Blizny keloidowe

Blizna keloidowa nazywana jest również keloidem bądź bliznowcem. Jest to zmiana, która charakteryzuje się wypukłym kształtem mocno przerośniętym w stosunku do pierwotnej rany. Powstaje na skutek nieprawidłowego gojenia się ran, kiedy uszkodzona tkanka skórna wciąż wytwarza kolagen, budując kolejne warstwy naskórka.

Blizny keloidowe – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną powstawania bliznowca jest zaburzony proces gojenia się rany, w wyniku którego podczas gojenia następuje nadmierna aktywność naskórka do produkcji kolagenu, co powoduje znaczny rozrost rany w sposób niekontrolowany, który może wykroczyć poza granice rany i zająć otaczające ją obszary skóry.

Blizny keloidowe – objawy

Bliznowiec charakteryzuje się nieregularnym kształtem, wypukłym, znacznie wystającym poza powierzchnię skóry. Zwykle jest gładki i zaczerwieniony. Z czasem blednie do blado różowego odcienia, jednak nigdy samoistnie nie zaniknie. Bliznowiec może pojawić się w każdym miejscu po wystąpieniu stanu zapalnego, zabiegach czy urazach, jednak najczęstsze są przypadki blizn keloidowych znajdujących się na plecach, klatce piersiowej, ramionach czy małżowinie usznej.

Blizny keloidowe – leczenie

Aby pozbyć się blizny lekarz może zastosować serię zastrzyków kortyzonowych, których działaniem jest zmniejszenie wypukłości zmiany. Spłaszczenie zmiany czyni ją mniej widoczną. Metoda ta jednak nie usuwa blizny, może także wywołać skutek uboczny w postaci bardziej intensywnego zaczerwienienia.

Blizny keloidowe – usuwanie

Najbardziej skutecznym sposobem leczenia blizny jest jej chirurgiczne usunięcie. Istnieje jednak ryzyko ponownego formowania się blizn. Skuteczniejszą metodą jest usuwanie zmiany za pomocą zabiegów laserowych.

Polecane zabiegi w leczeniu blizn keloidowych:

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki