Czy rumień boli?
Główną cechą rumienia jest intensywne, lokalne zaczerwienienie skóry. Nie jest to jednak tylko problem estetyczny. Osobom z cerą naczyniową często towarzyszą także inne objawy. Niekiedy rumień jest też symptomem poważnego schorzenia. Dowiedz się, czy rumień boli, o czym mogą świadczyć dokuczliwe dolegliwości i jak skutecznie pozbyć się trwałego zaczerwienienia skóry!
Rumień u osób z cerą naczynkową
Najczęściej rumień jest domeną osób z cerą naczynkową, suchą, wrażliwą i alergiczną. Zaczerwieniania, które występują głównie na twarzy, szyi i dekolcie wynikają z nadmiernego poszerzenia płytko położonych naczyń krwionośnych. Kapilary z osłabionymi ściankami, wypełnione nadmiernie krwią, prześwitują spod cienkiej skóry, co objawia się w postaci miejscowego, często bardzo intensywnego zaczerwienienia. Zaawansowanemu rumieniowi towarzyszą uszkodzenia w postaci często licznych teleangiektazji. Tak zwane ,,pajączki” zwykle występują na policzkach i w okolicy nosa, ale nie tylko.
Niektórzy z nas dziedziczą skłonność do cery naczyniowej wraz z genami, jednak w większości przypadków ten typ skóry jest następstwem niewłaściwej pielęgnacji, zaburzeń hormonalnych lub schorzeń ogólnoustrojowych, w tym nadciśnienia tętniczego. Ogromny wpływ na jakość naczyń krwionośnych ma również styl życia, zwłaszcza niewłaściwa dieta, brak protekcji skóry i przewlekły stres.
Rumień poza czerwonymi plamami, które mogą występować okresowo lub trwale, może też powodować uczucie ciepła. Niekiedy zaczerwienieniu skóry towarzyszy świąd, pieczenie i kłucie. Skóra może być bardzo sucha, łuszcząca, wyjątkowo delikatna. Objawy towarzyszące rumieniowi wywołują spory dyskomfort, ale raczej nie można określić go jako ból. Istnieją jednak rodzaje rumienia, którym towarzyszą silniejsze dolegliwości.
Rodzaje bolesnego rumienia
Jeśli poza typowymi objawami cery naczyniowej dokuczają Ci również inne niepokojące zmiany, warto skontaktować się z lekarzem. Niekiedy rumień jest objawem poważnych schorzeń, w tym infekcji i chorób autoimmunologicznych. Takimi rodzajami zaczerwienienia są m.in. rumień stwardniały, wielopostaciowy, zakaźny, czy guzowaty. Niekiedy rumień jest też następstwem alergii, a nawet boreliozy. Objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, to m.in.:
- owrzodzenia,
- nadżerki,
- pęcherze,
- zmiany guzowate,
- obrzęk,
- bóle mięśni i stawów,
- podwyższona temperatura ciała.
Jak leczyć bolesny, chorobowy rumień?
Sposób leczenia rumienia zawsze zależy od jego etiologii. Pamiętaj, że rumień nie jest chorobą, a objawem. Może świadczyć o schorzeniu ogólnoustrojowym, jak i wskazywać na specyficzny typ cery. W pierwszej kolejności trzeba więc wykluczyć lub potwierdzić poważne choroby, a w razie potrzeby wprowadzić adekwatne leczenie.
Objawowo natomiast podstawą leczenia rumienia jest wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, co wymaga wielowymiarowego postępowania. Liczy się przede wszystkim odpowiedni poziom składników odżywczych niezbędnych dla naczyń krwionośnych, jak również zabezpieczenie wrażliwej skóry i unikanie czynników potęgujących zaczerwienienie.
Jak skutecznie usunąć rumień?
Trwale rozszerzone i pękające naczynka krwionośne nie obkurczają się samoistnie. Przy łagodnych zmianach pomocne mogą być zabiegi kosmetyczne, maści, kremy czy żele. Jednak utrwalone zmiany naczyniowe trzeba zredukować docierają wprost do miejsca problemu, zamykając poszerzone naczynko. Do najskuteczniejszych metod, które pozwalają na szybkie pozbycie się rumienia, należą zabiegi przy użyciu laserów, takich jak Cutera Excel V+, Excel V Cutera i Harmony Alma Dye-VL, Excel V+ Cutera Genesis V+, czy Derma V Lutronic.
Urządzenia laserowe działają w oparciu o tę samą zasadę. Emitują one wiązkę skoncentrowanej energii, która doprowadza do termicznego uszkodzenia naczynia krwionośnego. Aby było to możliwe, laser musi generować fale o wysokim powinowactwie do barwnika znajdującego się w miejscu docelowym – w przypadku zmian naczyniowych jest to hemoglobina.
W naszej Klinice stosujemy najnowsze lasery, które umożliwiają precyzyjne dotarcie do źródła problemu, z pominięciem okolicznych tkanek. Już po pierwszej sesji możliwe jest usunięcie niewielkiego rumienia, natomiast ze zmianami rozległymi i głębokimi zwykle radzimy sobie po maksymalnie 2–3 powtórzeniach.
Jeśli chcesz usunąć rumień, zachęcamy do ustalenia wizyty w Klinice Miracki w Warszawie Krakowie, Łodzi lub Katowicach. Lekarz przedstawi Ci dostępne możliwości leczenia i zaplanuje indywidualny plan postępowania.
Kategorie
Popularne Tagi
Popularne wpisy
-
Your
BlackFriday – Mezoterapia, Organiczny Kwas Hialuronowy, Redukcja Zmarszczek Mimicznych, Wampirzy Lifting do 97% OFF -
Your
BlackFriday w Klinice Miracki. Najlepsze promocje – Voucher, Laserowe Odmładzanie, Depilacja Laserowa - Pora na Black Friday 2024 w Klinice Miracki! Rabaty aż do 97%!
- Zyskaj naturalny efekt odmłodzenia dzięki zabiegowi Wampirzego Liftingu
- Dlaczego warto wykonać serię zabiegów Depilacji Laserowej?
- Bądź piękna tej jesieni! Zregeneruj skórę po lecie
- Summer Sale – zabiegi dla Twojego piękna!
- Dla Twojego piękna – nowość w Klinice Miracki: Voucher Laseroterapia Elite
- Zyskaj efekt bioodnowy Swojej skóry – weź udział w Letnim Festiwalu Stymulatorów Tkankowych!
- Latem ciesz się pełną blasku skórą bez przebarwień!
- Naturalnie piękna na wakacjach – spełnij Swoje marzenie o jędrnej skórze i smukłej twarzy!
- Przygotuj się na wakacje! Zadbaj o nawilżenie Swojej skóry!
- W trosce o Twoje piękno. Pomożemy Ci pozbyć się zmian skórnych!
- Światowa Nowość tylko w Klinice Miracki – Laser Quanta PREMIUM! Przełom w Leczeniu Zmian Naczyniowych
- Latem poczuj się doskonale! Najlepsze zabiegi na twarz i ciało