Skip to main content

Czerwone plamy na twarzy u mężczyzny – jak się ich pozbyć?

Czerwone plamy na twarzy u mężczyzny, to problem o zróżnicowanym podłożu. Nieestetyczne zmiany skórne mogą mieć związek z uwarunkowaniami genetycznymi, reakcją alergiczną, nieodpowiednią pielęgnacją, czy niezdrowym stylem życia. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny tego typu defektów i jak usunąć czerwone plamy na twarzy!

Od czego robią się czerwone plamy na męskiej twarzy?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, czynnikiem sprawczym czerwonym plam na twarzy mężczyzny mogą być np. alergią na dany alergen pokarmowy lub wziewny. W wielu przypadkach niepożądane zmiany skórne mają podłoże genetyczne. Tak jest często np. u osób z port z „plamami winnymi”, czyli port wine stain. Te łagodne malformacje naczyń włosowatych mogą powodować świąd i pieczenie, obniżając jakość codziennego funkcjonowania.

U części panów czerwone plamy na twarzy są skutkiem stosowania niektórych leków lub używek, w szczególności alkoholu, który spożywany w dużych ilościach powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i widoczne zaczerwienienia na twarzy. Inną potencjalną przyczyną są m.in.:

  • aktywne guzy nowotworowe, 
  • rumień (łac. rosacea),
  • trądzik różowaty,
  • przegrzanie skóry,
  • silne emocje/stres,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • ekspozycja na intensywnie działanie promieniowania słonecznego bez fotoprotekcji.

Laserowe usuwanie czerwonych plam na męskiej twarzy 

W przypadku rumienia, teelangiektazji i trądziku różowatego zlokalizowanego na twarzy dobre efekty daje laseroterapia. Powszechnie stosowane są lasery naczyniowe, które cechują się precyzyjnym i szybkim działaniem. Laserowe usuwanie czerwonych plam jest bezbolesną procedurą i krótkotrwałą, zwykle wymaga powtórzenia (liczbę sesji zabiegowych ustalamy indywidualnie w zależności od specyfiki danego problemu i jego zaawansowania). Wbudowany system chłodzenia zapewnia pacjentowi komfort podczas zabiegu. Jedna sesja trwa od kilku do kilkunastu minut. Na czym polega ta metoda? Urządzenie emituje wiązki światła, które następnie są absorbowane przez krwinki czerwone.

W przypadku trądziku różowatego niezbędna może okazać się antybiotykoterapia, stosowanie maści z siarką, kwasem azelainowym. Złotym standardem w leczeniu tego typu trądziku jest metronizadol, lek przeciwbakteryjny. 

Czerwone plamy na skórze – pielęgnacja i zmiana codziennych nawyków

Oczywiście poza laseroterapią warto wprowadzić też zmiany w rutynie pielęgnacyjnej oraz codziennym życiu. Myj twarz łagodnymi preparatami kosmetycznymi, staraj się nie pocierać intensywnie skóry i często zmieniaj ręczniki. Skonsultuj się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem w kwestii stosowania dermokosmetyków o sprawdzonym i bezpiecznym składzie, które odpowiadają potrzebom Twojej skóry. Unikaj opalania i przed wyjściem z domu zawsze aplikuj krem z wysokim filtrem ochronnym (UVA+UVB). Jeśli masz tendencję do zaczerwienień, nie narażaj skóry na gwałtowne wahania temperatur i unikaj sauny. 

W trosce o stan skóry mocno ogranicz lub najlepiej całkowicie odstaw używki. Stosuj dietę obfitującą w składniki odżywcze, które wzmacniają naczynka, czyli witaminę A, B12, K, cynk. Pamiętaj o przyjmowaniu około 2 l płynów dziennie. Ogranicz picie kawy i spożywanie pikantnych potraw.

Usuwanie czerwonych plam – konsultacja z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej

Wiedz, że laserowe usuwanie czerwonych plam na twarzy zawsze poprzedza konsultacja ze specjalistą, który ocenia problem, wyklucza przeciwwskazania i dobiera najlepszą metodę leczenia. Doświadczony i wykwalifikowany ekspert przedstawia Ci też plan leczenia oraz przedstawia informacje dotyczące zaleceń pozabiegowych i ewentualnych powikłań. W trakcie spotkania możesz zadawać nurtujące Cię pytania.

Przeszkadzają Ci czerwone plamy na twarzy? Umów na wizytę w naszej Klinice Miracki i porozmawiaj ze specjalistami, który dobiorą optymalną procedurę zabiegową uwzględniając Twoje indywidualne potrzeby.

0