Skip to main content
,

Co to jest fałda nad blizną po cesarce i jak ją usunąć?

Część kobiet, które poddały się cesarskiemu cięciu, zauważa specyficzne zgrubienie między pępkiem a blizną po operacji. Należy zaznaczyć, że wcale nie musi to oznaczać, iż CC zostało źle przeprowadzone lub wynikły jakieś komplikacje. Skąd bierze się fałda nad blizną po cesarce i jak się jej pozbyć? Na czym polega plastyka brzucha po cesarskim cięciu? Sprawdźmy, co sądzą na ten temat nasi eksperci!

Jak powstaje fałda nad blizną po cesarskim cięciu?

Fałda nad blizną cesarskim cięciu oznacza, że blizna pooperacyjna jest przyklejona do mięśnia znajdującego się poniżej. Gdy warstwa tłuszczu, która jest między skórą a mięśniem – zostanie naruszona, blizna nie jest w stanie „pracować” i jest unieruchomiona. Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, dzięki którym możesz zniwelować tego typu defekt, w tym plastykę brzucha, jak i radiofrekwencję mikroigłową, czy liposukcję, które omówimy szerzej w dalszej części artykułu.

Jak pozbyć się fałdy po cesarce?

Jak pokazuje praktyka lekarska, wiele kobiet po CC skarży się na nieestetyczny wygląd powłok brzusznych. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, blizna pooperacyjna często przyrasta do głębiej leżących tkanek, a w konsekwencji powstaje nad nią nawis skóry i  tkanki podskórnej, co jest źródłem kompleksów młodych mam. Jak pozbyć się fałdy po cesarce?

Wszystko zależy od danego przypadku. U niektórych kobiet można zmniejszyć fałdę po cesarski cięciu dzięki regularnej terapii manualnej blizny po CC wykonywanej przez doświadczonego specjalistę. Natomiast jeśli po kilku lub kilkunastu miesiącach pracy fałda nad blizną po CC nadal istnieje, konieczne jest wdrożenie bardziej inwazyjnego leczenia (zabiegi manualne, mobilizacja blizny i ćwiczenia nie zawsze są wystarczające).

  • plastyka brzucha

Jednym z rozwiązań proponowanych pacjentkom z nieestetyczną fałdą nad blizną po CC jest plastyka brzucha. Abdominoplastyka to poważny zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który polega na usunięciu fałdu skórno‑tłuszczowego w środkowej oraz dolnej części brzucha, a także plastyce mięśni ściany brzucha. Bardzo ważne są tutaj duże doświadczenie i wysokie umiejętności manualne lekarza. Okres rekonwalescencji pozabiegowej wynosi 5-6 tygodni. W tym czasie należy przestrzegać zaleceń lekarskich i prowadzić oszczędzający tryb życia.

  • radiofrekwencja mikroigłowa

Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne i mikronakłucia. Ten zabieg kosmetologiczny wspomaga procesy regeneracyjne skóry, poprawia jej napięcie, ujędrnia i dobrze sprawdza się przy niwelowaniu samej blizny po CC. Zwykle potrzeba kilku sesji zabiegowych (4-8) by uzyskać pożądane rezultaty. Należy jednak zaznaczyć, że zabiegu nie wykonuje się w ciąży ani w okresie karmienia piersią. 

  • liposukcja

Fałd tłuszczowo-skórny nad blizną po cesarce można zniwelować również dzięki liposukcji. W zależności od danego przypadku lekarz może wybrać liposukcję ultradźwiękową lub laserową. Zabiegi te umożliwiają redukcję tkanki tłuszczowej i obkurczenie skóry, w efekcie czego niechciany defekt znika. Znieczulenie miejscowe sprawia, że liposukcja nie jest bolesna, nad Twoim bezpieczeństwem czuwa lekarz, który wykonuje procedurę. Do głównych przeciwwskazań zabiegowych zaliczamy zaawansowaną cukrzycę, ciążę i karmienie piersią, epilepsję, problemy hormonalne, stwardnienie rozsiane, choroby nerek i wątroby, zły ogólny stan zdrowia pacjentki oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.

Poza przedstawionymi metodami pomocniczo można stosować też drenaże limfatyczne.

Chcesz usunąć fałdę nad blizną po cesarce lub masz dodatkowe pytania dotyczące plastyki brzucha po ciąży? Umów się na konsultację w naszej Klinice Miracki. Nasi doświadczeni lekarze specjaliści chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

0