Skip to main content

Czy laser jest skuteczny na przebarwienia? Eksperci z katowickiej kliniki odpowiadają

Przebarwienia na skórze mogą wystąpić w różnych miejscach i z różnych powodów. W zależności od ich rodzaju oraz indywidualnych cech danego organizmu mogą też przybierać różne kształty i rozmiary. Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami usuwania zmian pigmentacyjnych. Do najpopularniejszych z nich należy terapia laserem. Czy jest to skuteczny sposób na przebarwienia? Poznaj opinię ekspertów z katowickiej kliniki.

Czym są i jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia są zmianami w kolorze skóry, które występują w wyniku nadmiernego lub niewystarczającego nagromadzenia barwnika skóry, znanego jako melanina. Zmiany pigmentacyjne mogą przybierać różne kolory (np. brązowy, czarny, czerwony), a także różne kształty i rozmiary. Ich pojawienie się może być wynikiem różnych czynników, w tym przede wszystkim:

 • nadmiernej ekspozycja na słońce,
 • wahań hormonalnych,
 • starzenia się skóry,
 • uszkodzeń skóry (również tych wywołanych trądzikiem),
 • czynników genetycznych.

Ochrona skóry przed nadmiernym nasłonecznieniem, regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym i odpowiednie leczenie stanów chorobowych skóry mogą przyczynić się do zapobiegnięcia powstawania niektórych przebarwień.

W przypadku, gdy zmiany pigmentacyjne wystąpią, warto skonsultować się z dermatologiem lub doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej. Specjalista może dobrać odpowiednią terapię. W Klinice Miracki w Katowicach przebarwienia usuwamy najczęściej metodą laseroterapii, dobierając sprzęt medyczny i kalibrując go odpowiednio do potrzeb danego pacjenta.

Czy laser jest skuteczny na przebarwienia?

Laseroterapia jest uznawana za jeden z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów usuwania przebarwień ze skóry. Urządzenie medyczne stosowane do tego typu zabiegów emituje intensywne, skoncentrowane światło o zaprogramowanej przez specjalistę długości fali. Wiązki laserowe są pochłaniane przez ciemniejsze plamy na skórze, co powoduje rozpad nadmiaru melaniny na mniejsze fragmenty, które organizm jest w stanie naturalnie usunąć.

Warto zaznaczyć, że skuteczność laseroterapii może różnić się w zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz rodzaju i lokalizacji zmian pigmentacyjnych. Niektóre przebarwienia mogą wymagać więcej niż jednej sesji laserowej, aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Ponadto nie każdy może zostać zakwalifikowany do tego typu zabiegu. Wśród przeciwwskazań do laseroterapii znajdują się m.in.:

 • ciąża i laktacja,
 • silna lub świeża opalenizna,
 • skłonność do bliznowców,
 • przyjmowanie substancji światłouczulających (głównie leków i ziół),
 • aktywne infekcje w miejscu zabiegowym,
 • nowotwory skóry.

Laseroterapia na przebarwienia – jak przebiega?

Usuwanie przebarwień metodą laseroterapii jest sposobem innowacyjnym i nieinwazyjnym. W trakcie zabiegu pacjent leży w określonej pozycji, a specjalista nakierowuje głowicę urządzenia medycznego na obszar, na którym występują zmiany pigmentacyjne.

Procedura jest poprzedzona konsultacją medyczną, w trakcie której lekarz ocenia stan skóry pacjenta i kwalifikuje go do zabiegu. Określane są cele terapii i jej zakres, a także wykluczane są przeciwwskazania. Specjalista planuje pracę i szacuje liczbę sesji, które będą potrzebne do uzyskania optymalnych rezultatów. Informuje również pacjenta o zaleceniach, których przestrzeganie ma duże znaczenie dla uzyskanego finalnie efektu oraz jego trwałości.

Zalecenia mogą być indywidualne dla każdego pacjenta, jednak większość z nich będzie miała uniwersalny charakter. Po zabiegu laseroterapii należy unikać ekspozycji na słońce i stosować kremy z filtrem o wysokim wskaźniku SPF. Pozwoli to uniknąć poparzeń skóry i zapobiec powstawaniu nowych przebarwień. Wskazane jest również używanie kremów łagodzących (np. z pantenolem lub aloesem), które wspomagają proces gojenia po zabiegu. Warto również dbać o niepodrażnianie skóry, zarówno poprzez jej drapanie czy noszenie szorstkich ubrań, jak i stosowanie agresywnych kosmetyków lub peelingów do ciała.