Skip to main content

Co to jest lifting brwi?

Z czasem tkanki tracą gęstość i zaczynają opadać. Dotyczy to różnych obszarów ciała i twarzy, szczególnie brwi – gdy zmieniają położenie, spojrzenie wydaje się smutne, a dana osoba sprawia wrażenie starszej. Problem te można rozwiązać na kilka sposobów. Jednym z nich jest lifting brwi. Dowiedz się więcej na ten temat! 

Czym jest lifting brwi i w jakim celu się go przeprowadza

Brwi mogą opadać z różnych powodów. Najczęściej jednak za defekt ten odpowiada proces starzenia się skóry. Gdy w tkankach zaczyna brakować kolagenu i elastyny, a przestrzenie między ich włóknami ulegają poszerzeniu – dochodzi do wiotczenia skóry i jej zmiany położenia w kierunku działania grawitacji. U niektórych problem ten pojawia się stosunkowo szybko, co może mieć związek z anatomiczną budową twarzy (głęboko osadzonymi oczodołami), a także stylem życia.  

Mianem liftingu określa się procedury, których celem jest uniesienie, napięcie i wygładzenie skóry. W przypadku brwi efekty takie można uzyskać dzięki operacji plastycznej, jak i metodami mniej inwazyjnymi, np. nićmi liftingującymi lub zabiegami z zakresu laseroterapii. 

Na czym polega chirurgiczny lifting brwi 

Metodą dedykowaną osobom dojrzałym, u których problem opadania tkanek jest zaawansowany, jest operacyjny lifting brwi. Tego rodzaju zabieg z zakresu chirurgii plastycznej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle do dwóch godzin. W jego trakcie lekarz dokonuje nacięć, zwykle przy linii włosów w okolicy skroni, tak aby drobne blizny nie były widoczne. Przybliżając w uproszczeniu, podczas zabiegu specjalista odseparowuje skórę, naciąga ją w odpowiednim kierunku, usuwa jej ewentualny nadmiar i przyszywa ją do okostnej. W miejscu nacięć zakładane są szwy, które zdejmuje się po ok. tygodniu. 

Zabieg chirurgiczny pozwala na wyraźną zmianę ułożenia łuków brwiowych – ich uniesienie i napięcie. Dzięki temu spojrzenie staje się wyraźne, a zmarszczki i bruzdy między brwiami ulegają wygładzeniu. Niekiedy procedurę taką łączy się plastyką powiek górnych i/lub dolnych, jeśli jednocześnie występuje problem wiotczenia skóry na tym obszarze.  

Modelowanie łuków brwiowych za pomocą nici liftingujących

Sposobem pozwalającym na modelowanie kształtu twarzy jest także zabieg z użyciem nici liftingujących. Jest to metoda mniej inwazyjna od zabiegu chirurgicznego. Polega na wprowadzeniu indywidualnie dobranego rodzaju oraz ilości nici do głębszych partii skóry, na poziomie jej warstwy podstawnej. Specjalista wprowadza je za pomocą cienkiej igły lub specjalnej kaniuli, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Nici takie budują rusztowanie dla skóry, unosząc, wypełniając i napinając obszar zabiegowy. 

Współcześnie stosowane nici są zazwyczaj produktami wchłanialnymi. Stopniowo rozpuszczają się w tkankach i uwalniają substancje stymulujące procesy biologiczne, takie jak np. synteza kolagenu i elastyny. Dzięki temu możliwe jest szybkie uzyskanie wyraźnych, ale też naturalnych efektów, które najczęściej utrzymują się 2–3 lata. Problemami estetycznymi obejmującymi okolicę oka, które można zredukować za pomocą nici liftingujących są m.in.:

  • opadająca zewnętrzna część łuków brwiowych,
  • zmarszczki (,,kurze łapki”, ,,lwia zmarszczka”),
  • tzw. ,,worki i cienie” pod oczami. 

Alternatywa dla inwazyjnych zabiegów – laserowy lifting brwi  

Kondycję tkanek można poprawić także za pomocą metod, które nie wymagają użycia skalpela czy nawet przerwania ciągłości skóry, na co pozwala nowoczesna laseroterapia. Tym przypadku za pomocą różnego rodzaju energii doprowadza się do podgrzania i termicznego obkurczenia wewnętrznych warstw skóry. Prowadzi to do jej napięcia i stymulacji produkcji składników odpowiedzialnych za gęstość tkanek (kolagenu i elastyny). 

Trzeba jednak zaznaczyć, że zabieg laserowy nie przyniesie tak dużej zmiany, jak to ma miejsce w przypadku chirurgicznej plastyki brwi. Ważne jest więc, aby rodzaj metody był wybrany przez specjalistę z uwagą na indywidualną kondycję tkanek Pacjenta. O szczegóły dostępnych metod możesz zapytać podczas konsultacji w Klinice Miracki w Krakowie, Warszawie, Łodzi lub Katowicach.  

0