AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Blizny hipertroficzne

Blizny przerostowe, nazywane często bliznami hipertroficznymi, to zmiany na skórze powstałe w miejscu przerwania jej ciągłości. Charakteryzują się przerostem tkanki ponad powierzchnię skórę, pozostając jednak w obrębie rany. Często bywają mylone z bliznowcami, tzw. keloidami, jednak te drugie zwykle wychodzą poza brzegi rany, a niekiedy rosną jeszcze długo po jej zagojeniu.

Blizny hipertroficzne – przyczyny

Przyczyną powstawania blizn hipertorficznych jest nieprawidłowy przebieg procesu gojenia się rany. Niezbędne do ich powstania jest naruszenie ciągłości skóry, np. za pomocą skalpela lub, częściej, noża elektrochirurgicznego. To również częste powikłanie po wykonaniu piercingu. Do tego rodzaju zmian należą także blizny po oparzeniu. Powstają one na skutek nadmiaru produkcji kolagenu w miejscu gojenia. Początkowo często mają intensywnie czerwony kolor, jednak z czasem bledną.

Blizny hipertroficzne – zapobieganie

Jako że blizny wypukłe są dość trudne w leczeniu, w przypadku poważniejszego naruszenia tkanki warto zadbać o prawidłowe gojenie rany. Niezwykle ważne w tym przypadku jest właściwe odkażanie rany. Pomocne bywają również specjalistyczne maści, żeli i plastry. Tym, co na blizny po uszkodzeniu skóry także działa bardzo dobrze, jest regularne rozmasowywanie miejsca zmiany, jednak najskuteczniejszy będzie w początkach jej formowania. Nie należy natomiast zbytnio przejmować się zmienionym kolorem obszaru gojenia, zwykle zmienia on bowiem barwę na prawidłową po kilku miesiącach.

Blizny hipertroficzne – leczenie

W leczeniu blizn hipertroficznych niezwykle ważny jest właściwy dobór metody. W przypadku skłonności do ich powstawania u pacjenta tradycyjne usuwanie zmian metodą chirurgiczną może bowiem skutkować pogorszeniem stanu skóry. Skuteczny może okazać się laser na blizny, należy jednak wybrać go niezwykle starannie. W tej kwestii najlepiej zaufać profesjonalistom. Niekiedy w przypadku blizn hipertroficznych stosuje się również inne metody, jak terapia światłem LED, karboksyterapia czy peelingi chemiczne.

Polecane zabiegi w leczeniu blizn hipertroficznych:

Discovery Pico
Laser Icon 1540
Laser iPixel
Mikroplazma Accent
Terapia światłem LED
Karboksyterapia
Iniekcyjne ujędrnianie skóry
Peeling chemiczny
Peeling medyczny PRX

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki