Skip to main content

Czy laser pikosekundowy jest bezpieczny? Eksperci z warszawskiej kliniki odpowiadają

Laseroterapia to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Swoją popularność zawdzięcza mnogości dostępnych zastosowań, a także faktowi, że jest to procedura skuteczna i nieinwazyjna. Czy jednak jest również bezpieczna? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Czym jest i do czego służy laser pikosekundowy?

Laser pikosekundowy to zaawansowane urządzenie medyczne, które jest używane w medycynie estetycznej i dermatologii. Jest to rodzaj lasera, który generuje impulsy światła o bardzo krótkim czasie trwania, wynoszącym jedną bilionową sekundy, czyli jedną pikosekundę. Dzięki tej krótkiej długości impulsów, laser pikosekundowy jest wyjątkowo precyzyjny i skuteczny w działaniu na tkanki skóry.

Głównym zastosowaniem lasera pikosekundowego jest usuwanie i redukcja różnego rodzaju zmian skórnych, w tym:

  • przebarwień – laser pikosekundowy może być stosowany do skutecznego usuwania zmian pigmentacyjnych skóry, takich jak plamy soczewicowate, plamy starcze czy melasma;
  • tatuaży – lasery działające w technologii pikosekundowej są wykorzystywane do usuwania tatuaży i makijaży permanentnych. Emitowane przez nie impulsy światła są w stanie rozbić kolorowe cząsteczki barwnika w skórze, co pozwala organizmowi naturalnie je usunąć;
  • blizn i rozstępów – laser pikosekundowy może pomóc w redukcji rozstępów i blizn, w tym blizn potrądzikowych, pourazowych i pooperacyjnych;
  • zmarszczek – dzięki stymulowaniu produkcji kolagenu laser pikosekundowy może pomóc w redukcji efektów procesu starzenia, takich jak drobne zmarszczki na skórze.

Laser pikosekundowy pomaga również poprawić elastyczność i teksturę skóry, przyczyniając się do polepszenia jej ogólnej kondycji i wyglądu.

Należy jednak podkreślić, że laser laseroterapia jest wykonywana przy użyciu zaawansowanych urządzeń medycznych, które wymagają szerokiej wiedzy i doświadczenia. Z tego powodu zabiegi tego typu powinny być przeprowadzane tylko przez wykwalifikowanych specjalistów w odpowiednio wyposażonych gabinetach medycyny estetycznej. Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania zaufanego miejsca, przyjdź do Kliniki Miracki w Warszawie. Dysponujemy laserami pikosekundowymi i innymi, a ich zastosowanie i kalibrację dobieramy w zależności od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Czy laser Pikosekundowy jest bezpieczny? 

Laser pikosekundowy, podobnie jak inne zaawansowane urządzenia laserowe, jest uznawany za stosunkowo bezpieczny, o ile jest stosowany przez doświadczonych specjalistów i zgodnie z zaleceniami producenta oraz standardami medycznymi. 

Bezpieczeństwo zabiegu zależy w dużym stopniu od umiejętności i wiedzy przeprowadzającego go specjalisty oraz oceny indywidualnych cech pacjenta. Ważne jest dobranie odpowiednich parametrów lasera, tak aby emitowane przez niego wiązki świetlne dotarły do zmiany skórnej, która ma zostać usunięta, a jednocześnie nie uszkodziły sąsiadujących z nią tkanek.

Niezwykle istotną kwestią w kontekście bezpieczeństwa jest również stosowanie się przez pacjenta do zaleceń lekarskich dotyczących okresu przed zabiegiem i po nim. W obu przypadkach wskazane jest unikanie ekspozycji na słońce, używanie kremów z filtrem UV, a także powstrzymanie się od stosowania agresywnych zabiegów i kosmetyków, takich jak peelingi czy kwasy. Po laseroterapii zaleca się także stosowanie środków łagodzących, które z jednej strony przyniosą ukojenie podrażnionej skórze, a z drugiej wspomogą proces jej regeneracji. Mogą to być kremy na bazie miąższu z aloesu, z zawartością pentanolu czy alantoiny. Najlepiej, aby ich skład był jak najbardziej naturalny.

Podsumowując, laser pikosekundowy jest uważany za bezpieczne urządzenie, które może skutecznie usuwać różne zmiany skórne. Jednak stosowanie tego typu sprzętów może prowadzić do niekorzystnych skutków ubocznych, jeżeli nie zajmują się tym wykwalifikowani specjaliści. Dlatego też na zabiegi laserowe należy zawsze udawać się wyłącznie do profesjonalnych gabinetów medycyny estetycznej.

0