
Co to są punkty rubinowe na ciele i jak je usunąć?
Punkty rubinowe, mimo niewielkich rozmiarów i niegroźnego charakteru, mogą powodować kompleksy. Stąd tak wiele osób decyduje się na usunięcie tych dermatologicznych zmian skórnych, najczęściej na drodze laseroterapii. Dowiedz się, jak wyglądają plamy rubinowe i sprawdź, na czym polega zabieg laserowego usuwania naczyniaków starczych. Sprawdź też pozostałe metody usuwania naczyniaków rubinowych, wykorzystywane przez dermatologów.
Powstawanie naczyniaków rubinowych
Punkty rubinowe (inaczej plamy rubinowe, naczyniaki rubinowe, naczyniaki starcze, rubinki, plamy De Morgana) to łagodne zmiany skórne o ciemnoczerwonym kolorze, które mają wypukły kształt i wielkość kilku milimetrów. Powstają wraz z wiekiem w konsekwencji uszkodzenia ścian drobnych naczynek skórnych i nie są związane z występowaniem groźnego nowotworu. Najczęściej pojawiają się po 30. roku życia. Punkty rubinowe to zmiany, które występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn (najczęściej o jasnej skórze).
Zwykle rubinki są zlokalizowane na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach i tułowiu (tam, gdzie skóra jest cieńsza). Zmiany rubinowe nie swędzą, nie krwawią, nie dają żadnych objawów. Mimo że plamy De Morgana nie stanowią zagrożenia dla zdrowia (to niezłośliwe zmiany o charakterze nienowotworowym) ani nie mają tendencji do rozrastania się, w opinii wielu osób są po prostu nieestetyczne, dlatego część pacjentów z chęcią je usuwa. Warto pozbyć się tych zmian, szczególnie jeśli są liczne lub umiejscowione w miejscach narażonych na drażnienie (np. przez zapięcie spodni czy ramiączka stanika).
Jakie są przyczyny powstawania punktów rubinowych? M.in.:
- przewlekły stres,
- przemęczenie organizmu,
- choroby wątroby,
- dieta obfitująca w ostre przyprawy,
- nadużywanie alkoholu,
- picie zbyt dużej ilości kawy,
- podłoże genetyczne,
- zmiany hormonalne.
Laserowe usuwanie punktów rubinowych
Laserowe usuwanie punktów rubinowych to zabieg, który nie pozostawia blizn ani nie wymaga zastosowania znieczulenia. Certyfikowany laser naczyniowy usuwa niechciane zmiany (hemoglobina absorbuje wiązki laserowe) w szybki i bezpieczny sposób, bez uszkadzania otaczających tkanek. Jeden zabieg trwa, w zależności od liczby rubinków, od kilku do kilkudziesięciu minut. Zwykle wystarczy jedna lub dwie sesje, aby całkowicie pozbyć się tych nieestetycznych niedoskonałości skóry. Do czynników wykluczających możliwość przeprowadzenia zabiegu laserowego usuwania rubinków zaliczamy:
- aktywne infekcje skórne,
- choroby autoimmunologiczne,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- przyjmowanie niektórych leków,
- stosowanie suplementów diety i ziół o działaniu fotouczulającym.
Jak pozbyć się punktów rubinowych dzięki elektrokoagulacji i kriochirurgii
Naczyniaki starcze niekiedy usuwa się też metodą elektrokoagulacji, która wykorzystuje prąd o wysokiej częstotliwości. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga rekonwalescencji. Przeciwwskazaniami do tej metody usuwania zmian na skórze są:
- rozrusznik serca,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- ciąża,
- świeża opalenizna,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- nieuregulowana cukrzyca.
Wiedz, że po usunięciu punktów rubinowych należy przez 7 dni unikać gorących kąpieli i pod żadnym pozorem nie można zrywać powstałych strupków. Bardzo ważna jest też ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Codziennie stosuj więc kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (najlepiej SPF 50).
Rubinowe punkty na ciele można też usunąć za pomocą kriochirurgii wykorzystującej ciekły azot. Zabieg wymrażania zmian przeprowadza się w sterylnych warunkach. Usunięcie jednego punktu trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund i jest nieco bolesne (w trakcie pracy urządzenia możesz odczuwać chłód, pieczenie, swędzenie). Wiedz, że zabieg wymrażania plam rubinowych nie wymaga powtórzeń.
Masz punkty rubinowe na swojej skórze i chcesz się ich pozbyć za pomocą laseroterapii lub inną metodą? Nasi specjaliści medycyny estetycznej chętnie dobiorą odpowiednią terapię dla Ciebie i cierpliwie odpowiedzą na każde pytanie dotyczące tego defektu kosmetycznego. Umów się na wizytę w naszej Klinice Miracki.
Kategorie
Popularne Tagi
Popularne wpisy
- Naturalnie piękna wiosną! TOP 3 zabiegi biorewitalizujące i stymulujące skórę
- Światowa nowość tylko w Klinice Miracki! Redukcja zmarszczek mimicznych PREMIUM PEARL Technology – efekty od pierwszego dnia
- Kiedy jest najlepszy czas na Depilację Laserową?
- Przygotuj Swoją skórę na wiosnę! Oczyszczenie, nawilżenie i ujędrnienie
- Karina i Krzysztof Miraccy w Kafka’15 – podcaście Gosi Ohme! Naturalność, regeneracja i stymulacja
- Pięknego Dnia Kobiet!
- Zaczynamy Akcję Ciało! Twoje naturalne piękno
- Jak długo po odsysaniu tłuszczu należy nosić ubranko uciskowe?
- Czy po liposukcji laserowej pozostają blizny?
- Jakie zabiegi można połączyć z liposukcją ultradźwiękową lub laserową?
- Czy dzięki liposukcji pozbędę się cellulitu?
- Dlaczego nie można pić alkoholu po mezoterapii?
- Dlaczego trzeba pić dużo wody po powiększaniu ust? Zalecenia po zabiegu
- Kiedy można się całować po powiększaniu ust?
- Ile dni po powiększaniu ust można je malować?