Skip to main content

Blizny keloidowe

Blizna keloidowa, nazywana również keloidem bądź bliznowcem, to zmiana, która charakteryzuje się wypukłym kształtem mocno przerośniętym w stosunku do pierwotnej rany. Powstaje na skutek nieprawidłowego gojenia się ran, kiedy uszkodzona tkanka skórna wciąż wytwarza kolagen, budując kolejne warstwy naskórka.

Czym jest blizna keloidowa?

Blizny keloidowe to rodzaj przerośniętych, gęstych blizn, które są konsekwencją źle zagojonej rany. Często powodują ból lub swędzenie. Zaburzone procesy regeneracyjne w skórze prowadzą do nieprawidłowego i nadmiernego odkładania się kolagenu w skórze i powstawania dużej ilości tkanki łącznej włóknistej. Od blizny przerostowej keloid różni się tym, że wykracza poza granice urazu. Bliznowce mają tendencję do nawracania.

Blizny keloidowe – przyczyny powstawania bliznowców

Bezpośrednią przyczyną powstawania bliznowca jest zaburzony proces gojenia się rany – podczas gojenia występuje nadmierne wytwarzanie nowych włókien kolagenowych, co powoduje znaczne rozrastanie się rany w sposób niekontrolowany. Może wykroczyć poza granice uszkodzenia skóry i zająć otaczające go obszary.

Blizny keloidowe – czym się charakteryzuje keloid?

Bliznowiec charakteryzuje się nieregularnym kształtem, wypukłym, znacznie wystającym poza powierzchnię skóry. Zwykle jest gładki i zaczerwieniony. Z czasem blednie do bladoróżowego odcienia, jednak nigdy samoistnie nie zanika. Bliznowiec może pojawić się na każdej części ciała po wystąpieniu stanu zapalnego, zabiegach, urazach, oparzeniach, zaś najczęstsze są przypadki blizn keloidowych znajdujących się na plecach, klatce piersiowej, ramionach, czy małżowinie usznej.

Blizny keloidowe – metody leczenia bliznowca

Aby pozbyć się blizny, lekarz może zastosować serię zastrzyków kortyzonowych, których działaniem jest zmniejszenie wypukłości zmiany. Jednak ta metoda nie usuwa blizny, spłaszcza zmianę i czyni ją mniej widoczną. Istnieje ryzyko, że wywoła skutek uboczny w postaci bardziej intensywnego zaczerwienienia. Dobre efekty terapeutyczne przynoszą też takie metody, jak: opatrunki silikonowe, krioterapia czy terapia uciskowa. Do pielęgnacji blizny używa się olejki i maści nawilżające z wyciągami z roślin. 

Blizny keloidowe – usuwanie blizn i bliznowców

Sposobem leczenia blizny keloidowej jest leczenie operacyjne, polegające na jej chirurgicznym usunięciu. Istnieje jednak ryzyko ponownego rozrostu blizny. Skuteczniejszą metodą usunięcia bliznowców może okazać się zabieg laserowy. Z tego rodzaju zmianami skórnymi doskonale radzą sobie lasery frakcyjne CO2 czy też lasery pikosekundowe. Efektem laseroterapii jest złagodzenie zaczerwienienia, wygładzenie skóry i zmniejszenie bliznowca. Seria zabiegów laserem frakcyjnym CO2 przyczynia się do widocznej poprawy wyglądu skóry.

Zabiegi w leczeniu blizn keloidowych

Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, które poprawiają wygląd blizny i dają szanse na usunięcie bliznowców. Rany, które nie goją się prawidłowo, a w ich miejscu powstają blizny przerostowe, powinny być skonsultowane z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. W celu usuwania bliznowców stosuje się następujące zabiegi:

Podsumowanie

Bliznowiec, inaczej keloid, to szpecąca blizna przerosła, która powstaje w miejscu uszkodzenia skóry w wyniku nieprawidłowego gojenia, wykracza poza granice rany i jest wypukła. Bliznowiec samoistnie nie znika, ale wymaga specjalistycznego leczenia. Dzięki zastosowaniu kompleksowej terapii blizny stają się mniej widoczne. Aby leczenie było skuteczne, zabiegi i preparaty na blizny należy stosować natychmiast po zagojeniu się rany. 

0