Skip to main content

Depilacja laserowa a sterydy – czy stosowanie tych leków jest przeciwwskazaniem do zabiegu? Lekarze z kliniki w Warszawie odpowiadają

Profesjonalna epilacja, znana jako depilacja laserowa, pozwala na trwałe pozbycie się owłosienia. Obecnie jest to najskuteczniejsza metoda, niestety nie każdy może skorzystać z technologii laserowej. Jednym z przeciwwskazań jest przyjmowanie niektórych leków. Do takich należą sterydy wziewne i doustne. Dowiedz się więcej na ten temat!  

Sterydy – co to za leki i czy można poddać się depilacji przy ich stosowaniu?

Leki sterydowe (steroidowe) to syntetyczne odpowiedniki hormonów. Preparaty takie stosuje się wyłącznie z przepisu lekarza, w ściśle określonych dawkach. Występują one w różnych postaciach – przyjmuje się je doustnie, wziewnie, powierzchownie kremy, maści), a także w formie zastrzyków. W medycynie najczęściej wykorzystuje się działanie przeciwzapalne tych środków. 

Depilacja laserowa polega na trwałym niszczeniu mieszków włosowych. W tym celu korzysta się z energii o różnej częstotliwości. Parametry urządzeń dobiera się w m.in. w zależności od fototypu skóry, koloru włosów i obszaru zabiegowego. Obecnie depilacja na stałe przeprowadzana jest za pomocą nowoczesnych sprzętów, dzięki czemu można bez problemu dobrać zabieg odpowiedni dla danego Pacjenta. Niemniej jednak procedura taka nie zawsze może być wykonana. Istnieje lista przeciwwskazań, które wykluczają poddanie się epilacji. Wśród nich ważną pozycją jest przyjmowanie niektórych leków, w tym sterydów. 

Możliwe powikłania po sterydach połączonych z epilacją – reakcje skórne 

Jednym z powodów, dla których niektóre leki nie mogą być łączone z depilacją laserową jest możliwość powstania niepożądanych reakcji skórnych. Część leków, także tych dostępnych bez recepty i powszechnie stosowanych może działać fotouczulająco. Należy pamiętać, że energia lasera to rodzaj światła. Przyjmując środki, które zwiększają wrażliwość skóry na światło i poddając się depilacji laserowej mogą wystąpić powikłania, takie jak:

  • zaburzenia kolorytu, przebarwienia;
  • zaczerwienienie, obrzęk, a nawet oparzenia skóry;
  • wysypka, pęcherze wypełnione płynem.  

Nie wszystkie leki sterydowe działają fotouczulająco. Zwiększone ryzyko reakcji skórnych dotyczy głównie niektórych preparatów przeznaczonych do stosowania miejscowego, w formie maści i kremów. Tym samym jeśli środki takie nie są stosowane na obszarze ciała, który ma zostać poddany depilacji laserowej, często można wykonać zabieg bez konieczności odstawiania leków. 

Depilacja laserowa a sterydy – czym jeszcze grozi takie zestawienie?

W kontekście depilacji laserowej sterydy stanowią przeciwwskazanie głównie ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Preparaty takie hamują reakcje zapalne i funkcjonowanie układu immunologicznego m.in. poprzez spowolnienie wytwarzania przeciwciał. Działanie takie jest pożądane w przypadku wielu schorzeń, jednak stanowi problem przy wielu zabiegach z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. 

Wyjaśniając, sterydy mogą osłabiać odporność i zaburzać procesy regeneracyjne skóry. W konsekwencji zwiększa się ryzyko powikłań po depilacji laserowej. Jeśli stosujesz sterydy, przed depilacją laserową w Klinice Miracki w Warszawie warto skonsultować się lekarzem i zapytać, czy dany preparat jest przeciwwskazaniem do zabiegu.  

O czym jeszcze pamiętać? Jak się przygotować do epilacji? 

Przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji laserowej jest nie tylko długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych, ale także wielu innych preparatów, np. antybiotyków, środków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy nawet niektórych ziół. 

Przed zabiegiem nie można też się opalać i stosować samoopalaczy. Skóra powinna być czysta. Na obszar zabiegowy nie powinno się aplikować żadnych kosmetyków i perfum – również one mogą zawierać składniki zwiększające wrażliwość skóry. O szczegółach dotyczących tego, jak się przygotować do depilacji laserowej Pacjent jest szczegółowo informowany.  

Po jakim czasie od odstawienia leków można poddać się zabiegom?   

Najczęściej przed depilacją laserową zaleca się odczekanie minimum 3–4 tygodni po odstawieniu sterydów. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, zależna od rodzaju danego leku, jego dawkowania i czasu przyjmowania. Zawsze więc należy poinformować specjalistę, który ma przeprowadzić zabieg o wszystkich przyjmowanych preparatach. 

O szczegóły dotyczące przeciwwskazań do depilacji laserowej możesz zapytać w Klinice Miracki w Warszawie, Katowicach, Krakowie lub Łodzi.

0