Skip to main content

Czy kaszak może sam zniknąć?

Kaszaki, znane również jako torbiele łojowe lub cysty naskórkowe, to powszechny problem skórny, który może dotknąć ludzi w różnym wieku – częściej mężczyzn niż kobiety. Chociaż to zmiany łagodne i rzadko stanowią zagrożenie dla zdrowia, wiążą się z uczuciem dyskomfortu dla chorego. Jakie są przyczyny powstawania kaszaków i czy zmiany mogą samoistnie zniknąć? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest i jak wygląda kaszak?

Kaszak jest rodzajem dermatologicznej zmiany skórnej, która rozwija się w obrębie mieszka włosowego lub w wyniku mechanicznego uszkodzenia skóry. Guzek jest wypełniony żółtą, białą, płynną lub półpłynną treścią – tzw. masą rogową i łojową. Początkowo może nie powodować dolegliwości bólowych, chyba że dojdzie do rozwoju stanu zapalnego. Kaszaki zazwyczaj rosną bardzo wolno, a niektóre mogą nie zmieniać się przez dłuższy czas.

To okrągłe lub owalne, miękkie w dotyku zmiany, odstające od powierzchni skóry. Mogą mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów – choć zdarza się, że niektóre kaszaki osiągają wielkość orzecha włoskiego! Ich odcień jest najczęściej zbliżony do koloru skóry, ale czasami przybierają żółtawą lub białawą barwę. W niektórych przypadkach obserwuje się niewielką, czarną kropkę na ich powierzchni, będącą ujściem mieszka włosowego.

Kaszaki mogą występować praktycznie w każdym miejscu na ciele, ale najczęściej są spotykane w okolicach owłosionych, takich jak twarz, skóra głowy, ramiona, plecy, pachy, pachwiny.  

Warto zaznaczyć, że kaszak nie jest zakaźny i nie ma tendencji do rozprzestrzeniania się na inne części ciała. Choć to zmiana łagodna, wielu ludzi decyduje się na jej usunięcie z powodów estetycznych lub w przypadku, gdy powoduje dyskomfort, na przykład przez ucisk na nerwy lub tkanki otaczające. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany na skórze, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który postawi diagnozę i zleci dalsze postępowanie.

Przyczyny powstawania kaszaków

Podstawową przyczyną powstawania torbieli łojowych jest zaczopowanie ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych na skórze. Prowadzi do tego m.in. nadprodukcja łoju w okresie dojrzewania, u osób z problemem przetłuszczającej się skóry lub cery trądzikowej. Zatkanie ujść gruczołów łojowych może powodować też nieodpowiednia higiena osobista oraz źle dobrane, tłuste kosmetyki.

Kaszaki mogą powstawać w wyniku wad rozwojowych lub mieć podłoże genetyczne. Inną przyczyną tworzenia się torbieli jest mechaniczne uszkodzenie mieszka włosowego, np. na skutek urazów skóry lub przebytej operacji. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne również sprzyja występowaniu kaszaków.

Czy kaszak może sam się wchłonąć?

Torbiele łojowe zazwyczaj nie znikają same z siebie. Bardzo często pacjenci, chcąc pozbyć się nieestetycznej zmiany w warunkach domowych, podejmują próby wyciskania guzka, nacinania lub przekłuwania jego powierzchni. Takie działania są nie tylko nieefektywne, lecz także niebezpieczne i stwarzają ryzyko powstania nadkażenia, które wymaga interwencji lekarskiej.

Żadna z domowych metod usuwania kaszaków nie ma potwierdzonej skuteczności. To, co możemy zrobić bezpiecznie w domu, to podejmować działania profilaktyczne, takie jak odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry, skupiająca się na wyregulowaniu pracy gruczołów łojowych.

Usuwanie kaszaków w klinice medycyny estetycznej

W większości przypadków, aby pozbyć się kaszaka, konieczne jest interwencja medyczna. Najczęściej stosowaną metodą leczenia kaszaków w  Klinice Miracki jest ich usunięcie chirurgiczne. To stosunkowo szybki i prosty zabieg, w którym lekarz usuwa kaszak w całości, a pobrane tkanki wysyła do badania histopatologicznego.

Inne metody leczenia kaszaków to m.in. laseroterapia lub krioterapia. Można z nich skorzystać, jeśli nie doszło do zakażenia torbieli. Zarówno usuwanie kaszaka przy użyciu wiązki światła, jak i wymrażanie go to zabieg prosty, bezbolesny i niewiążący się z żadnymi bliznami.

Metodę usuwania kaszaka dobiera lekarz indywidualnie – podczas konsultacji przed zabiegiem.

0