Skip to main content

Co to jest laser Pikosekundowy? Eksperci z naszej łódzkiej kliniki odpowiadają

Urządzenia laserowe stosowane w medycynie estetycznej różnią się właściwościami, a tym samym efektywnością i wskazaniami. Jednym z chętnie używanych sprzętów jest laser pikosekundowy. Jak działa i przy jakich niedoskonałościach znajduje zastosowanie? Dowiedz się więcej! 

Laser pikosekundowy – co to jest? 

Laseroterapia jest bardzo ważnym działem medycyny estetycznej. Stosowane sprzęty emitują wiązki o różnej częstotliwości, co pozwala na wybór odpowiedniej metody praktycznie przy każdym defekcie skóry. W przypadku laserów pikosekundowych wyjątkowo krótka wiązka liczona jest w pikosekundach – jednorazowy impuls trwa 550–750 pikosekund. Oznacza to, że kontakt światła laserowego ze skóra jest niezwykle krótki, a to zwiększa m.in. bezpieczeństwo zabiegów i skraca czas ich trwania. 

W trakcie zabiegów z użyciem lasera pikosekundowego możliwe jest ustawienie parametrów wybierając spośród kilku długości fal. Dzięki temu sprzęt taki znajduje zastosowanie przy każdym fototypie skóry. Możliwość penetracji tkanek na różnym poziomie wpływa również na bardzo szerokie zastosowanie lasera. 

Jak działa laser picosekundowy stosowany w medycynie estetycznej? 

W porównaniu do starszych urządzeń laser pikosekundowy emituje wiązkę o częstotliwościach, które pozwalają dotrzeć znacznie głębiej i z wyższa mocą. Dzięki temu efekty pojawiają się stosunkowo szybko już po jednej sesji. Jednocześnie można pominąć powierzchnię skóry, co minimalizuje inwazyjność zabiegów z jego użyciem.  

Urządzenia pikosekundowe cechują się także wysokim bezpieczeństwem – ryzyko podrażnień i poparzeń pozabiegowych zredukowane jest do minimum. Z kolei dzięki zastosowaniu systemów chłodzących procedury z najnowszymi laserami nie wiążą się z bólem. Odczuwane może być jednak ciepło, a przy dużej powierzchni obszaru zabiegowego dyskomfort. 

Zabiegi laserem pikosekundowym przy oznakach starzenia się skóry. Wskazania

Energia lasera dociera do tkanek, gdzie generuje kontrolowany wzrost temperatury. To z kolei powoduje pożądane zmiany w strukturze kolagenu i elastyny – dochodzi do stymulacji ich syntezy, a tym samym stopniowej wymiany starych komórek na nowe. Wiązka świetlna absorbowana jest również przez barwnik, doprowadzając go do rozbicia. Dzięki takim właściwościom laser pikosekundowy daje efekty w postaci odmłodzenia skóry. Stosuje się go przy defektach estetycznych, takich jak np.:

  • zmarszczki,
  • utrata jędrności,
  • zaburzenia kolorytu,
  • przebarwienia,
  • zmiany potrądzikowe. 

Zastosowanie lasera pikosekundowego do usuwania tatuażu, makijażu permanentnego, blizn i rozstępów

Z powodu wysokiego powinowactwa do pigmentu i możliwości głębokiej penetracji tkanek, bardzo często stosuje się laser pikosekundowy do usuwania tatuażu. Rozbija on barwniki na mniejsze cząsteczki, które układ odpornościowy jest w stanie wchłonąć. Zabiegi z użyciem takich laserów pozwalają więc pozbyć się niechcianych rysunków na ciele, także tych kolorowych. Ponadto sprzęt stosowany do usuwania makijażu permanentnego, który także jest formą tatuażu. 

Kolejnym wskazaniem do zabiegu są zmiany struktury tkanek w postaci tworzącej się tkanki łącznej w miejscu uszkodzenia skóry. Laser pikosekundowy można zastosować na blizny różnego rodzaju, zarówno potrądzikowe, jak i pourazowe i pooperacyjne. Tym samym urządzenie sprawdza się także przy redukcji rozstępów.   

Jak widać, laser pikosekundowy ma bardzo szerokie spektrum działania. Jednocześnie cena zabiegu znacznie różni się w zależności od problemu, z jakim boryka się pacjent.  

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat zabiegów takimi urządzeniami i zastanawiasz się, czy dadzą one pożądane efekty w Twoim przypadku, zapytaj o szczegóły podczas konsultacji w Klinice Miracki w Łodzi, Krakowie, Katowicach lub Warszawie. 

0