Skip to main content

Brzuch poporodowy

Brzuch poporodowy to stan, w którym brzuch po porodzie nie wrócił jeszcze do formy sprzed ciąży. Zwykle objawia się otyłością brzuszną, zwiotczeniem powłok brzucha, często również poczuciem braku kontroli nad jego mięśniami.

Brzuch poporodowy – przyczyny

Brzuch po ciąży zmienia się najbardziej z całego ciała – wszystko przez to, że przez ok. 9 miesięcy jego powłoki były rozciągane i nie pełniły tych samych funkcji, co wcześniej. Brzuch poporodowy wynika zatem głównie ze zmniejszenia wydolności mięśni – przez okres ciąży mięśnie brzucha pracowały zupełnie inaczej niż przed nią. Osłabieniu ulegają również mięśnie głębokie, odpowiedzialne m.in. za stabilizację ciała. Dochodzi do rozejścia mięśni brzucha (tzw. diastasis recti), które występuje w okresie ciąży, a czasem utrzymuje się jeszcze długo po porodzie. Zdarza się, że mięśnie nigdy nie wracają do pierwotnej pozycji. Ważny jest także wpływ hormonów, które nie wracają do normy od razu po urodzeniu dziecka, zwłaszcza gdy młoda mama zdecyduje się na karmienie piersią. Może to powodować trudności w pozbyciu się tkanki tłuszczowej z brzucha. Należy też pamiętać, że w okresie ciąży następują zmiany wzorca oddechowego. Występuje duży ucisk na przeponę, która odpowiada nie tylko za prawidłowy oddech, lecz także np. naszą postawę, a co za tym idzie – kształt brzucha. Istotną przyczyną jest także zatrzymanie płynów, ale retencja powinna ustąpić wkrótce po połogu.

Brzuch poporodowy – leczenie

Dla utrzymania dobrej kondycji i poprawy wyglądu czasem zaleca się ćwiczenia na brzuch po ciąży, jednak z pewnością trzeba odczekać kilka miesięcy. Przez pierwsze osiem tygodni zwykle proponuje się spacery – jednak w celu wyboru odpowiednich aktywności najlepiej zwrócić się do swojego lekarza prowadzącego. Może się jednak zdarzyć, że brzucha poporodowego nie uda się przywrócić do formy. Wtedy jedyną metodą na zgubienie brzucha poporodowego będą zabiegi medycyny estetycznej. W przypadku obwisłej skóry dobre efekty mogą przynieść nici liftingujące. Jeśli problemem jest także nadmiar tkanki tłuszczowej, można zdecydować się na masaże próżniowe, np. endermologię, karboksyterapię, bądź lifting ultradźwiękami. Przy wyraźniejszym problemie warto rozważyć też zabieg lipolizy lub lifting laserowy. Jeżeli natomiast nie doszło do zejścia się powłok brzusznych, w skrajnych przypadkach konieczna może być operacja chirurgiczna.

 

Zabiegi w redukcji brzucha poporodowego:

Masaż podciśnieniowy:

 

Zabiegi laserowe:

 

HIFU:

 

Ultradźwięki + unipolarna i bipolarna fala radiowa:

 

Zabiegi iniekcyjne:

 

Zabiegi na poprawienie krążenia krwi i limfy:

 

Zabiegi z zastosowaniem niskej temperatury:

 

Liposukcja ultradźwiękowa:

 

Przeszczep tkanki tłuszczowej:

 

Zabiegi wykorzystujące działanie mikrofal Coolwaves™:

 

Skoncentrowana energia elektromagnetyczna:

 

Fala radiowa:

 

Podczerwień + fala radiowa + masaż próżniowy:

 

 

0