Skip to main content

Co to jest przebarwienie pozapalne i jak je usunąć?

Przebarwienia pozapalne (post-inflammatory hyperpigmentation – PIH) na twarzy, jak i ciele odznaczają się na tle zdrowej skóry, skłaniając wiele osób do wizyty u lekarza dermatologa lub specjalisty w dziedzinie medycyny estetycznej. Ten problem dotyczy również i Ciebie? Dziś wyjaśnimy, jakie są przyczyny tego typu defektu urody oraz doradzimy, jak usunąć przebarwienia pozapalne korzystając z dostępnych na rynku metod oraz technologii. 

Skąd się biorą przebarwienia pozapalne?

Przebarwienia pozapalne są konsekwencją wystąpienia stanu zapalnego toczącego się w obrębie skóry. Mogą być wywołane przez różne schorzenia dermatologiczne, takie jak np.:

  • trądzik,
  • liszaj płaski,
  • łuszczyca,
  • atopowe zapalenie skóry.

Zdarza się, że do powstania tego typu przebarwień przyczyniają się błędy w pielęgnacji skóry, takie jak zbyt częste stosowanie silnie złuszczających peelingów, czy wyciskanie i rozdrapywanie pryszczy. Do powstania niedoskonałości może powstać również na skutek ukąszeń owadów lub oparzeń skóry. Przebarwienia pozapalne mogą mieć też związek ze stosowaniem niektórych leków (np. antybiotyków, środków przeciwgrzybiczych) lub promieniowaniem słonecznym. Jak widać, potencjalnych przyczyn jest naprawdę wiele. Jak radzić sobie z tym problemem? Oto kilka powszechnie stosowanych rozwiązań.

Zabieg laserowego usuwania przebarwień pozapalnych

Bardzo dobre rezultaty terapeutyczne w leczeniu przebarwień pozapalnych daje laseroterapia. Działanie systemów laserowych powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia skóry i inicjuje proces gruntownej przebudowy skóry, która przebiega w szybkim czasie. Dostępne urządzenia działają bardzo precyzyjnie, nie naruszając okolicznych obszarów. 

Wiedz, że mikrouszkodzenia ograniczają się jedynie do rejonu twarzy lub ciała poddawanego kuracji. W zależności od danego problemu laser może działać na poziomie powierzchniowej warstwy skóry lub wnikać głęboko, niwelując daną niedoskonałość. Warto podkreślić, że tego typu zabieg poprzedza wstępna wizyta kwalifikująca, podczas której specjalista omawia wskazania, przeciwwskazania i dopiera najlepszą technologię laserową dla danej pacjentki. Kuracja nie wymaga szczególnych przygotowań ani długiej rekonwalescencji. 

Usuwanie przebarwień pozapalnych dzięki peelingom chemicznym

Innym sposobem na usunięcie przebarwień pozapalnych i przyspieszenie procesu regeneracji skóry są peelingi medyczne, gdyż pozwalają one usunąć martwe komórki naskórka. Wybór kwasu zależy od indywidualnych potrzeb skóry pacjentki. Warto dodać, że usuwanie przebarwień pozapalnych dzięki peelingom chemicznym nie jest bolesną procedurą, po aplikacji kwasu na skórę możesz jednak odczuwać delikatnie szczypanie/pieczenie. Po zabiegu możesz wrócić do normalnej rutyny życia, bez konieczności brania urlopu w pracy, czy rezygnacji z ulubionych aktywności.

Jak dbać o skórę z przebarwieniami pozapalnymi?

Poza zabiegami na przebarwienia pozapalne nie można zapominać o codziennej pielęgnacji skóry. Warto sięgać po sprawdzone dermokosmetyki, które: 

  • przyspieszają regenerację naskórka,
  • łagodzą różne podrażnienia,
  • chronią skórę przed nadmierną utratą wody,
  • odbudowują warstwę lipidową.

W leczeniu przebarwień pozapalnych (bez względu na metodę) należy pamiętać o unikaniu pocierania i drapania skóry, gdyż nawyki te mogą znacznie wydłużyć proces gojenia. Ważne jest też stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz unikanie długotrwałego opalania. 

Nie wiesz, jak zmniejszyć lub całkowicie usunąć przebarwienia pozapalne? Skorzystaj z wiedzy doświadczonych ekspertów w tym temacie i umów się na konsultację w naszej Klinice Miracki.

0