Skip to main content

Czy operacja nosa jest niebezpieczna?

Chirurgiczna korekta nosa, znana również jako rynoplastyka, to jedna z najczęściej wykonywanych operacji z zakresu chirurgii plastycznej. Ma na celu poprawę zarówno funkcji, jak i wyglądu nosa pacjenta. Pomimo rosnącej popularności, wiele osób wciąż zastanawia się, czy zabieg jest bezpieczny. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej potencjalnemu ryzyku i powikłaniom związanym z operacją plastyczną nosa oraz omówimy środki ostrożności, które można podjąć, aby zagwarantować powodzenie i bezpieczeństwo rynoplastyki.

Na czym polega plastyka nosa i kiedy się ją wykonuje?

Nos, poza oczywistymi funkcjami fizjologicznymi, takimi jak oddychanie czy odczuwanie zapachów i smaków, pełni również istotną rolę w wyglądzie naszej twarzy. Będąc jej centralnym punktem, skupia na sobie wzrok i wpływa na to, jak odbierają nas inni i my sami. Już drobne defekty w budowie nosa mogą przyczyniać się do obniżonej samooceny, gorszych relacji międzyludzkich czy sporych kompleksów.

Współczesna medycyna estetyczna wyciąga rękę do wszystkich osób niezadowolonych z wyglądu swojego nosa, po przebytym urazie lub z wrodzonym defektem narządu węchu. Rynoplastyka to operacja chirurgiczna, która umożliwia częściową lub całkowitą korektę kształtu, rozmiaru, symetrii i budowy nosa. Z jej pomocą można odtworzyć utracone tkanki i chrząstki, przywrócić naturalny wygląd tej części ciała oraz naprawić jej funkcje.

Wyróżnia się dwie metody korekcji nosa – mniej inwazyjną zamkniętą, polegającą na wykonywaniu nacięć wewnątrz nosa, oraz otwartą, pozwalającą na znaczną ingerencję w budowę nosa. Bez względu na zastosowaną technikę, zabieg musi być przeprowadzany przez doświadczonego chirurga plastycznego, w znieczuleniu ogólnym. Operacja wiąże się z jednodniową hospitalizacją i wymaga kilkutygodniowego okresu rekonwalescencji.

Jakie zagrożenia pociąga za sobą plastyka nosa?

Chirurgiczna korekcja nosa, wykonywana w prawidłowy sposób w klinice medycyny estetycznej przez specjalistę z tej dziedziny, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz zleca szereg obowiązkowych badań, które umożliwiają zakwalifikowanie osoby do przeprowadzenia operacji i podania narkozy.

Jednak tak jak wszystkie zabiegi ingerujące w strukturę tkanek, plastyka nosa może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Zaliczamy do nich:

  • siniaki i krwiaki wokół obszaru nosa, które znikają samoistnie w ciągu kilku tygodni,
  • obrzęk, ból okolicy zabiegowej,
  • czasowe zmiany w czuciu w obszarze nosa po operacji,
  • niezadowalające efekty zabiegu,
  • blizny w miejscu nacięcia,
  • tymczasowe trudności w oddychaniu,
  • krwotoki z nosa.

Wszystkie te objawy to naturalne reakcje organizmu na przeprowadzoną operację, które powinny samoistnie zniknąć po paru tygodniach. Jeśli jest inaczej, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Operacja nosa a późniejsze problemy z oddychaniem

Jednym ze skutków nieudanej operacji plastycznej nosa może być obniżenie jego drożności i problemy ze swobodnym oddychaniem. Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia zabiegu i ewentualnych komplikacji, w Klinice Miracki w Warszawie korekcję nosa przeprowadzają tylko doświadczeni lekarze chirurdzy, który nie stawiają efektów wizualnych ponad zdrowie pacjenta. Precyzyjnie przeprowadzony zabieg plastyki nosa i odpowiednia rekonwalescencja umożliwiają uzyskanie zadowalających efektów, bez groźnych skutków ubocznych.

Dolegliwości bólowe związane z plastyką nosa

Ból nosa, twarzy oraz głowy to dolegliwości, które dość często pojawiają się po przeprowadzeniu operacji nosa. Zazwyczaj są podatne na środki przeciwbólowe i ustępują z czasem. Chirurg plastyczny przeprowadzający zabieg może zlecić stosowanie konkretnych środków do łagodzenia bólu i dyskomfortu po operacji nosa. Pomocne może być również przykładanie zimnych okładów lub specjalnych żeli chłodzących, o ile lekarz pozwoli dotykać miejsce operowane.

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do rozmowy z chirurgiem, który rozwieje wszelkie obawy i dokładnie wyjaśni przebieg procesu gojenia.

0