Skip to main content

Depilacja laserowa w Krakowie to popularny zabieg. Czy depilacja laserowa jest odpowiednia dla skóry z pajączkami lub żylakami? Wyjaśniają eksperci z krakowskiej kliniki

Na usuwanie owłosienia, co ważne trwałe, pozwalają nowoczesne zabiegi laserowe. Metody takie eliminują mieszki włosowe, uniemożliwiając ponowny wzrost łodyg. Jednak nie zawsze można się im poddać. Wśród przeciwwskazań względnych wymienia się zmiany naczyniowe. Wyjaśniamy, czy depilacja laserowa sprawdzi się przy pajączkach i żylakach!  

Czym są pajączki i żylaki? Czy tradycyjna depilacja jest bezpieczna w takich przypadkach? 

Różnego rodzaju zmiany naczyniowe wynikają z dysfunkcji układu krążenia. Mianem pajączków określa się nadmiernie rozszerzone, drobne naczynia włosowate zlokalizowane tuż pod skórą. Gdy ich ściany są słabe, napływa do nich zwiększona ilość krwi. W konsekwencji naczynka są widoczne w postaci sinych, niebieskawych i skręconych linii prześwitujących spod skóry. Przypominają one pajęczą sieć – stąd nazwa. Z kolei żylaki stanowią bardziej zaawansowany problem, dotykający większych żył. W tym przypadku rozszerzone naczynia są nie tylko widoczne, ale często wypukłe. Niekiedy powodują ból, kłucie, czy mrowienie.  

Skóra naczyniowa, zajęta pajączkami i żylakami staje się szczególnie wrażliwa. Ma to związek z upośledzonym transportem składników odżywczych i tlenu do jej poszczególnych warstw. W takich przypadkach depilacja często staje się problematyczna. Mechaniczne usuwanie włosków za pomocą depilatora, wosku czy maszynek jednorazowych może prowadzić do podrażnień, zaczerwienienia i pogłębienia problemów. 

W jaki sposób działa laser? Czy to odpowiednia metoda do skóry naczyniowej i wrażliwej?

W trakcie depilacji laserowej energia urządzenia trafia bezpośrednio do mieszków włosowych – absorbuje ją zawarty w nich barwnik. Kolejno pod wpływem wysokiej temperatury mieszki ulegają obkurczeniu i zanikają. Depilacja laserowa jest więc metodą małoinwazyjną. W jej trakcie nie dochodzi do podrażnień mechanicznych. 

Naturalne jest natomiast, że po epilacji skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta. Ma to związek ze wzrostem temperatury w okolicy mieszków włosowych. Wciąż jednak depilacja laserowa przy żylakach i pajączka uznawana jest za jedną z bezpieczniejszych form usuwania owłosienia. 

W przypadku skóry wrażliwej i naczyniowej, na której występują pajączki i żylaki, depilacja laserowa w Klinice Miracki w Krakowie przeprowadzana jest po wcześniejszej, szczegółowej konsultacji. Obejmuje ona skrupulatną ocenę kondycji skóry Pacjenta i problemów z jakimi się zmaga, wykluczenie przeciwwskazań i dobór najbezpieczniejszego zabiegu. 

Kiedy pajączki i żylaki są przeciwwskazaniem do depilacji laserowej? 

Wymieniając przeciwwskazania do depilacji laserowej na liście znajdziemy pozycje bezwzględne, takie jak np. ciąża i świeża opalenizna, jak również te, które nie zawsze wykluczają przeprowadzenie zabiegu, ale wymagają uwagi. Kwestię ,,depilacja laserowa a żylaki i pajączki” należy rozważyć. Zmiany naczyniowe są przeciwwskazaniem względnym. Wyjaśniając, wszystko zależy od stopnia zaawansowania problemu. 

Przy drobnych teleangiektazjach i niewielkich żylakach zabieg laserowej depilacji zwykle może być przeprowadzony. Natomiast zaawansowane zmiany naczyniowe mogą okazać się problematyczne. Przede wszystkim przy wrażliwej skórze naczyniowej wzrasta ryzyko podrażnień. Niemniej jednak zwykle metody tradycyjne stanowią w takich przypadkach równie duże, a może i większe zagrożenie.  

Kiedy można się poddać depilacji laserowej przy żylakach i pajączkach? 

Jeśli masz żylaki lub pajączki i interesuje Cię depilacja laserowa, najbezpieczniej będzie skonsultować się ze specjalistą. Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją wstępną, w trakcie której oceniana jest kondycja skóry oraz indywidualne potrzeby Pacjenta. Ważne jest przede wszystkim wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań i wybór najodpowiedniejszej metody zabiegowej, bezpiecznej dla delikatnej skóry. 

Szczegóły dotyczące depilacji laserowej poznasz podczas wizyty w Klinice Miracki w Krakowie, Łodzi, Katowicach lub Warszawie. Lekarz po zapoznaniu się z Twoim problemem będzie w stanie wskazać odpowiedni sposób postępowania. 

0