Skip to main content
,

Kiedy jest możliwy powrót do pełnej aktywności po skleroterapii?

Skleroterapia (obliteracja) przywraca prawidłowy stan żył. Jest wykonywana w trybie ambulatoryjnym. To częsta alternatywa do bardziej inwazyjnego chirurgicznego usuwania żylaków. By rezultaty zabiegu utrzymywały się jak najdłużej, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich. Po jakim czasie można wrócić do normalnej aktywności do skleroterapii nóg?

Po jakim czasie można ćwiczyć po skleroterapii nóg?

Zabieg skleroterapii zawsze poprzedza badanie USG Doppler, które pozwala chirurgowi naczyniowemu ocenić stan żył oraz konsultacja lekarska, podczas której omawiane są wskazania, przeciwwskazania i przebieg całej procedury. Obliteracja trwa około 15-30 minut, a same przygotowania do kuracji nie są wymagające. Wielu pacjentów zastanawia się, po jakim czasie można wrócić do ćwiczeń fizycznych po skleroterapii żył. Tuż po zabiegu wręcz zalecany jest 30-60 minutowy spacer. Kilka dni po skleroterapii można wykonywać łagodne ćwiczenia (o niskim stopniu intensywności), spacery, nordic walking. Natomiast do intensywnej aktywności sportowej (typu ćwiczenia siłowe z dużym obciążeniem) można wrócić po około 3-4 tygodniach po zabiegu obliteracji. W trosce o zdrowie zalecamy, aby skonsultować tę kwestię z lekarzem wykonującym zabieg.

Po jakim czasie można wrócić do pracy po zabiegu skleroterapii?

Wiele zależy od tego, jaki jest charakter Twojej pracy, jednak w większości przypadków pacjenci mogą wrócić do codziennych obowiązków zawodowych w ciągu kilku lub ewentualnie kilkunastu dni od zabiegu. Jako że jednym z zaleceń pozabiegowych jest unikanie długotrwałego stania i siedzenia (jeśli musisz przyjmować pozycję stojącą, staraj się w tym czasie chodzić lub wykonuj naprzemienne ruchy stopami, aby zapobiec zastojom krwi i noś do pracy profilaktycznie pończochy uciskowe). Pamiętaj, że najważniejsze są pierwsze 2 tygodnie po skleroterapii, jeśli będziesz w tym okresie ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych, znacznie zmniejszysz ryzyko powikłań, takich jak np.:

  • odczyny alergiczne, 
  • przebarwienia skóry, 
  • powstanie drobnych żyłek w miejscu iniekcji.

Jakie są pozostałe zalecenia po zabiegu skleroterapii?

Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych. Opatrunek uciskowy należy nosić przez całą dobę (7 dni po zabiegu). Później należy nosić pońchochę uciskową przez około 2 miesiące, ale już tylko w ciągu dnia. Po skleroterapii żył nie wolno się opalać, korzystać z solarium i sauny przez około 4 tygodnie. Niewskazane są również gorące kąpiele ani wystawianie skóry nóg na działanie wysokich temperatur w jakikolwiek inny sposób. Nie zaleca się pozostawanie w jednej pozycji przez długi czas ani zakładania nogi na nogę. Po zabiegu należy codziennie spacerować przez około godzinę. W razie wystąpienia dużego obrzęku lub jakichkolwiek innych niepokojących symptomów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wizyta kontrolna odbywa się najczęściej około miesiąc po zabiegu, pamiętaj, aby zabrać na nią pończochę uciskową.

Planujesz obliterację żył, ale masz dodatkowe pytania odnośnie procedury zabiegowej? Nasi doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści są do Twojej dyspozycji. Umów się na wizytę w naszej Klinice Miracki

0