Skip to main content
,

Czy da się całkowicie usunąć tatuaż? Eksperci z warszawskiej kliniki radzą

Tatuaże są obecnie uważane za formę sztuki i wyraz indywidualizmu, ale czasem decyzja o ich usunięciu staje się nieunikniona. Może to być spowodowane ewolucją preferencji estetycznych lub zmianami w życiu zawodowym bądź osobistym. Pozbycie się niechcianego pigmentu spod skóry wymaga zastosowania zaawansowanej techniki, która jest dostępna w dobrych gabinetach medycyny estetycznej. Czy da się całkowicie usunąć tatuaż? Jak to zrobić? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Laserowe usuwanie makijażu permanentnego i tatuażu. Czy tatuaż może zostać całkowicie usunięty?

Tatuowanie polega na trwałym umieszczeniu wybranego wzoru na ciele poprzez wprowadzenie atramentu do warstwy skóry właściwej. Ponieważ tusz używany do wykonania tatuażu jest trwały, a przy tym osadzony dość głęboko, układ odpornościowy organizmu nie jest w stanie samodzielnie się go pozbyć. Dzięki temu obraz lub napis, którym ozdobiliśmy nasze ciało, nie ściera się z czasem, a jedynie nieco traci swoją wyrazistość.

Procedurą zbliżoną do tatuowania jest wykonywanie makijażu permanentnego. Używa się do niej nieco innych narzędzi i technik, a pigmenty są wprowadzane płycej pod skórę, co powoduje, że efekt jest mniej trwały. Ze względu na miejsce zabiegowe, czyli twarz, taka forma opracowania tkanek jest uznawana za najbardziej właściwą.

Laserowe usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego – technologia i doświadczenie lekarza

Usuwanie tatuażu lub makijażu permanentnego jest procesem złożonym i może zająć wiele czasu, ale w większości przypadków, przy wyborze odpowiedniej metody, kończy się całkowitym sukcesem. Ważnym czynnikiem jest tu wiedza i doświadczenie osoby przeprowadzającej procedurę, a także rodzaj stosowanego przez nią sprzętu. Dlatego przed poddaniem się zabiegowi usuwania tatuażu, warto zorientować się, jaką jakość usług oferują gabinety w Twojej okolicy. Jeżeli jesteś z centralnej lub południowej Polski, zapraszamy do filii Kliniki Miracki w Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz Katowicach.

Działanie lasera. Jaką metodą można całkowicie usunąć tatuaż?

Współcześnie usuwanie tatuażu lub makijażu permanentnego przeprowadza się najczęściej metodą laseroterapii. Zabieg laserem opiera się na wykorzystaniu impulsów świetlnych o wysokiej intensywności, które penetrują skórę i powodują rozbicie umieszczonego w niej pigmentu. Długość wiązki laserowej może być regulowana, co umożliwia skuteczne rozbijanie cząsteczek różnych kolorów atramentu. Mniejsze fragmenty tuszu mogą być łatwiej metabolizowane przez organizm, co przyczynia się do stopniowego zaniku wzoru ze skóry. Zabieg laserowego usuwania tatuażu może odbywać się przy pomocy jednego lub kilku laserów o odmiennych długościach fali, np. lasera pikosekundowego, lasera q-switch 1064 nm/532 nm, a niekiedy też lasera frakcyjnego. Wiele zależy w tym przypadku od koloru barwnika, który został użyty do wykonywania tatuażu.

Czas trwania zabiegu i ilość sesji usuwania tatuażu laserem

Laserowe usuwanie tatuażu to proces wieloetapowy. W zależności od wielkości wzoru, głębokości umieszczenia pigmentu pod skórą, miejsca zabiegowego i składu chemicznego atramentu, całe przedsięwzięcie może wymagać przeprowadzenia od kilku do kilkudziesięciu rozłożonych w czasie sesji (w przypadku makijażu permanentnego jest ich zwykle mniej). Na powodzenie procedury i ilość włożonego w nią wysiłku wpływ mają również takie czynniki, jak wiek pacjenta i kondycja jego skóry. Czas trwania pojedynczego zabiegu zależy głównie od rozmiaru tatuażu, a także jakości zastosowanego barwnika. Nie powinien być jednak dłuższy niż kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. 

Usuwanie tatuażu może się wiązać z dyskomfortem lub bólem. W razie konieczności możliwe jest zastosowanie znieczulenia. Zazwyczaj jednak wystarczającym środkiem łagodzącym nieprzyjemne doznania jest chłodzenie skóry, które odbywa się przy użyciu kierowanego miejscowo strumienia zimnego powietrza. Zabieg laserowy nie wymaga długiej rekonwalescencji – pacjent do pełnej aktywności może powrócić po ok. 2 dniach. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i opuchnięta, jednak wraz z upływem czasu dolegliwości znikają, uwidaczniając efekt rozjaśnienia tatuażu. W procesie gojenia powstają na skórze niewielkie strupki – nie należy ich jednak zrywać, ponieważ może to wywołać problem blizn i przebarwień. 

Jak pozbyć się niechcianego tatuażu? Bezpieczne i skuteczne usuwanie tatuażu

Laserowe usuwanie tatuażu w większości przypadków jest bezpieczne. Aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia procedury u danego pacjenta, lekarz medycyny estetycznej musi przeprowadzić konsultację wstępną. Niektóre osoby, takie jak kobiety w ciąży, z chorobami skóry, chorobami autoimmunologicznymi lub skłonnością do blizn i bliznowców, mogą nie kwalifikować się do zabiegu. Dlatego też ważne jest, aby przed zabiegiem dokładnie omówić ze specjalistą wszelkie kwestie związane z potencjalnymi ryzykami i skutkami ubocznymi.

Podsumowując, laseroterapia jest innowacyjną, skuteczną i zazwyczaj bezpieczną metodą usuwania tatuażu. Wymaga jednak cierpliwości i czasu, ponieważ proces pozbywania się pigmentu ze skóry może być długotrwały. Przed udaniem się na zabieg warto upewnić się, że w wybranym gabinecie medycyny estetycznej stosowane są nowoczesne sprzęty medyczne, które umożliwiają redukcję negatywnych skutków ubocznych i szybkie uzyskanie pozytywnych efektów zabiegu.

Avatar
Oferta promocyjna kończy się za:
01
dni
12
godz
34
min
56
sek
Biostymulator Sculptra w cenie 2500 zł zamiast 3000 zł
Skorzystaj teraz
0