Skip to main content

Co to jest operacja bariatryczna?

Zaawansowana otyłość dotyka coraz większej liczby populacji w różnym wieku. Jest to poważny problemem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Jeśli zawiodą inne metody leczenia, zastosowanie znajduje także operacja bariatryczna. Co to za zabieg, na czym polega i kto może się mu poddać? Sprawdź! 

Czym jest operacja bariatryczna i kiedy jest wskazana? 

Operacja bariatryczna potocznie określana jest jako zmniejszenie żołądka, chociaż szczegóły dotyczące takich metod są inne. Nie jest to prosty zabieg, a poważny krok podejmowany w przypadku leczenia otyłości trzeciego stopnia. Nie jest to też metoda pierwszego wyboru, a procedura ostateczna, wybierana wówczas, gdy inne sposoby zawodzą. 

Zwykle pierwszym etapem leczenia otyłości jest wprowadzenie indywidualnie dobranej diety, zwiększenie aktywności fizycznej i opanowanie zaburzeń, które mogą odpowiadać za nadmierne przybieranie na wadze. Jeśli kroki te zawodzą, Pacjent a zmaga się z dużą otyłością (wysoki wskaźnik BMI) i/lub po zmniejszeniu masy ciała może dojść do poprawy stanu zdrowia w przebiegu schorzeń współistniejących (np. cukrzycy), lekarz może zakwalifikować go do operacji bariatrycznej. Zwykle jest ona przeznaczona dla osób dorosłych. W rzadkich, wyjątkowych sytuacjach można się jej poddać przed osiągnięciem pełnoletności.  

Wcześniej jednak należy poddać się badaniom wskazanym przez lekarza bariatrę, które oceniają ogólny stan zdrowia Pacjenta i wykluczają ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Osoba zmagająca się z otyłością musi również odbyć konsultacje z lekarzami innej specjalizacji, głównie dietetykiem, fizjoterapeutą i psychologiem. 

Rodzaje najczęściej przeprowadzanych operacji bariatrycznych

Celem operacji bariatrycznej jest ograniczenie możliwości przyjmowania dużej ilości pokarmów. Osiąga się to poprzez ingerencję w objętość żołądka. Metod pozwalających na zmniejszenie łaknienia jest wiele, a ich wybór zależy od indywidualnych wskazań. W rzeczywistości więc wyróżnia się kilka operacji bariatrycznych, takich jak np.:

  • Rękawowa resekcja żołądka (gastric sleeve, laparoskopowe zmniejszenie) – operacja polega na usunięciu ok. 70–85% żołądka. Operację przeprowadza się laparoskopowo, czyli poprzez wykonanie kilku niewielkich nacięć na powłokach jamy brzusznej, przez które wprowadzane są kamera i narzędzia chirurgiczne. Jest to jednak z najczęściej przeprowadzanych rodzajów operacji bariatrycznej, po której żołądek przypomina niewielką rurkę o pojemności zwykle ok. 150 ml.
  • By-pass żołądkowy (gastric bypass) – w tym przypadku część żołądka zostaje połączona z jelitem cienkim, czego dokonuje się laparoskopowo. Efektem jest zmniejszenie objętości żołądka i wchłaniania substancji odżywczych poprzez jednoczesne ograniczenie powierzchni jelita. 
  • Opaska żołądkowa – za pomocą specjalnej silikonowej opaski prowadzi się do przedzielenia żołądka. Jest to procedura odwracalna, przyspieszająca odczuwanie sytości w czasie przyjmowania pokarmów.
  • Balon żołądkowy – do żołądka wprowadzany jest balon wypełniony solą fizjologiczną. Wypełnia on część żołądka, wywołując tym samym uczucie sytości. Założenie takiego balonu nie wymaga nacięć. Zwykle jest on wydalany z organizmu po 6–12 miesiącach. Bywa to etap przygotowujący do późniejszej operacji.  

Czy sama operacja bariatryczna jest gwarancją sukcesu? 

Szacunkowo operacja bariatryczna może skutkować zmniejszeniem wagi ciała nawet o 70% już w pierwszym roku. Trzeba jednak pamiętać, że proces odchudzania nie kończy się w momencie operacji. Wręcz przeciwnie, wówczas rozpoczyna się ważny etap, w trakcie którego Pacjent musi ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i szczególnie dbać z zdrowie. 

Po operacji dochodzi do kluczowej zmiany nawyków żywieniowych i związanych z aktywnością fizyczną. Rozpoczęty proces zwykle trwa przez całe życie i wymaga zaangażowania Pacjenta, jak i pozostawania pod stałą opieką specjalistów. 

Po redukcji masy ciała problemem może okazać się także m.in. nadmiar wiotkiej skóry, czy inne problemy estetyczne wynikające z utraty dużej ilości tkanki tłuszczowej w krótkim czasie. Wówczas wsparciem Pacjenta są także specjaliści medycyny estetycznej, z którymi można umówić się na konsultację w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Łodzi lub Katowicach.

0