Skip to main content
,

Co to jest cellulit? Jak wygląda i skąd się bierze? Eksperci z naszej kliniki w Katowicach radzą

Cellulit kojarzony jest jako defekt estetyczny w postaci grudek i zagłębień, zlokalizowanych głównie na brzuchu, udach i pośladkach. W pierwszych fazach rozwoju faktycznie jest wizualna niedoskonałość, jednak zaawansowany okazuje się sporym problemem zdrowotnym. Czym właściwie jest on spowodowany i jak wygląda w zależności od rodzaju? Dowiedz się, co to jest cellulit! 

Czym jest cellulit? 

Pożądane jest, aby tkanka tłuszczowa stanowiąca podporę dla skóry była rozłożona równomiernie i odpowiednio w zależności od obszaru ciała. W praktyce jednak wiadomo, że zaledwie kilka procent kobiet cieszy się idealnie gładką skórą. Zdecydowana większość boryka się z nierównomiernie rozłożonymi komórkami tłuszczowymi. Gdy kumulują się one w formie większych skupisk, powstają złogi i grudki o różnej wielkości – tym właśnie jest cellulit. 

Wokół grudek tłuszczu dodatkowo gromadzi się woda, zbędne produkty przemiany materii i toksyny. W konsekwencji odpowiadając na pytanie – co to jest cellulit – należy wyjaśnić, że są to punktowe złogi tłuszczu z przestrzeniami wypełnionymi płynem, przez co na powierzchni skóry powstają naprzemienne uwypuklenia i wgłębienia. Z tego powodu cellulit bywa potocznie nazywany skórką pomarańczową. 

Zaawansowany cellulit powoduje ucisk na okoliczne tkanki i zaburza krążenie krwi. W konsekwencji może powodować ból, a także utrudniać dotlenienie i odżywienie skóry. Powierzchnia ciała zajęta cellulitem często więc staje się pozbawiona napięcia, wiotka, poszarzała, o nierównomiernym kolorycie. 

Co to jest cellulit tłuszczowy, wodny i cyrkulacyjny?

Warto pamiętać, że cellulit dotyczy także osób bardzo szczupłych. Głównym problemem jest nie nadmiar tkanki tłuszczowej, a sposób rozmieszczenia komórek oraz ich wielkość. Ponadto im więcej zbędnych produktów metabolicznych gromadzi się w przestrzeniach komórkowych, tym intensywniej powstają złogi.  

W zależności od przyczyny powstawania cellulitu wyróżnia się kilka jego rodzajów, różniących się także wyglądem. Są to:

  • Cellulit tłuszczowy – jego widoczność na skórze zależy od fazy rozwoju. W I stadium jest słabo widoczny. Kolejno nierówności zaczynają być widoczne w pozycji stojącej. W III stadium cellulit jest zauważalny niezależnie od przyjętej pozycji. W stadium ostatnim grudki są bardzo twarde, często towarzyszy im obrzęk i stan zapalny. 
  • Cellulit wodny – nie jest widoczny na skórze do momentu jej ucisku, np. podczas siedzenia czy ściśnięcia fałdu skórnego. 
  • Cellulit mieszany (cyrkulacyjny) – łączy w sobie cechy cellulitu wodnego i tłuszczowego. 

Ponadto cellulit tłuszczowy można sklasyfikować na podstawie wyglądu ciała, wymieniając cellulit:

  • Twardy – w tym przypadku niewielkie grudki są płasko położone i uwidaczniają się tylko podczas ruchu, nie wpływają na jędrność skóry. Problem ten dotyczy głównie kobiet młodych, aktywnych fizycznie.   
  • Wiotki – dotyczy skóry pozbawionej napięcia. Jest następstwem osłabienia i rozciągnięcia włókien kolagenowych w połączeniu z nadmiernym rozrostem komórek tłuszczowych.  
  • Obrzękowy – dotyczy osób z zaburzeniami krążenia i skłonnością do powstawania obrzęków. Charakteryzuje się zmiennością w zależności od pory dnia i cyklu menstruacyjnego. 
  • Mieszany – stanowi połączenie kilku zmian. 

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu? 

Do powstawania cellulitu tłuszczowego najczęściej dochodzi w następstwie nadmiernego przybierania na wadze. W tym przypadku przerost komórek tłuszczowych jest więc konsekwencją nadwagi lub otyłości. Do redukcji tego typu cellulitu niezbędna jest dbałość o osiągnięcie optymalnej wagi ciała. 

Z kolei cellulit wodny wynika głównie z zaburzeń funkcji układu limfatycznego i krwionośnego. Problem ten często dotyczy głównie osób mało aktywnych fizycznie, które prowadzą siedzący tryb pracy. Również zmiany hormonalne mogą przyczynić się do zaburzeń krążenia i powstawania obrzęków. 

Za cellulit mieszany odpowiada natomiast zarówno nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzącej się nierównomiernie, jak i zaburzenia krążenia. Często jest to problem osób z nadwagą, u których dochodzi do zaburzeń krążenia w wyniku ucisku złogów komórek tłuszczowych.

Skuteczne metody walki z cellulitem

Istnieją różne metody z zakresu medycyny estetycznej, które są w stanie zwalczyć ten problem. Ich wybór zależy przede wszystkim od rodzaju cellulitu oraz jego stadium. Dysponujemy nieinwazyjnymi, bezbolesnymi zabiegami wykorzystującymi m.in. ultradźwięki, fale radiowe, czy właściwości masażu próżniowego. Cellulit można leczyć także za pomocą metod iniekcyjnych, które świetnie kondycjonują skórę. 

Jeśli chcesz pozbyć się cellulitu, zachęcamy do ustalenia terminu wizyty w Klinice Miracki w Katowicach Krakowie, Łodzi lub Warszawie. Lekarz zaproponuje najlepszy dla Ciebie plan postępowania.   

0