Skip to main content
,

Co to jest kalafiorowata narośl na skórze i jak ją usunąć?

Kalafiorowate narośla na skórze często budzą niepokój u pacjentów, o czym świadczą? Zwykle są to kłykciny kończyste wywołane przez wirusa HPV. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale są nieestetyczne i mogą powodować pewien dyskomfort, szczególnie jeśli wykwity rozwiną się w okolicy odbytu. Sprawdź, jakie zabiegi usuwania kłykcin kończystych są dziś powszechnie wykonywane!

Czym jest kalafiorowata narośl? Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste to uszypułowane kalafiorowate zmiany skórne często zlokalizowane w okolicy narządów rodnych i odbytu (mogą rozwinąć się też w jamie ustnej, gardle i krtani). Występują u mężczyzn, jaki i kobiet. Większe narośla najczęściej mają brunatne lub czerwonawe zabarwienie. 

Skąd w ogóle biorą się te zmiany? Wiedz, że kłykciny kończyste (inaczej brodawki płciowe) wywołują niskoonkogenne typy wirusa HPV (HPV-6, HPV-11). Kłykciny same w sobie nie są bolesne, jednak z uwagi na lokalizację (najczęściej są to okolice narządów płciowych) mogą powodować dyskomfort podczas stosunków seksualnych oraz świąd, pieczenie miejsc intymnych. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że kłykciny kończyste mają skłonność do nawrotów w leczonych, jak i nowych lokalizacjach.

Usuwanie kłykcin kończystych

Istnieje co najmniej kilka metod usuwania kłykcin kończystych, decyzję o wdrożeniu odpowiedniej procedury podejmuje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i badania fizykalnego. Podczas wizyty w gabinecie omawiane są wskazania, czynniki wykluczające, po zakwalifikowaniu do leczenia lekarz informuje też pacjenta o planie leczenia.

W przypadku małych narośli wystarczająca może być farmakoterapia (leki zawierające imiquimod, podofilotoksynę, podofilinę). Jeśli kłykciny kończyste są duże, zasadne mogą okazać się bardziej inwazyjne rozwiązania, takie jak:

  • zabiegi chirurgicznie 

Chirurgiczne usuwanie kłykcin kończystych polega na ich wycięciu za pomocą skalpela. Zabieg wykonuje doświadczony i wykwalifikowany lekarz, który stosuje wcześniej u pacjenta znieczulenie miejscowe lub dożylne w trybie jednodniowym. Po wycięciu narośla zwykle są wysyłane do badania histopatologicznego.

  • zabiegi radiochirurgicznie (za pomocą fal RF)

Kłykciny kończyste można zniwelować także dzięki falom radiowym, które znajdują szerokie zastosowanie w ginekologii estetycznej, usuwając różnego typu zmiany rozrostowe. Zabieg wykonuje lekarz.

  • zabiegi laserowe

Powszechnie wykonywanym zabiegiem jest laserowe usuwanie kłykcin kończystych. Do tego typu procedury często wykorzystujemy laser CO2, który pozwala na wyeliminowanie narośli w ciągu kilkunastu minut. Co ważne urządzenie pracuje bardzo precyzyjnie, nie uszkadzając okolicznych tkanek. Na czym polega ta procedura zabiegowa? Wiązka światła prowadzi do odparowania i koagulacji brodawki płciowej. Czy usuwanie zmian laserem powoduje ból? Dzięki zastosowaniu środka o miejscowym działaniu znieczulającym laserowe usuwanie kłykcin kończystych nie jest bolesne dla pacjenta.

  • krioterapia 

Inną metodą walki z kłykcinami kończystymi jest krioterapia. Zabieg polega na zamrażaniu  kalafiorowatej narośli wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego ciekłym azotem. Niszczenie brodawek płciowych jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym.

Na koniec warto podkreślić, że kłykcin kończystych nie można pozbyć się domowymi sposobami, konieczna jest wizyta u lekarza, który dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Dowiedz się więcej o zabiegu usuwania kłykcin kończystych i umów na wizytę w naszej Klinice Miracki. Nasi specjaliści dobiorą dla Ciebie optymalną kurację i odpowiedzą na nurtujące pytania.

0