje się też preparaty złuszczające np. z kwasem salicylowym aplikowane miejscowo oraz farmakoterapię. 

Kolejny sposób to laserowe usuwanie brodawki łojotokowej. Laser ablacyjny jest w stanie zniwelować nawet duże zmiany i to bardzo precyzyjnie, bez uszkadzania okolicznych obszarów. Czy usuwanie brodawek łojotokowych laserem? Nie, ponieważ zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i trwa kilka minut. Wiedz, że po laserowym usuwaniu brodawek nie pozostają blizny. Czas gojenia się rany i rekonwalescencji jest skrócony do minimum.

U części pacjentów najlepszym wyborem jest elektrokoagulacja. W trakcie zabiegu na brodawkę działa się prądem zmiennym, co powoduje ścięcie i koagulację narośli. Podobnie, jak w przypadku laseroterapii, również i tutaj cała procedura wymaga znieczulenia miejscowego w postaci kremu.

Oczywiście każdy zabieg usuwania brodawek łojotokowych poprzedza wstępna konsultacja ze specjalistą. Podczas spotkania omawiane są wskazania, czynniki wykluczające – lekarz ocenia specyfikę zmian, Twój stan zdrowia i dopiero na tej podstawie wybiera najlepszą metodę leczenia.

Chcesz usunąć brodawkę łojotokową na twarzy lub tułowiu? Umów na wizytę w naszej Klinice Miracki

0